Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК недоволна от българската проверка на пътния фонд

21 коментара
ЕК недоволна от българската проверка на пътния фонд

Българските власти ще трябва да отговарят на допълнителни въпроси на Брюксел относно доклада с проверките във фонд “Републиканска пътна инфраструктура”, който бе изготвен и изпратен в Европейската комисия след скандала с арестуваните за подкуп висши негови служители, както и конфликта на интереси на бившия му шеф Веселин Георгиев.

Писмо на комисията с редица нови въпроси по българския доклад ще бъде изпратено в София, съобщиха в сряда от дирекция “Регионална политика” на ЕК.

Междувременно правителството прие доклад на финансовия министър Пламен Орешарски с резултатите от проверките как се харчат европейските пари, след като последователно от Брюксел под различни предлози спряха плащанията по предприсъединителните програми ФАР, ИСПА и САПАРД.

Документът констатира няколко типа слабости, каза след заседанието на кабинета премиерът Сергей Станишев.

Едната група пропуски са на етапа договоряне. Там се включват различни разминавания с първоначално определения обхват на договора, например между техническата и финансовата оферта. Установени са слабости на управлението и в етапите на изпълнение и на наблюдение на проектите.

Според министър Орешарски е много трудно да се определи дали регистрираните пропуски са резултат от слабо администриране, или са умишлени. Според него основните причини са слабият административен капацитет и неволни грешки на служителите. За да се докаже обратното, трябват много по-задълбочени проучвания от проверяващите органи спрямо правените до момента проверки само по документи.

Основната от предложените мерки е одитът на проектите да мине изцяло в ръцете на външни фирми, а работещите във финансовото ведомство да извършват само онези инспекции, който трябва да приключат бързо.

Орешарски коментира, че е много трудно да се наеме одиторска фирма за проверка, която ще трае само седмица. Звеното във финансовото ведомство ще се занимава основно с методически указания към отделните министерства.

Проверката за пътния фонд, която бе изпратена в Брюксел, е изготвена от финансовото министерство в София, което е изпълнителна агенция по европейските програми.

Много често българската администрация не докладва на ЕК засечени нарушения, каза Станишев. Сертифицираните агенции често отчитат едни или други нарушения като незначителни и не информират комисията за тяхното съществуване, поясни той.

Друга мярка е подобряванета на комуникациите между българската и европейската администрация, както и с Европейската служба за борба с финансовите измами (ОЛАФ).

Орешарски е предложил рязко да се засили контролът на предварителното ниво върху подготовка на проектите с европейско финансиране. Според министъра в момента системата за усвояване на европейски средства показва слабости, които биха могли да се мултиплицират при оперативните програми, финансирани от Структурните и Кохезионния фонд на ЕС.

Сред предложените мерки са и деклариране от всички служители, които работят в специализираните звена, че са запознати с принципите на работа по предприсъединителните и структурни програми на ЕК и имат необходимата квалификация. Агенциите ще трябва да подобрят системите си за управление на архивите с досиета по европроектите.

Отделно правителството възложи на министъра на икономиката Петър Димитров да създаде работна група, която да прегледа процедурите по Закона за обществените поръчки, с които се избират изпълнителите на отделните обекти. Работната група ще трябва да предложи и нормативни промени в уредбата, за да се ускори темпът за реализиране на проектите с европейски пари. В момента процедурата по Закона за обществените поръчки отнема минимум три месеца за избор на изпълнител, без евентуално обжалване на процедурите в съда.

Към спешно укрепване на административния капацитет призова финансовият министър Орешарски. Според него ведомствата, които отговарят за изпълнението на европейските програми, трябва спешно да попълнят свободните места в отговорните звена за управление на проектите.

Вече ще се изисква от всички бенефициенти да публикуват в Интернет списъци с обектите, които се финансират по европейските програми. Сергей Станишев уточни, че обектите и техните изпълнители ще станат публични, но все още не е решено дали и сумата, на която са спечелили тръжната процедура също се съобщава.

Тримата министри – на финансите Пламен Орешарски, на регионалното развитие Асен Гагаузов и на околната среда Джевдет Чакъров ще предложат механизъм, при който да се интегрират и допълват националните инвестиционни програми и оперативните програми, финансирани от ЕС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

21 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. неразбралите
    #23

    за едни има, за други нема, пак

  2. Ограбените
    #22

    Българските лидери забравиха, че освен да крадат, трябва и да водят нацията към добруване. Че освен партийци има и обикновени граждани и селяни на България. Че САЩ и ЕС не са комунисти и че псувните към тях отляво и отдясно са израз на психически обременени крадци и айдуци, нежели сериозни бизнесмени и отговорни дейци.България е болна 18 години - сериозно, дълбоко, заразно и нелечимо. СоциализЪМЪТ на Тато успяваше някак си да сдържа криминалните нагони и мародерството на част от населението, но след

  3. Одитор
    #20

    Орешарски нали щеше да става кмет на София?Тогава го разбрахме що за птица е.Готов е да служи на всекиго и не подбира.

  4. iris
    #19

    prav si priatelu,lochoto e che naziata veche plachta,no dali osuznava che ot neia zavisi koi chte ia ypravliava,tam e problema

  5. Тошо
    #18

    както никога

  6. АК47
    #16

    Ужас! познавам доста от тях , тъпи турски девойки-крави, които не знаят чужд език, компютри и са честни като шефовете си - и тези хора ще правят и усвояват проекти..!?Боже, Боже имай милост към нещастна БГ..

  7. Латисия
    #15

    .... административен капацитет. Виж само масовото текучество във финансите и агенциите към него, и пълната загуба на мотивация на хората, като гледат, че само Васил Божков ти е в главата. Как да работят след това- ти да правиш далаверите, а те да опъват?

  8. Вярно Латисия,...
    #14

    Вярно казваш, че положението по отношение капацитета е много лошо, но да не забравяме старата поговорка за риба, миризмата и главата...

  9. Robinson
    #13

    Министър Черепарски е създал този чадър над корумпирани служители и перача на перачите, Черепа.

  10. абв
    #12

    Многознаещи, знаете ли кой одитира печално известната ЕНРОН преди скандалния й фалит- една от най-известните одитиращи фирми "Артър Андърсен".А какъв беше резултата - леле-мале...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.