Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК не спести критиките към България

142 коментара
ЕК не спести критиките към България

Въпреки опитите на София за промяна на някои по-остри констатации в междинния доклад на Еврокомисията, оповестеният в понеделник официален документ посочва, че за една година членство в ЕС България не показва убедителни резултати в ключови области като борбата с корупцията на високо равнище и организираната престъпност (пълният текст на междинния доклад на ЕК: тук).

Министър-председателят Сергей Станишев коментира пред журналисти, че документът няма политически характер, а е само техническа и експертна оценка. Въпреки това в София имаше политическа реакция – броени часове след излизането на доклада Станишев реши да освободи директора на Фонд "Републиканска пътна инфраструктура" Веселин Георгиев, за когото преди три седмици излязоха медийни публикации за конфликт на интереси.

Докладите са справедливи и оценяват реалната ситуация в България и Румъния, заяви при представянето им в Брюксел говорителят на ЕК Марк Грей. Той отхвърли твърденията на българската страна, че данните за борбата с корупцията са стари и отразяват само направеното до октомври м.г.. Въпреки че България предостави актуализирана информация едва на 20 януари, ние сме я взели предвид и тя е отразена в доклада, увери говорителят.

България е критикувана и затова, че именно в двете най-важни области – корупцията по върховете на властта и организираната престъпност - не е предоставила своевременно достатъчно надеждна информация за движението на делата. Затова и не може за се направи и сериозен анализ за реалните резултати.

За първи път в подобен доклад фигурира и констатация, че безмитните магазини и бензиностанции по границите с Турция и Сърбия се толерират от държавата, оборотът им през 2007 г. нараства, но те са източник на корупция и организирана престъпност на местно ниво.

Петков: Куца само координацията ни с Брюксел

Според вътрешния министър Румен Петков докладът на ЕК е по-скоро положителен, макар в него да не са отразени част от материалите, които България е предоставила. Това не е фатално, коментира Петков. Грешка е, и то най-вече моя, че МВР няма достатъчно активен диалог с ЕК, посочи той и обеща координацията да стане редовна.

Премиерът също отбеляза, че предоставената през последните два месеца информация не е отразена. Ако един доклад разчита да бъде изцяло обективен, трябва да се оценява цялата информация и тя да бъде отчетена, коментира той.

Станишев съобщи, че е помолил финансовия министър да направи анализ на дейността на безмитните магазини и рисковете, които произтичат за републиканския бюджет и той ще бъде обсъден в правителството.

ЕК следи напредъка на България в съдебната реформа и борбата с корупцията и организираната престъпност по шест индикативни показатели (benchmarks).

В доклада не се констатира цялостно изпълнение по нито един от тях. По този повод премиерът коментира: "Мисля, няма да отречете, че по всички шест области е отбелязан напредък в сравнение с есенния доклад. Съвсем естествено е и българското правителство не е очаквало в този доклад, който не подлежи и на политическа дискусията и в Комисията, да отпадне един или друг критерий. Въпреки, че ако попитате мен и ако се следват стриктно критериите, първият е сто процента изпълнен. Отбелязва се сериозен напредък особено по  четири от показателите."

Проблеми с НПК и НК

С промените в конституцията и приемането на нови закони, свързани със съдебната власт, комисията отчита напредък по първите два показателя. Същевременно посочва, че формални ограничения в НПК възпрепятстват бързото протичане на съдебните процедури, делата за корупция по върховете и срещу организираната престъпност често се връщат от съда на прокуратурата. Освен това НК не степенува престъпленията и изглежда структурно остарял.

Създаването на Държавна агенция "Национална сигурност" се коментира от гледна точка на изясняване на правомощията и компетенциите ѝ. Посочва се, че всяка промяна в правомощията на разследващите магистрати трябва да се разглежда на фона на ангажимента за ограничаване компетенциите на следователите, поет от България преди присъединяването ѝ към ЕС.

Липса на качествена информация

По отношение мониторинга на съдебната реформа се посочва липса на съответните данни и капацитет за качествен анализ.

Информацията, представена на ЕК за случаи на корупция на високо равнище и организирана престъпност, не позволява да се оцени работата на съдилищата или следствието. От особено значение е приключилото изграждане на Единната информационна система.

За борбата с корупцията по върховете на властта се казва, че не са предоставени качествени данни за стратегията на проверките, техните приоритети и оценка на риска.

Въпреки че се признават продължилите организационни усилия, конкретни резултати не бяха докладвани във връзка с по-доброто сътрудничество между различните органи, упълномощени да се борят срещу корупцията. Не е докладвано и за дейности в защита на лицата, които подават сигнали за корупция.

По отношение на граничната полиция и митниците, ЕК не разполага с достатъчно подробности по случаите и наложените санкции, които ѝ да позволят да извади заключения.

Въпреки констатираната положителна тенденция в борбата с организираната престъпност, не бе предоставен качествен анализ на тези данни, относно ефективността на съдебното производство и естеството на присъдите. Анализ на ЕК показва, че от 2000 г. досега е приключило само едно дело срещу лице с имунитет на висока позиция, а половината от останалите са все още на етап предварително разследване.

В отговор на журналистически въпрос говорителят на ЕК Марк Грей припомни, че има механизъм за налагане на санкции чрез предпазни клаузи, които могат да бъдат активирани при липса на достатъчен напредък в различни области, предаде БНР. За разлика от представянето на предишния доклад, този път нямаше заявление, че мониторинговият механизъм спрямо двете страни може да отпадне.

През юни тази година ЕК ще представи годишния си доклад за напредъка на България и Румъния.

БСП отказаха да коментират оценките в доклада и се събраха на дискусия за Косово. НДСВ обещаха да изслушат министъра по европейските въпроси преди да излязат с позиция. Всички опозиционни партии в парламента започват консултации за вот на недоверие към кабинета заради "безобразната корупция".

Пред БНР неформалният лидер на ГЕРБ Бойко Борисов заяви, че всъщност ЕК е пощадила България с оценките в доклада, за да не накърни собственият си имидж. "ЕК е като учителят, който пише двойки на своите ученици. Това означава, че и той е слаб учител и имнно това е основният проблем. Поради тази причина докладите на се толкова критични, колкото в същност реално би трябвало да бъдат. Те трябва да си напишат двойка и на себе си за липсата на контрол върху България и за липсата на реформа.", заключи Борисов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

142 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. free
    #143

    Ех, да можеше Фратини пак да дойде да се попързаля...

  2. AK47
    #142

    ..На бялото викате черно и обратно..Най щастливият ми ден в живота ще бъде когато видя столетницата мъртва..

  3. nik
    #141

    р.петк.-Пикаещия във фонтани пробутва типичния комуноиден метод - въобразява си, че ще възприемем черното - за бяло.Като че ли, "грандиозните му успехи"(негови и на цялото МВР) не се "случват" пред очите на всички българи!То бива наглост и цинизъм, но неговото надхвърля всички граници!

  4. Фонтанния пикльо
    #140

    къде именно грешат. Щот те не съ наясно с нашти големи постижения в бурбата с курупцията и прочие и прочие, тъпи еврупейци таквиз

  5. 3,14
    #139

    този е нагъл, долен лъжлив мафиот. До кога ще си въобразява, че не разбираме как говори само глупости.

  6. AK47
    #138

    ..Пикаещият във фонтани е челният отряд "железният юмрук - ака Джерджински" на Партията..Ако бутнем този индивид, ще задишаме по леко..Е, сега решил да ни следи в Инета..(Но аз ще поствам на други езици тогаз да го видим, колко отбира от тях)..

  7. селянка от ЕС
    #137

    Толкова наглост в този министър,че продължава да си зарива главата .Нима не се вижда какво правите в МВР.Бог да пази Европа от това ведомство.Дано не си прави извода от този министър.

  8. european
    #136

    НЯМА ПО-НЕПРИЯТЕН ЧОВЕК ОТ ТОВА СЪЩЕСТВО, НАРЕЧЕН МИНИСТЪР НА ВР..... МАФИОТ, ПРОСТАК, ПИЯНИЦА - ДА ИЗБРОЯВАМ ЛИ ОЩЕ?!?!? САМО СЕ СРАМИМ С ТАКЪВ ИНДИВИД ПРЕД ЕВРОПА, ПРЕД СВЕТА.

  9. pepe
    #135

    Не мога да разбера тези от ЕК с розови очила ли са та отчитат някакъв напредък в борбата с корупцията по висшите етажи на властта.За кога чакат че не са ни наложили предпазна клауза.Корупцията като червей е прояла целият ни държавен апарат и цялото ни управление.

  10. Страсер
    #134

    Как да му остане време за ЕС,когато има по-важни диалози с КГБ и мутрите !

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.