Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК не иска оставки, а разследвания за търговия с власт и корупция сред висши магистрати

7 коментара
Сн.: БГНЕС

Снощи е пристигнало ново писмо от зам.-председателя на Европейската комисия Франц Тимерманс, с което се опровергава информацията, че ЕК иска оставки на висши български магистрати, но се настоява изрично всички данни за търговия с власт и корупция сред магистратите в България да бъдат проверявани. Писмото е адресирано до вицепремиера по европейските въпроси Меглена Кунева и до правосъдния министър Христо Иванов. Това съобщи самият Иванов в сряда пред журналисти в Министерския съвет.

Меглена Кунева не коментира новото писмо, пристигнало в деня, когато в София започна мисия на експерти на ЕК по механизма за сътрудничество и проверка.

От кабинета на Франс Тимерманс
Първи заместник-председател на ЕК

До
Г-жа Меглена Кунева
Заместник-министър председател на България

Копие до
Г-н Христо Иванов
Министър на правосъдието

Уважаема госпожо заместник-министър председател,

Съзнавам, че настоящият обществен дебат в България е засегнал въпроса за ролята на Европейската комисия в контекста на Механизма за сътрудничество и оценка (МСО). В контекста на нашето сътрудничество по напредъка на целите на МСО бих желал да се възползвам от възможността да разясня тази роля.

Ролята на Комисията не е да влиза в дискусии как държавите-членки да организират независими разследвания на индивидуални казуси. Както вече Комисията разясни, всякакви медийни публикации, предполагащи че Комисията призовава за оставка на които и да е лица, за които се твърди, че са замесени в случая с подслушването, са неправилни.

Отговорностите на Европейската комисия произтичат от правния акт, с който е създаден Механизмът за сътрудничество и оценка от 2006 г. Един от показателите за напредък на България е следният: "Извършване и докладване на професионални и безпристрастни разследвания на твърдения за корупция по високите етажи на властта“. Това предполага, че като част от мониторинга, който осъществява, Европейската комисия трябва да докладва за усилията на България да предприеме последващи действия по такива твърдения.

Както казах при приемането на доклада по МСО за 2014 г.: "Политическата несигурност и другите предизвикателства през 2014 г. в България направиха задачата за реформа по-трудна". Нашият доклад посочва ключови области, в които България трябва сега да постигне резултати: съдебна реформа и борба с корупцията и организираната престъпност. Това, че в редица области проблемите са признати и са идентифицирани решения, е положителен знак.

Това, от което сега има нужда, е цялостно изпълнение на Стратегията за съдебна реформа и други ключови мерки, като преодоляване на процесуални вратички, използвани за избягване от правосъдие, което ще помогне за повишаване на доверието в реформата на българските граждани и на тези, които искат да инвестират в България. България е страна на талантлив и трудолюбив народ. Сега е моментът за постигане на политически консенсус за ускоряване на реформата, от която България се нуждае, а Комисията ще продължи да помага в постигането на тези цели като част съвместната работа по МСО“.

Съгласно изпълнението на препоръките от януари и конкретните практически резултати ще бъде определен напредъкът по целите на МСО. Следващият доклад по МСО ще бъде приет в началото на следващата година и ще представи анализа на Комисията по напредъка на България.

В него потвърждава, че ЕК настоява за професионално и безпристрастно разследва на аферата "Яневагейт": "Един от показателите за напредък на България е следният: "Извършване и докладване на професионални и безпристрастни разследвания на твърдения за корупция по високите етажи на властта“. Това предполага, че като част от мониторинга, който осъществява, Европейската комисия трябва да докладва за усилията на България да предприеме последващи действия по такива твърдения".

ЕК настоява Народното събрание да изпълни изцяло своята Стратегията за съдебна реформа и други ключови мерки, като "преодоляване на процесуални вратички, използвани за избягване от правосъдие, което ще помогне за повишаване на доверието в реформата на българските граждани и на тези, които искат да инвестират в България".

Писмото е в отговор на истерията, създадена от контролираните от Делян Пеевски медии и главния прокурор Сотир Цацаров по повод публикация на Mediapool от миналата седмица, в която е   цитиран отговор на официален източник от Европейската комисия   по повод скандала "Яневагейт". Той заявява, че ЕК настоява за независимо разследване на случая, в което да не участват замесени лица. Тъй като само прокуратурата може да разследва, а главният прокурор Сотир Цацаров е замесен в записите, Mediapool написа, че позицията на ЕК означава временното оттегляне на Цацаров.

Това предизвика канонада от обвинения и към изданието, и към правосъдния министър, а Цацаров поиска и получи отговор от ЕК, че никой не му иска оставката. Което на практика никой не е твърдял, включително Mediapool с въпросната публикация. Източникът, който е дал писмените отговори пред Mediapool, пожела да остане неназован и редакцията се съобрази с това негово желание въпреки фалцетната кампания в медиите на Пеевски, според които става дума за фалшификат.

В зависимост от хода на събитията Mediapool си запазва правото, в сътрудничество с ЕК, да назове източника, чието изказване в действителност не е в противоречие с последващите официални изявления на ЕК, тъй като никога не сме твърдели, че някой иска оставката на главния прокурор.

Сотир Цацаров съобщи в понеделник, че прокуратурата е образувала досъдебно производство, което да провери по съдържанието на разговорите между бившия председател на Софийския градски съд (СГС) Владимира Янева и уволнения търговски съдия от същия съд Румяна Ченалова. Цацаров обаче подчерта, че той не е замесен в разговорите, а само споменат, както и останалите висши магистрати и премиерът Бойко Борисов, за които става дума в записите, публикувани от сайта "Биволъ".

Позицията на официалния източник на Mediapool от ЕК бе потвърдена косвено от председателя на Върховния касационен съд Лозан Панов, който посочи наличието на институционален вакуум, тъй като   няма кой да разследва главния прокурор  . Поради факта, че в разговорите са намесени имена на членове на Висшия съдебен съвет, на висши магистрати, на премиера, депутата Делян Пеевски и пр., Лозан Панов призова да се състави независима комисия с участието на трите власти под егидата на президента Росен Плевнелиев, за да се гарантира независима проверка. Президентът отказа да поеме такава инициатива.

Въпреки че ситуацията изглежда пределно ясна, истеричната кампания срещу правосъдния министър Христо Иванов продължава. Лидерът на АБВ Георги Първанов, който още от самото начало на обсъжданията на конституционните промени настоява те да бъдат максимално орязани, за да не засегнат статуквото, в сряда се обяви за оставката на Христо Иванов.

Министърът е основната пречка за това съдебната реформа да случи бързо, ефективно и работещо, заяви в парламента Първанов в коментар за скандала с писмата от ЕК.

Ние сме единствената държава в ЕС, в която правосъдният министър е позволил да бъде употребен в една "грозна спекулация“ или е спекулирал с ЕК, коментира и Румен Петков от АБВ, който от миналата седмица активно развива тезата, че Христо Иванов "лъже".

Неистовата пропагандна помия срещу правосъдния министър, съпредседателя на Реформаторския блок Радан Кънев и медии, несвързани с Пеевски, би трябвало да приглуши скандалните разкрития от аферата "Яневагейт". В разговорите между две ключови съдийки (омаловажени от премиера като разговор между "две каки"), става дума за задкулисни машинации, търговия с влияние, нарушаване на разделението на властите, политически натиск, разкриване на класифицирана информация и други.

С проверка на казуса се зае Етичната комисия към ВСС, чийто председател Ясен Тодоров също е споменат в записите, заедно с няколко други членове на ВСС, председателя на Върховния административен съд Георги Колев, главния прокурор Сотир Цацаров, премиера Бойко Борисов, депутата Делян Пеевски и пр.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Радо Казаков
    #7

    Добре че съществуват Европейските институции да изискват от нас истински реформи, защото ако остане до нашите политици и институции, те ще продължават да играят театъра на абсурда и да демонстрират фалшива активност на промени, докато в същото време се стремят да скрият и пометат всички грешки, недостатъци и проблеми под чергата. Докато гражданското общество у нас не осъзнае и не поеме отговорностите си, за да контролира и да служи за коректив на политиците, дотогава последните ще продължават да обслужват себе си, и няма да има коренни промени в името на обществените интереси и добро.

  2. Boriana Boneva
    #6

    съдебна реформа и борба с корупцията и организираната престъпност. Тук в това писмо не е мястото да се засегне въпросът за трудността в съдебната реформа- обвързаността на изпълнителната и законодателната власти на личността и институционално ниво. ДАЛИ В ДОКЛАДА НА ЕС ЗА НАПРЕДЪКЪТ НА БЪЛГАРИЯ ЕС ЩЕ ИМА СМЕЛОСТТА- !!! да го признае този факт?

  3. marij
    #5

    То се вижда какви са разследванията в България - пример ЦВЕТАНОВ, БИСЕРОВ - пълно разследване, което винаги води до оправдание на машинациите! Кога ще го разберат в ЕК????????????

  4. Българофил
    #4

    Нашият наивник са го ,,пуснали по пързалката" с единствената цел да стопират съдебната реформа! По същата причина грачат и по другия свестен министър Николай Ненчев! Чудя се, каква ли причина ще намерят за да се справят и с Даниел Митов!?. Мафията не иска реформи!

  5. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #3
  6. BLM
    #2

    Румен Петков да разкаже за фонтана в Плевен. Без да лъже.

  7. Oanis
    #1

    Смешници. Да проверяват самите себе си. Тези от европа умишлено играят на жмичка, защото години наред са съпричастни. Уж основополагащо изискване за принадлежност към европейският дом и тяхното семейство бе Върховенството на закона. Как ни търпят тогава ? Добре знаят, че ние неможем сами да се справим, но неискат да се развалят "орталъка" с престъпниците у нас. Дребните бюрократи бюрократстват, а големите се гушкат и целуват с водачите.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.