Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК иска управлението на Шенгенското пространство да мине на европейско ниво

По-строг мониторинг ще следи за правилата и въвеждането на граничен контрол

1 коментар

Европейската комисия (ЕК) в петък официално представи предложенията си за укрепване на Шенген, които предвиждат управлението на пространството за свободно движение да мине на европейско ниво и да се въведе по-строг мониторинг на спазването на правилата.

Според ЕК решенията за временно повторно въвеждане на граничен контрол на вътрешните граници в случай на сериозна заплаха трябва да бъдат взимани на европейско, а не на национално ниво.

Предложенията на Комисията идват, след като по-рано тази година Франция и Италия влязоха в спор заради имигрантската вълна от Северна Африка, а Дания реши да върне частично граничния контрол по сухопътната си граница с Германия.

Въпреки това се очаква сериозна съпротива срещу изземването на правомощия от националните правителства.

Според ЕК мерки като затварянето на границите оказват влияние върху цялото Шенгенско пространство и тази възможност трябва да се управлява на европейско равнище по "прозрачен, последователен и ефикасен начин".

ЕК предлага подобни решения да се вземат на европейско равнище въз основа на предложение от Комисията, подкрепено с "квалифицирано мнозинство“ от експертите на държавите членки.

Основанията, на които могат да бъдат вземани такива решения, остават същите като сегашните: мярката да е необходима за неутрализирането на сериозна заплаха за обществения ред и вътрешната сигурност. Като общо правило граничният контрол може да бъде разрешен на определени граници за подновяем период от 30 дни.

Държавите членки ще могат да предприемат едностранни действия за повторно въвеждане на гранични проверки, когато са изправени пред непредвидени извънредни ситуации, налагащи незабавни действия, но само за период, който не надхвърля 5 дни, след което ще трябва да бъде взето решение на равнище ЕС, ако е необходимо удължаване на този срок.

ЕК предлага и създаването на по-стабилна система на равнище ЕС за оценка и наблюдение, с която да се следи и гарантира прилагането на Шенгенските правила, както и по-структуриран европейски механизъм за вземане на решения.

Според предложенията на ЕК Шенгенското пространство ще бъде управлявано на равнище ЕС, а прилагането на шенгенските правила ще се проверява чрез предварително обявени и внезапни проверки в дадена държава-членка от ръководени от комисията екипи от експерти от други държави членки и Фронтекс.

След всяка проверка ще се изготвя доклад, в който ще се посочват евентуалните слабости и ще се дават ясни предложения за коригиращи действия и крайни срокове за тяхното изпълнение. В отговор на този доклад въпросната държава членка ще трябва да изготви план за действие, в който посочва как възнамерява да изпълни тези препоръки.

В случай на сериозни пропуски в прилагането на шенгенските правила, например ако дадена държава не съумява да охранява по необходимия начин даден участък от външната граница на ЕС, могат да се предприемат мерки за подкрепа, включващи техническа и финансова подкрепа от Комисията, държавите-членки, Фтонтекс или от други агенции като Европол или Европейската служба за подкрепа в областта на убежището (EASO).

Ако обаче сериозните пропуски продължават да са налице въпреки предприетите мерки за подкрепа, може да се вземе решение за разрешаването на временно повторно въвеждане на граничен контрол на вътрешните граници. Такава крайна мярка ще бъде предприемана на равнище ЕС, като по този начин ще се избягват едностранни решения на отделните държави-членки и ще се установява колективен подход към защитата на общите интереси.

Предлага се и т.нар. "преглед на състоянието на Шенгенското пространство“, който ще се провежда два пъти годишно с дебати в Съвета и в Европейския парламент за функционирането на Шенгенското пространство.

"С тези предложения ние подсигуряваме бъдещето на Шенген. Трябва да осигурим стабилно управление на Шенгенското пространство, основано на ясни и прозрачни правила, които да направят системата по-ефикасна", заяви еврокомисарят по вътрешните работи Сесилия Малмстрьом, цитирана от пресслужбата на ЕК.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #1

    Включ изключ. Докато не се поставят западноевропейци по границата нищо няма да има промени.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.