Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК намери време да нареди на ресторантите как да сервират зехтин

17 коментара

Онези, които критикуват Европейския съюз за прекомерната бюрокрация, получиха в събота нов аргумент в своя подкрепа, след като в разгара на дълговата криза в еврозоната Европейската комисия намери време да изработи и приеме строга регулация върху сервирането на зехтин в ресторантите, съобщи Ройтерс.

От 1 януари 2014 г. се забранява в ресторантите и заведенията за хранене да се предлага зехтин в оливници или бутилки, които могат да се доливат. Това вече ще може да се прави само в запечатани бутилки и не могат да се пълнят. На етикетите им ясно ще трябва да е ясно посочено какво е качеството на продукта, а когато той свърши, бутилките ще трябва да се изхвърлят, а не да се ползват отново.

ЕК обясни, че целта на нововъведението е да се подобри хигиената, потребителите да знаят какво точно консумират и да получават качеството, за което са платили.

Прилагането на новите правила ще е отговорност на националните надзорни органи. Не е ясно как тези правила ще се отразят на производителите, които предлагат зехтина си на едро и в големи опаковки, а не в бутилки.

Мярката е била подкрепена от 15 от 27-те държави членки, включително от основните производители на зехтин - Италия, Гърция, Испания и Португалия. Обяснението е, че производителите на зехтин в тези страни страдат най-много от манипулирането на качеството на продуктите им по заведенията.

В ЕС се произвежда около 70% от зехтина по света. В Португалия подобни ограничения са в сила от 2005 г.

Според "Ройтерс" при гласуването при закрити врати Германия се е противопоставила, докато Великобритания, която редовно се оплаква, че Брюксел се меси прекалено много в живота на хората, се е въздържала.

Германският в."Зюддойче цайтунг" коментира, че "това е най-шантавото решение след легендарната регулация за кривите краставици". Мярката за вида на плодовете и зеленчуците, които се предлагат в магазините, вече е отменена.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #17

    Приложението в БГ на тази идиотска мярка ще е:Агенцията по безопастност на храните ще разпореди във всеки ресторант да има инсталирани камери с пряка онлайн връзка с ГДБОП, ДАНС и НАП за да се наблюдава наистина ли изхвърлят бутилките или само ги носят до кофите и после пак ги връщат. Камерите и софтуера за тях ще могат да се закупуват само от спечелилата държавна поръчка фирма (тя вече се знае коя е). На непоставилите талова оборудавне ще бъде отнемано разрешителното и ще бъдат бити с по 100 пръчки

  2. Анонимен
    #16

    Тия трябва да бъдат разпуснати и да бъдат лишени от получаването на пенсия от нашите данъци!!!!!

  3. Анонимен
    #15

    Глобално чупене и затопляне Значи, отделен контейнер за рециклиране на боклук - за чупене на/счупени стъклени бутилки от зехтин. Съответно - повече бизнес за стъклопроизводители, боклукопроизводители и т.н. Съответно: Колкото повече -толкова по-много (чупене и затопляне)? "На етикетите им ясно ще трябва да е ясно посочено какво е качеството на продукта, а когато той свърши, бутилките ще трябва да се изхвърлят, а не да се ползват отново."

  4. Анонимен
    #14

    другара Тодар Живков до 10 Нашият представител най-вероятно не е знаел, че по време на войната България беше най-големият износител на зехтин в Европа и е гласувал напосоки. Така е, като си не знаеш историята, без да искаш можеш да нанесеш големи (евентуални) загуби на българските износители.

  5. Анонимен
    #13

    А кога ще забранят тиквочите?

  6. Анонимен
    #12

    Хехе, сега ще спя спокойно.

  7. Анонимен
    #11

    Няма ли по-сериозни проблеми за решаване. Проблемът със зехтина е незначителен и може да не се изтъква ролята на ЕС при решението му, защото това предизвиква присмех.

  8. Анонимен
    #10

    А нашия представител как е гласувал?

  9. Анонимен
    #9

    Най-шантавото решение беше забраната да се готви в ЕС патица по пекински, заради глобалното затопляне:)

  10. Анонимен
    #8

    Мярката е въведена за да спре подвеждането на клиентите с "зехтина". За България е също добре да се въведат еднократни опаковки за олиото и оцета, защото в повечето случаи за клиента е трудно е да определи кое от двете шишета оливницата е с олио и кое с оцет.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.