Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК критикува София заради ниски енергийни цели

Иска до декември план за спиране на субсидиите, конкретни инвестиционни планове, свободен пазар и социална защита

3 коментара
ЕК критикува София заради ниски енергийни цели

Европейската комисия разкритикува българския проект на национален интегриран план "Енергетика и климат" до 2030 г. като неамбициозен, поставящ по-ниски от европейските цели за повишаване на възобновяемите енергийни източници и енергийната ефективност в Общността и прекалено общи цели за решаване на климатичните проблеми. Дори и тези цели обаче не са подплатени с конкретни инвестиционни планове с оценка за необходимите вложения за повишаване на енергийната сигурност на страната, а хаотично са нахвърляни възможности за европейско финансиране и то само до края на 2020 г.  Правителството не е предложило ясен план за спиране на субсидирането на сектора и за подпомагане на социално слабите в прехода към по-чиста, но и по-скъпа енергия.

Това се посочва в доклад на Европейската комисия за адекватността на българския проект на плана "Енергетика и климат", публикуван във вторник. Оценени са и вариантите на документи на останалите страни членки и са отправени съвети към държавите за отстраняване на недостатъците.

Препоръките към България са десет и до края на декември 2019 г. правителството има време са ги отрази в окончателните планове, за да бъдат одобрени те от  Европейската комисия.

Общи приказки

В Брюксел са недоволни от това, че България залага 25 процента дял на възобновяемата енергия в общото потребление на страната до 2030 г.. Това е под предвидените 27% ВЕИ в Парижкото споразумение за действия срещу климатичните промени. Иска се повишаване и на целта за енергийна ефективност, която от София са предвидили да е 27 на сто, но според Еврокомисията е недостатъчно. Критика има и срещу това, че документът не дава представа как България ще постигне целите си за дял на ВЕИ в отоплението и охлаждането и не е отчетен адекватно ефектът на транспорта върху замърсяването на въздуха и климатичните промени. В доклада се обръща внимание на това, че страната е повишила с 53 процента изхвърляните от транспорта въглеродни емисии спрямо нивата от 1990 г. и трябва да се набележат мерки за решаване на този проблем.

В областта на ВЕИ-тата има препоръки към правителството да опрости административните процедури за използване на възобновяема енергия за собствени нужди, за да се намалят разходите при преноса и разпределението на електроенергия, произвеждана от големите мощности. Настоява се страната ни да набележи мерки за внедряване на умни мрежи за управление на преноса, снабдяването с енергия и потреблението ѝ.  Изисква се и конкретен  график за изпълнение на мерките за намаляване на енергийната консумация и оценка какви можа да са очакваните икономии.

България е посъветвана да преосмисли ефективността на сега предвидените задължителни икономии на енергия от страна на електроразпределителните дружество, за която те се оплакаха, че е неефективна – товари ги с нереални инвестиции, а в същото време не желае да ги признава в цената на тока за бита и реално нищо не се постига.

Без оценка за инвестициите и идеи за финансирането им

Докладът на Европейската комисия се спира и върху необходимостта от по-надеждна стратегия за разнообразяване на доставките на природен газ, а също и на ядрено гориво. Страната продължава да е напълно зависима от един руски газов доставчик, независимо от посочените проекти за газови връзки със съседните държави, както и от един снабдител на свежо ядрено гориво, което при факта, че атомната ни енергетика и втора по дял на производството на ток, застрашава пазара. ЕС иска конкретни стъпки за ускоряване на газовата диверсификация и ясно прилагане на стратегия за дългосрочните доставки на ядрено гориво.

ЕК ни  мъмри, че планираните инвестиции в енергетиката не са ясно структурирани и оценени, а по-скоро страната ни е нахвърляла планове и източниците за финансирането им изглеждат хаотично изброени. Посочени са основно еврофондовете до 2020 г. като начин за реализиране на енергийните планове на страната, съвсем бегло и некоркретно е спомената възможността България да получи 362 млн. евро по плана за модернизация на своята енергетика на база на преобразуване на спестените от нея парникови емисии.

ЕК е против субсидиите, но е за социални помощи

Брюксел иска и план за пазарна трансформация на енергетиката и изчистването ѝ от субсидии. За целта от България се чака да се идентифицира ясно вида на предоставяните от нея субсидии и да се изготви план за поетапното им отпадане.

До края на годината българското енергийно министерство трябва също така да представи в ЕК анализ за възможното отражение на конкретно заложения енергиен преход върху гражданите и бизнеса, особено там, където се използват въглища или се наблюдава повишено замърсяване на въздуха. Брюксел настоява за подробен анализ как различните български сценарии за постигане на европейските цели за по-чиста околна среда ще се отразят върху цените на електроенергията за домакинствата, но и за промишлеността, за да не бъде силно уязвена тяхната пазарна конкурентност. Иска се ясна социална политика за подпомагане на енергийно бедните, за да могат да поемат удара на повишените цени на електроенергията, което ще е неминуемо заради прилагането на екологично по-чисти, но и по-скъпи технологии.

Препоръчва се още България да засили сътрудничеството си със съседните държави не само в областта на газовите доставки, но и за търговията с електроенергия в региона и преноса ѝ, за по-лекия преход по внедряването на възобновяемите източници, за повишаване на енергийната ефективност, както и в областта на науката и иновациите.

Друг съвет на  Европейската комисия е България да предостави ясни мерки за насърчаване на частните инвестиции в енергетиката и въобще в икономиката за намаляване на въздействието на климатичните промени. Това ще улесни страната и при изготвянето на програмата за финансирането ѝ по европейската многогодишна финансова рамка в периода 2021 - 2027 г., смятат в Брюксел

София има шест месеца за поправка на плана си в съответствие със сега отправените ѝ препоръки и да ги изпълнява в следващите години.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Редно е тъй като го превърнаха в традиция и този път вместо Теменужка отново по темата да говори лицето Борисов. Все пак не очаквам коментари по темата от страна на този и друг клон на ДПС.

  2. Естествено
    #2

    Свърши далаверката май.

  3. Baraev
    #1

    Каквито управляващите, такива и целите!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.