Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК напомни на служителите си задължението им да докладват за корупция

1 коментар

Европейската комисия прие нови насоки за подаване на сигнали с цел да насърчи служителите да се осмеляват да докладват за случаи на корупция, измами и други сериозни нередности, които откриват при изпълнение на своите задължения, съобщи пресцентърът на ЕК в четвъртък.

ЕС разполага с едни от най-строгите правила за сигнализиране на нередности в света. Тези правила бяха приети през 2004 г. и са изложени в Правилника за длъжностните лица, който има нормативна стойност. Новите насоки са изготвени въз основа на тези правила и обединяват съдебната практика и практическия опит. Насоките също така служат като напомняне за служителите, че макар сигнализирането на нередности да е право в редица правни системи, за служителите на ЕС то е задължение.

Заместник-председателят на Комисията Марош Шефчович заяви: "Сигнализирането на нередности е най-важното оръжие на Комисията срещу корупцията и измамите. Комисията не само, че разрешава на служителите си да подават сигнали, ако открият сериозни нередности, но ги и задължава да правят това. С тези насоки служителите ще се чувстват по-уверени за това кога и как да сигнализират, както и по-спокойни, че ще бъдат защитени и че ще останат анонимни, ако желаят".

Въпреки че правилата доведоха до важни разследвания от Европейската служба за борба с измамите (OЛАФ), броят на подадените сигнали продължава да е нисък. Според статистическите данни на OЛАФ средно на година има около пет такива случая. Това е така, защото в редките случаи, когато служители откриват сериозни нередности в процеса на работа, повечето от тях докладват на ръководството си, без изрично да се позоват на правилата за сигнализиране на нередности. Независимо от това е важно да има ясни, добре известни и надеждни канали за докладване и действащи разпоредби за подаването на сигнали.

Като част от стратегията за борба с измамите Комисията реши да предостави по-добри насоки за служителите, в които ясно е обяснено кога и как да подават сигнали. При изготвянето на тези насоки тя разгледа най-добрите практики по света и обсъди въпроса с две водещи организации в областта: Transparency International и Public Concern at Work.

Някои основни характеристики на новите насоки: докладването на сериозни нередности е задължение, с което се цели да се помогне на Комисията и на Европейската служба за борба с измамите да ги разкриват и разследват. В замяна на това на служителите, подаващи добросъвестно сигнали за нарушения, се предоставя солидна защита;

- Служителите могат да изберат между няколко канала за подаване на сигнали и могат изцяло да заобиколят ръководството си. Като последно средство и при определени условия служителите могат дори да изразят своите опасения пред друга институция на ЕС;

- Налагането на репресивни мерки срещу лицата, подаващи сигнали за нередности, е недопустимо. Тези лица трябва да бъдат защитавани и тяхната самоличност трябва да остане поверителна, ако те желаят това. Особено внимание е отделено на това да се гарантира, че при процедурите за оценка на работата и повишаване няма да има отрицателни последствия за служителя, подал сигнал;

- Комисията помага на служителите, подаващи сигнали за нередности, които искат да сменят работата си, защото се опасяват основателно от враждебни реакции в тяхната непосредствена работна среда;

- С цел да се помогне на служителите, които не са сигурни дали някои факти следва да се докладват, Комисията предлага поверителни и безпристрастни насоки и подкрепа за (потенциални) служители, които подават сигнали. Тези служители имат право да получат обратна информация за действията, предприети вследствие на сигнала им;

- Злонамереното подаване на сигнали, целящо да се навреди на интегритета и репутацията на друго лице, е забранено и подлежи на дисциплинарни последващи мерки.

Насоките ще бъдат сведени до знанието на всички служители и ще бъдат последвани от серия често задавани въпроси с цел предоставяне на служителите на примери и допълнителна информация.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #1

    Няма ли пари? Нали Бойко-ГЕРБ са най добрите управляващи от как свят светува. Каква изненада.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.