Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК не иска да финансира нова ограда по границата между България и Турция

Разширяването на Шенген става заложник на австрийския план за реформа на зоната за свободно пътуване

6 коментара
Сн. БГНЕС

Европейският комисар по вътрешните работи Илва Йохансон отхвърли искането на австрийския канцлер Карл Нехамер за финансиране на допълнителното изграждане на оградата по българо-турската граница, съобщи австрийската агенция АПА.

"В бюджета на Европейския съюз за това не са предвидени средства. Ако харчим пари за стени и огради, няма да ни останат за други неща", заяви Йохансон.

Тя говори преди неформалната среща на министрите на вътрешните работи на страните членки на Европейския съюз в Стокхолм. В четвъртък министърът на вътрешните работи на Австрия Герхард Карнер отново заяви искането на Австрия за отпускането на европейски средства. Според него по темата са се състояли оживени дебати, като в края им е имало "раздвижване по случая".

Много държави, чиито граници са и външни граници на ЕС, имат нужда от помощ, посочи австрийският вътрешен министър.

"Мисля, че много страни ще имат интерес границата да стане по-добре охранявана", добави министърът, визирайки българо-турската граница.

Според него за тази цел е необходима подкрепата на Европейската комисия "в различни аспекти", например за технически съоръжения, но и по въпроса "отнасящ се за оградите".

Австрия се обяви срещу разширяването на Шенген с България и Румъния, като иска цялостна реформа на зоната за свободно пътуване. Taka двете балкански страни се превръщат в заложник на промените, около които все още няма постигнато съгласие.

Срещу присъединяването на България резерви има и Нидерландия.

В четвъртък нидерландският министър на миграцията Ерик ван дер Бург също каза, че е отворен за европейско финансиране на гранични огради, съобщи БТА.

България вложи десетки милиони за строителството на ограда по границата с Турция, но тя се оказа неефективна. Лесно се прескача от мигрантите, а част от нея е компрометирана заради лошата поддръжка.

В началото на седмицата австрийският канцлер Карл Нехамер инспектира на място как се пазят българските граница. Той не се ангажира със срок, в който да се промени позицията на страната му срещу присъединяването на България и Румъния в Шенген, и постави серия изисквания към страната ни и Европейската комисия (ЕК), за да го направи.

В същото време се ангажира с подкрепа пред ЕК за отпускането на помощ от 2 млрд. евро за България.

България и Румъния се надяват на положително решение през октомври.

ЕС иска да връща повече мигранти обратно в Африка, Близкия изток и Азия

"Имаме огромно увеличение на нелегалните мигранти", каза еврокомисарят по вътрешните работи Илва Йохансон по време на срещата в Стокхолм.

"Имаме много малък процент връщания и според мен можем да постигнем значителен напредък по този въпрос".

Дания, Нидерландия и Латвия са сред страните, които призовават за по-голям натиск чрез визи и помощ за развитие за близо 20 държави, включително Ирак и Сенегал, които според Европейския съюз не сътрудничат за връщане на гражданите си, които нямат право да останат в Европа.

Едва една пета от подобни мигранти са били върнати миналата година, а недостатъчните ресурси и координация от страна на ЕС са още едно препятствие, съобщава Европейската комисия.

Макар някои европейски страни да се противопоставят на незаконната миграция от Близкия Изток и Северна Африка, която често е съставена от мюсюлмани, Германия иска да отвори трудовия си пазар за необходимите работници от страни извън блока.

"Искаме да сключим имиграционни споразумения с някои страни, по-специални с държави от Северна Африка, които ще позволят да бъде създаден законен маршрут към Германия, но и които да предвиждат и възможност за връщане на мигранти", каза в Стокхолм германската външна министърка Нанси Фезер.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #6

    Най-бързото решение на проблема е да се включи местното население по границите за сътрудничество с властите на гореща телефонна линия. Ако гражданите се включат в наблюдението на ключови територии, които са опасни и са били използвани за трафик на хора, то и органите на реда ще могат ефективно да ги залавят. Ако оградата не е направена качествено, то фирмата, който я е построила, трябва да поеме разходите за ремонта й.

  2. anton nikolov
    #5

    Язък за разходката на Гадев с Нехамер. Мафията вече сънуваше как ще прилапа два милиарда, а Гадев - как ще бъде генерал - спасител.

  3. Антон
    #4
    Отговор на коментар #2

    Не е. В затворен кръг у нас изчезват парите.... На гръцко-турската, оградата е метална конструкция и на половин цена от нашата лозарска ограда....

  4. slon
    #3

    Тогава да им направим един коридор на бежанците и те да ходят в Австрия. На гости.

  5. Rolo Tomassi
    #2

    Като че ли емигрантския проблем за ЕС влезе в затворен кръг...

  6. Калико Джо
    #1

    Жалко! Колко банкови сметки щяха да се понапълнят покрай строежа на тия огради. Сега остава само транзитната такса от имигрантите...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.