Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК може да направи изключение с изпращането на експерт за българския скандал

45 коментара
ЕК може да направи изключение с изпращането на експерт за българския скандал

Европейската комисия (ЕК) може да направи изключение от досегашните си принципи и практика на ненамеса във вътрешни проблеми на страните членки, като изпрати съдебен експерт във връзка с разследването на корупционния скандал и делото за “Топлофикация – София”, които разтърсиха върховете на изпълнителната и съдебната власт в България. Това стана ясно от изявленията на говорители на ЕК в понеделник, ден след като премиерът Сергей Станишев и главният прокурор обявиха, че ще бъде изпратено официално предложение за изпращането на евроексперт.

Говорителят на ЕК Марк Грей, който е запознат със случая, заяви, че Еврокомисията ще проучи веднага искане от страна на България, когато такова пристигне. Такова все още няма, но Грей не изключи да бъде получено до края на деня. По-късно в понеделник пресцентърът на МВР съобщи, че главният прокурор Борис Велчев и вътрешният министър Румен Петков са съгласували и изпратили писмото.

По принцип ЕК не се намесва при подобни случаи, които смята за  вътрешна работа и проблем на страните членки на ЕС. С България обаче нещата сега стоят по-различно поради механизма за контрол и сътрудничество, който се прилага по отношение на страната ви от ЕК, отбеляза Марк Грей, цитиран от БТА.

Той припомни, че ангажимент на България е да представи на ЕС подробна информация за провеждането на професионални безпристрастни разследвания на корупцията по високите етажи на властта и това е един от показателите за мониторинговия механизъм.

Този случай очевидно е такъв, разследването по него е важно, но най-важното за нас е цялостната промяна на системата, заяви Марк Грей. И той, и колегата му, говорител на Франко Фратини, не можаха да си спомнят за прецедент, при който страна членка да е искала ЕК да изпрати наблюдаващ експерт. И двамата обаче заявиха, че приветстват демонстрираната от България прозрачност и открития подход на премиера и на главния прокурор към казуса, предаде БНР.

Все пак искам да отбележа, че по "проблемна област" N4 според механизма за мониторинг и сътрудничество има изискване към българските власти да докладват за случаи на разследвания на корупция "на високо равнище". Така че българските власти знаят съвсем добре какво трябва да правят. Ние ще правим мониторинг на сегашното положение и ще докладваме през юни, каза Марк Грей.

Той опроверга информацията от “Файненшъл таймс”-Дойчланд, че Великобритания, Холандия и Швеция са внесли писмен протест срещу България и Румъния с настояване за по-твърд подход към двете страни. Такива информации се появиха миналия месец във връзка с потвърдени разговори на представители на страни членки със секретариата на ЕК, които са настояли за по-твърд мониторинг заради съмнения, че Брюксел е разхлабил натиска за реформи.

Поканата към европейски експерт е доказателство за нашето безсилие да се справим, коментира в понеделник отстранената следователка по делото “Топлофикация” Татяна Шарланджиева, която бе викана да дава обяснения в прокуратурата във връзка с взаимните обвинения, които си отправиха с шефа на следствието Ангел Александров.

Според лидера на СДС Петър Стоянов призоваването на представител на ЕК е по-скоро алиби, зад което властта иска да се скрие безпомощността и неспособността, както на политическото ръководство, така и на правосъдната система да бръкнат сериозно в корупцията, която има метастази навсякъде.

“Това е пушек на сцената”, коментира и лидерът на ДСБ Иван Костов. “Няма как да наблюдава някой отвън, тъй като няма такъв механизъм. Те наблюдават общо дали България изпълнява критериите за борба с корупцията и с организираната престъпност. Това наблюдават и това ще напишат”, обясни той и допълни, че скандалът нанася сериозна вреда на България.

Според неформалния лидер на ГЕРБ Бойко Борисов, обаче, българската съдебна система може да се промени само с мониторинг отвън. “Чужди прокурори и съдии, паралелно с това да се промени законодателството и прокурорите и съдиите, окръжните да речем, или главните или на Висшия съдебен съвет да се избират както кметовете на мажоритарен принцип. В противен случай политическите партии влияят върху съдебната система и няма шанс статуквото да се промени, каза Борисов. Според него външни наблюдатели трябва да има и по други ключови дела в страната.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

45 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. reakzioner
    #47

    e de fakto abidikazia na izpalnitelnata i sadebnata vlast!

  2. БЕЗПАРТИЕН
    #46

    съдии, прокурори ...Къде са сега клакьорите на тройната коалиция, които тръбяха какъв голям успех е постигнала България при управлението на БСП, ДПС и НДСВ, какви жертви са понесли тези три партии за благото на отечеството ?Сегашната ситуация трябва да отвори очите на всички заслепени за две неща -1. Защо бе създадена тази нелепа коалиция - да разграбва Българияи2. Пълната некадърност на партиите от тази коалиция да изпълняват елементарни управленски действия.По-добре България да стане протекторат на ЕС, като освен управленци ни изпратят и мисионери, които да цивилизоват дивия електорат на тройната коалиция.

  3. maystora.free.bg
    #45

    Както е тръгнало скоро ще се наложи да съдим комунистите в Хага,за престъпления срещу Човечеството...http://maystora.free.bg

  4. reakzioner
    #44

    Kakav bezpartien si ti sled kato povtariash edno kam edno prostotiite na pozarnikaria?

  5. БЕЗПАРТИЕН
    #43

    Мислех, че иронията в постинга ми е ясна. Жалко е, ако не сте я схванали. Миналата година във форума бъкаха мнения ала Цар Футбол, Българан и други от тоя сорт, които внушаваха, че най-доброто за България е именно прословутата тройна коалиция.А пожарникарят е просто следващата пешка в схемата на ченгетата - нова комунистическа коалиция без някои от тотално компрометираните муцуни от сегашната.

  6. Рисса
    #42

    Един бегъл исторически преглед показва че на нашата скапана държава това и трябва.Правителството на Иван Костов , което водеше собствена , независима политика , беше хулено по най отвратителен начин.Простолюдието беше манипулирано и резултатът се вижда вече много ясноСлед като на държавни постове се издигат откровенни крадци и народът ги харесва,по добре да дойдат експерти от Европа

  7. Рисса
    #41

    Надявам се че този път ходът с пожарникаря няма да се получи

  8. коментатор
    #40

    Самоограничен суверенитет или желание да вкараме в кюпа и експерти от ЕС - кое от двете е желанието на нашите управляващи?Що се отнася до суверенитета ни, то с влизането ни в ЕС, той претърпя известно ограничение. Но едва ли чак до там, че работата на нашите магистрати да я вършат външни, макар и от ЕС. Въпрос на някакъв престиж беше да не се стига до тук. Явно този престиж е жертван, при това - съвсем безсмислено. И тази жертва трябва да се изкупи от тройната коалиция. Когато му дойде времето -

  9. Баба Яга
    #39

    И понеже правителството на Иван Костов не беше крадливо, та виж докъде я докарахме. От тях по-честни нямаше: Бонев по яхтите забъкан до гуша с Мобилтел и други бандити, Ал. Бош. кога от комисиони, кога от далавери с компенсаторки с Гетова докарваше по някой лев, Тагарински и Краус омазани в общ бизнес и лайна до гушата, Соколов и класната в далавери с турчолята, Надка с награда от курварска дейност гаражче на УБО, семейство Костови оборудвани с фондацийки за легален рушветлък, а самия И.К. да го

  10. коментатор
    #38

    През февруари 2001г. в-к Капитал публикува резултати от социологически проучвания за нагласите на хората по отношение парламентарните избори през лятото на същата година. Тогава все още за НДСВ не беше и загатнато. Поради това прогнозите даваха на СДС 33-34%, а на БСП 29-30%. Нещо подобно се случи като съотношение между СДС и БСП на самите избори. Но с една много важна подробност - половината от гласовете бяха за новата и идеално непозната НДСВ. Така беше подменен вота на избирателите още тогава - през 2001г. Така ракетата-носител НДСВ изстреля тройната коалиция. За ракетата-носител спасение няма - тя просто си изгаря. Сега е времето на БСП и ДПС да покажат какво могат.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.