Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК настоява България да продаде част от газовия си оператор

Искането е заради стари пречки при достъпа на частни търговци до мрежата

13 коментара
ЕК настоява България да продаде част от газовия си оператор

Европейската комисия е поискала от България да продаде част от газовия си оператор "Булгартрансгаз" на стратегически инвеститор, за да се увеличи конкуренцията на българския газов пазар. Това ще позволи да се прекрати наказателна процедура срещу "Българския енергиен холдинг" (БЕХ) за злоупотреба с монополното положение на дъщерните ѝ "Булгартрансгаз" и доставчика "Булгаргаз". В противен случай санкцията може да достигне 300 млн. евро.

На предложението Бойко Борисов реагира гневно в сряда с думите: "По процедурата, която искаха да ни наложат за собствеността на тръбите и компресорните станции - това не можем да допуснем. Това би било тежък политически удар срещу България и недопустимо, каквито и пари да ни санкционират". Тази реплика на премиера бе преплетена в негов по-общ емоционален коментар за искането му ЕК да каже какво да прави България с АЕЦ "Белене" и "Южен поток", а също така да подкрепи проекта за газов хъб.

От Министерството на енергетиката обясниха в четвъртък, че правителството е твърдо против предложението на Брюксел за допускане на частен инвеститор в "Булгартрансгаз" и надеждите са да успее да убеди Еврокомисията, че са направени много промени за осигуряването на достъп на частни лица до газопреносната мрежа на държавния оператор.

През април 2012 г. ЕК заведе дело срещу България, че не е осигурила достъп до газопреносната си мрежа след жалби на "Овергаз", която искаше да ползва тръбите на "Булгартрансгаз", за да внася директно гориво, вместо да го купува от "Булгаргаз". Претенцията бе, че операторът не предоставя задължителния според евроизискванията максимален капацитет за доставка на газ в двете посоки във всички входни и изходни точки в България, особено по отношение на точките, в които българската система се свързва с румънската и гръцката газопреносна мрежа – съответно Негру вода и Сидирокастро. Стигна се и до дела в Съда на Европейския съюз в Люксембург.

ЕК смята, че тъй като "Булгартрансгаз" и "Булгаргаз" имат общ собственик и са свързани лица злоупотребяват с положението си на пазара и пречат на останалите играчи. Затова и са отправили искането в собствеността на газовата мрежа да влезе стратегически инвеститор като част от договорка за прекратяване на делото..

Тази мярка е доста драстична като се има предвид, че при сходна наказателна процедура срещу БЕХ, свързана с подозрение, че злоупотребява с монопола си като търговец на електроенергия на българския пазар, Брюксел предложи значително по-мек вариант. Тогава от ЕК поискаха прехвърляне на "Българската независима енергийна борса" от шапката на БЕХ към Министерството на финансите, за да бъде спряна процедурата.

Сега обаче се иска продажба на "Булгартрансгаз" при положение, че само преди дни дружеството подписа споразумение с гръцкия оператор ДЕСФА за междусистемна свързаност именно при входно-изходната точка Кулата-Сидирокастро, което позволява на други доставчици на газ да правят заявки за ползване на свободните капацитети на мрежите, както и да извършват виртуална търговия на газ. Вече дори има пет заявки от частни фирми – три български, една гръцка и една швейцарска, за капацитет, научи Mediapool. Сред тях обаче не е "Овергаз Инк", която дни преди края на 2015 г. бе отрязана от доставки от "Газпром", която притежава половината от капитала на частния газов доставчик, но акционерите му са в процес на развод.

Именно сключеното споразумение с ДЕСФА и подготвяното такова и с румънския газова оператор "Трансгаз" за точката "Негру вода", което се очаква да стане факт до дни, ще са и козовете на българската страна в отстояването на позицията, че са предприети мерки за подобряване на конкуренцията на газовия пазар.

От ЕК не са посочвали каква част от "Булгартрансгаз" настояват да бъде продадена, но българската страна е твърдо против подобен ход с мотива, че при сегашните трусове на енергийните и финансовите пазари не е моментът да се продават енергийни активи. Друг аргумент е, че газовият оператор е необходим за развиването на важни за енергийната и националната сигурност на страната газови проекти като междусистемните връзки с Румъния, Сърбия и Турция, модернизацията на газопреносната ни мрежа, разширяването на газохранилището в Чирен и дори за реализацията на проекта за газов хъб край Варна.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. НАГЛИ сте! дори ЖАН виденов ОТКАЗА да продаде транзитните тръби на руснаците, заради което ТЕ му спретнаха пуч! Само едно нещо е по-лошо от държавния монопол-това е ЧАСТНИЯ монопол. Държавен монопол подлежи на контрол(в държава от ЕС)Има ли някъв контрол на продадената на Лукойл бургаска рафинерия? Или на веригите бензиностаниции, продаващи на КАРТЕЛНИ цени? Всяка пордажба на газопровди ще значи И по-високи цени! На наглеците не им стигат ЕРП-тата, искато още да купят монополни активи у нас! СИКТИР бе! А как да се казва купувачът? №12, предлагаш да четем блога на ЧЕНГЕ от ДеСе, така ли?

  2. Знайко
    #12

    На когото не му е ясно - да прочете блога на Илиян Василев: http://idvassilev.blogspot.bg/

  3. Коментарът е изтрит в 18:46 на 30 юни 2016 от автора.
    #11
  4. ARROGANT
    #10

    Ей ся ша им продам МОЯ ХЪБ $$$$$$$$$$$$$....

  5. Milenca
    #9
  6. Milenca
    #8

    Цялата складова база за акцизни горива е резервирана за Лукойл, тръбите на Булгартрансгаз за Газпром, а след това се чудим защо имаме най-скъпите горива, и най-скъпата газ!

  7. Асенов
    #7

    Ние си пазим тръбите само за Русия. А Боко е "десен" и "европеец".Когато се подготвяше с "Южен поток" да се дадат тръбите на Русия, защо нямаше това възмущение?

  8. Николина
    #5

    Бойко предпочита Първанов и Путин пред ЕС. Запазвайки Булгартрансгаз изцяло държавна, могат да се реализират злоупотреби, корупция и неправомерни влияния.

  9. "Това би било тежък политически удар срещу България и недопустимо, каквито и пари да ни санкционират" Поредният чадър над монополистите от страна на слугинчето Бойко. По тая логика защо ще давате софийското летище на концесия на чужденци? Конкуренцията ли те плаши бе Тикво?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.