Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК: Нямаме полиция да следим София и Белград за "Южен поток"

9 коментара
ЕК: Нямаме полиция да следим София и Белград за "Южен поток"

Европейската комисия призова България да спре изграждането на газопровода "Южен поток", но не разполага със своя полиция на място нито в там, нито в Сърбия, която да следи нещата - ние не действаме така; нашият подход са наказателните процедури срещу правителствата. Това заяви на пресконференция Марлене Холцнер, говорител на еврокомисаря по енергетиката Гюнтер Йотингер, помолена за коментар на обявените от Белград намерения да строи газопровода, предаде БТА.

България е част от ЕС, затова открихме наказателна процедура заради "Южен поток", според която българската страна е призована да спазва всички правила, свързани с обществените поръчки. Поискахме да бъде потвърдено, дали правилата са били спазени. По силата на предприетата процедура призовахме България да спре строежа. Процедурата продължава, заяви Холцнер.

За държавите извън ЕС не разполагаме с тези средства, но след като съоръжението заработи, можем да поставим въпроса пред енергийната общност, която разполага със свои собствени инструменти, уточни тя. По нейните думи, тъй като Сърбия не е в ЕС, не е необходимо да се съобразява с правилата на Общността за вътрешния пазар. Не можем да отнесем въпроса до Европейския съд, но ако бъде допуснато нарушение на правилата в енергетиката, това би станало ясно на по-късен етап – когато тръбопроводът заработи, отбеляза говорителят.

Независимо дали става дума за България или за Сърбия, когато има намерение за пренос на газ от Русия към Европа, това обвързва европейска територия, независимо дали става дума само за част от тръбопровод. Казвали сме и друг път за големи инфраструктурни проекти в Европа, че тяхното изграждане е обвързано със спазването на европейското законодателство, заяви Холцнер.

Петер Стано, говорител на еврокомисаря по разширяването на ЕС Щефан Фюле, поясни в отговор на въпрос дали ЕС не се насочва към замразяване на преговорите за членство на Сърбия, че преговорите са разделени на тематични глави. Докато вътрешното законодателство на преговарящата държава не бъде изцяло съобразено със законодателството на ЕС, преговорните глави не могат да бъдат приключени и самите преговори за членство не могат да бъдат завършени, допълни говорителят.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Айк
    #9

    8, няма такива работи. Имаше референдум, Крим се върна където му е мястото. Губерниите и те (засега), но остават Запорожието, Херсонска, Николаевска, Днепропетровска, Одеска области, Молдова. Сложна регионална ситуация. Може би, референдуми?! Когато една държава не отговаря на реалностите, както бе (бивша) Югославия? За Ю. Паток- аз съм принципно против, но ако е в наш интерес ще прежаля любимия си плаж, по-точно ще се снабдя с пропуск за милитаризираната зона. Тръбите са разтоварени, няколко площадки работят и се полагат тръби. Виж в Google Earth. Много европейски компании са вложили огромни инвестиции в проекта, разчитай на особено мощно лоби. Типично за ЕС, едно говорим, друго вършим.

  2. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #8
  3. boby1945
    #7

    Брюкселски з..елки, толкова могат...

  4. jorro22
    #6

    ...българската страна е призована да спазва всички правила, свързани с обществените поръчки. ---- Демек - има основателни съмнения за спазване на процедурата по възлагане на строителството на българската част, а не нещо против самото строителство та ЮП. Като изход - провеждането на нова процедура по възлагане на обществената поръчка.

  5. jorro22
    #5

    Хе, хе ... ми да познаем кой ще изгражда подводната (морска) част на ЮП... Не е България, ами една италианска и една австрийска фирма в съдружие с Газпром. И трасето ще се полага от швейцарска фирма. Това, че се сторват тръби на пристанище Бургас и там акостира кораба за полагане на тръбите, с какво обвързва България?

  6. Borisov
    #4

    ами ок да се наложат санкции- блокиране на сметки и ограничения за пътуване на правителтвото на Близнашки ,измислената компания "Южен поток" и свързаните с нея лица

  7. Kiril Kovatchev
    #3

    ЕК за да заяви че няма полиция да следи София и Белград за Южен поток означава че такава нужда всъщност съществува. До там ли я докарахме, след 7 години членство в европейския клуб, никой да не ни вярва вече? Мене лично ме e срам. Лъжовните ни политици наистина ли нямат срама? То вярно че парите не миришат, но и малко достойнство няма да ни навреди.

  8. Shim
    #2

    Милане, не е така. България се нуждае от прокуратура, полиция и съд, които могат да вкарат боклуците, продължаващи да строят незаконно руския "Южен поток",в затвора.

  9. milan
    #1

    Това изказване е голямо унижение за България.Докато Сърбия попадна във фризера за членство,на България,която е от7 години европейска членка,се нуждае от полиция на ЕС,на нейна територия,за да следи дали си спазва задълженията и дали споделя политиката на ЕС,относно общата за съюза енергийна стратегия?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.