Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК може да накаже България заради договорите с банките

Трезорите вече няма да могат да вадят автоматично изпълнителен лист срещу длъжник

3 коментара
ЕК може да накаже България заради договорите с банките

Банките в България не трябва да могат да вадят автоматично изпълнителен лист срещу длъжниците си физически лица. Преди това съдът трябва да направи служебна проверка за евентуални неравноправни клаузи в договорите за кредит, настоява Европейската комисия.

България спешно трябва да синхронизира националното си законодателство с правото на ЕС в тази посока, посочва ЕС в месечната си справка за състоянието на наказателните процедури срещу страната.

Ако до два месеца София не даде на Брюксел задоволителен отговор по въпроса, ЕК ще вземе мотивирано становище, което е следващата официална стъпка по пътя към наказателна процедура и към дело пред Съда на ЕС.

Комисията е силно разтревожена, че родното законодателство не е в синхрон с практиката на съда в Люксембург, който категорично се е произнесъл, че националните съдилища са длъжни да следят служебно за неравноправни клаузи в договорите с потребители (включително в тези за кредити) дори ако самият потребител не повдигне въпроса. Неравноправни са клаузите, които не са индивидуално договорени, а са например част от общи условия и поставят потребителя в неизгодно положение.

Родните съдилища обаче имат разнообразна практика по въпроса – някои правят такава служебна проверка, а други не. Така, понякога се стига до запор на заплата или продажба на имот на кредитополучател, например след вдигната едностранно и незаконосъобразно лихва, за която клиентът понякога дори се оказва, че не е разбрал. В такива случаи е много трудно да се спре започналото изпълнително производство от частен съдебен изпълнител.

"До момента в България заповедите за изпълнение и заповедите за незабавно изпълнение се издават без съществени проверки от съдилищата. Потребителите могат да ги оспорват само при много строги условия. По-конкретно, някои кредитори, като например банки, могат да получат заповеди за незабавно изпълнение почти автоматично, като потребителите разполагат с много ограничени възможности, за да предотвратят или да оспорят изпълнението, базиращо се на несправедливи договорни условия", посочва Европейската комисия.

Заради заложената несправедливост в закона дълго време адвокати на длъжници предлагаха да се вземе по-крайно решение - банките бъдат извадени от списъка на кредиторите, които могат да разчитат на бързо производство по чл. 417 от Гражданския процесуален кодекс. В крайна сметка парламентът отказа да вземе подобна драстична мярка, защото тя може да има сериозни негативни последствия върху банковата система и събирането на просрочените кредити.

Дълго време банките у нас имаха множество неравноправни клаузи в общите си условия, свързани например с едностранно покачване на лихви чрез промени в методиката или прекомерно високи такси при просрочие, но след промени в законодателството и множество проверки от страна на Комисията за защита на потребителите редица от неравноправните клаузи в банковия сектор се изчистиха. Това обаче не важи за други браншове, които работят с много потребителите като например телекомуникационният.

Междувременно, Българската народна банка изнесе данни, според които банковото кредитиране за домакинствата се е радвало на силен растеж през 2018 г. Това е втора поредна година на сериозно оживление на кредитния пазар, след като години наред след финансовата криза той беше около точката на замръзване.

Заемите за домакинствата са се увеличили с 11.2% на годишна база през миналата година до 21.8 млрд. лв., сочат данните на БНБ. При жилищното кредитиране ръстът е в размер на 11.4%, а при потребителското е още по-сериозен – 17.7%.

Бизнес заемите също нарастват чувствително – с 5.4% на годишна база до 32.7 млрд. лв.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. marij
    #3

    Дали наистина банките изчистиха неправилно едностранно завишените лихви по лобисткия закон от 2009 или това е защита от журналиста...защо не се направи проверка и да се даде на гражданите цифрата - на колко клиенти например Уникридит и Първа инвестиционна банки промениха едностранна договорите за кредит и колко от тези клиенти са спечелили дела в съда И колко не са се обърнали към съда и продължават да плащат неправилно според европейските директиви завишени лихви... на кой му стиска... на политиците и европейските ни депутати НЕ

  2. dimitardi100
    #2

    Браво ! Още едно предимство да си в клуба на свободните ! При репресивните системи малкият човек няма права ! Или е концлагерист или е закрепостен, без право на мнение и предложение !

  3. т€еритория на Мики Маус
    #1

    Пародията в цялата ситуация е, че банките у нас са Западни! Руска банка няма! Така че ЕК ще наказва България, че дава прекалено добри условия на западните банки. Сpещу какво-това е най-важния за мен въпрос. И на КОЙ?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.