Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК обяви план за общи газови сделки и 80% запаси до ноември

Всички европейски газохранилища ще се прелицензират, "Газпром" ще трябва да се откаже от своите в ЕС

19 коментара
ЕК обяви план за общи газови сделки и 80% запаси до ноември

Европейската комисия представи в сряда идеи за колективно закупуване на природен газ за страните членки, за да се гарантират необходимите на пазара и потребителите количества на разумни цени. Заради сегашните високи стойности на природния газ обаче Брюксел е решим да смекчи първоначално обявените изисквания европейските газохранилища да са пълни на 90 процента до следващия отоплителен сезон и нивото се променя на 80 процента.

Намеренията, обявени като действия за справяне с първопричините за скъпия газ, ще бъдат обсъдени на заседанието на Европейския съвет в четвъртък. Те идват след съобщението от началото на март за плана REPowerEU, набелязващ мерки за намаляване зависимостта на Европа от руски газ и петрол.

Така в сряда ЕК внася законодателно предложение, с което се въвежда задължение до 1 ноември 2022 г. всички европейски газохранилища са да пълни на 80 процента, за да се гарантира сигурността на енергийните доставки през следващата зима, като изискваното ниво ще нарасне до 90% за следващите години.

Запълването на хранилищата ще се следи на месечна база от националните регулатори. Ако това не става с необходимите темпови, Брюксел ще може да издава предупреждения и дори да задължава доставчиците да съхраняват минимални обеми газ, а собствениците на хранилища да предлагат своите мощности на други участници на пазара.

ЕС ще засили партньорствата си с трети държави за колективно закупуване на газ и водород с цел намаляване на цените. Има готовност за създаване на работна група на ЕК за общи покупки на газ за Евросъюза. Очаква се нейната дейност да улесни и засили международните контакти на ЕС с доставчиците, за да се подпомогне осигуряването на внос на добри цени преди следващата зима.

Съвместен преговорен екип, ръководен от ЕК, ще проведе разговори с доставчиците на газ и също така ще подготви почвата за бъдещи енергийни партньорства с ключови доставчици, които да обхващат не само втечнен природен газ. Този екип ще бъде вдъхновен от опита от пандемията от Covid-19, когато действията на равнището на ЕС бяха от решаващо значение, за да се гарантират достатъчни доставки на ваксини за всички, посочва се в съобщението на ЕК.

Заместник-председателят на ЕК Валдис Домбровскис обясни, че причината за намаляването на целта за задължителни газови запаси е високата цена на природния газ, която няма да позволи на всички държави да отделят достатъчно пари, за постигнат 90% запълняемост на хранилищата за газ.

"Световният и европейски енергиен пазар преминават през времена на турболенции, особено сред руската инвазия в Украйна. Европа се нуждае от акция за осигуряване на нашите енергийни доставки за следващата зима и да намали натиска на високите енергийни сметки за нашите граждани и бизнеси. Днешното предложение е следваща стъпка в нашата интензивна работа на този фронт", коментира еврокомисарят по енергетиката Кадри Симсон.

Предложението на ЕС идва часове, след като българският премиер Кирил Петков коментира в началото на правителственото заседание в София, че Европейската комисия е приела да бъде обсъдено предложението на България за общо купуване на газ за нуждите на 27-те страни-членки. Така по думите му ще се използва пазарната сила на Евросъюза.

Реално обаче за общи сделки за природен газ за ЕС се говори от месеци

Европейската комисия предлага също така повторно сертифициране на всички оператори на системи за съхранение на природен газ, за да се избягнат потенциални рискове за външно влияние върху критичната структура на хранилищата. Несертифицираните оператори ще трябва да предадат собствеността си или контрола върху съоръженията.

Това означава, че притежаваните и управлявани от руската "Газпром" хранилища в Европа няма да бъдат оставени под контрола на монополиста. За да прекрати дейността си обаче съоръжение за съхранение на газ ще трябва да има разрешение от националния регулатор. За да стимулира запълването на газохранилищата в ЕС, Брюксел предлага да отпаднат тарифите за пренос, базирани на капацитет на входните и изходните точки на съоръженията за съхранение

В мотивите си Еврокомисията посочва, че през отиващата си зима нивата на съхранение са били безпрецедентно ниски заради голямото световно търсене. Хранилищата на оператори от трети държави са особено ниско ниво на нагнетяване. В началото на войната Русия дори изпразни част от хранилищата си в Европа, използвайки реверсивно газопроводите, особено през Полша и Германия.

Брюксел предлага прелицензирането на газохранилищата да започне от най-изпразнените в края на зимата.Те ще трябва да извършат процедурата до 00 дни от влизането в сила на законодателството. Останалите ще имат 18 месеца на разположение.

"Ниските нива на съхранение на газ в допълнение към ескалацията на въоръжения конфликт в Украйна от февруари 2022 г. допринесоха за увеличаване на пазарната несигурност и доведоха до по-голяма волатилност на цените на енергията", се казва в предложението, което ще бъде обсъждано в четвъртък от лидерите на ЕС.

В ЕС има общо 160 газови хранилища в 18 държави. В България газовите запаси са в "Чирен", чийто използваем капацитет е 550 млн. куб. м и в момента се намира в процес на разширяване до 1 млрд. куб. м полезен обем.

Според данните на органа следящ оперативната работа на европейските газохранилища българското в момента е запълнено на 17.12 процента. В Австрия са на по -ниски нива – средно 12.5 на сто, в Дания обаче запасите са над 38 процента.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

19 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Splatterhouse
    #19

    Чудесно! А сега докато всикчи чакаме сделката да се осъществи ДАНС да разпореди прочистване на Украйнските имигранти! Да се отделят цивилните от наркотрафикантите с джиповете! Украйнски мафиоти платили на нашите мафиоти тук за обежище. Иамме свръзка на мафията на особенно високо ниво. Обществото трябва да бъде предупредено за наличието на криминални контингенти влезли в страната ни редом с цивилните бежанци!

  2. Сърбия, приятел на путин , изтеглиха малката клечка....

  3. stol
    #17
    Отговор на коментар #16

    Да ти го върне Боко тиквата.Те взеха 3 милярда за него и украйнси фирми го правиха

  4. Турски паток ,който се ползва САМО от русия,е Несертифициран оператор ...! Ще трябва да ни ВЪРНЕ ПАТОКА и контрола върху съоръженията

  5. stol
    #15

    На 7 март цената на синьото гориво достигна 345 евро на мегватчас или около 3,6 хил. долара за 1000 куб м. В момента котировките са около 1110 долара на 100 куб. м. Новак подчерта, че въпреки покачването на цените и недостига на енергийни ресурси, Европейският съюз отказва да пусне "Северен поток 2" под натиска на САЩ в ущърб на европейските потребители. „Дори и сега, на фона на тежката геополитическа ситуация, ние продължаваме да доставяме газ на европейските потребители в съответствие със заявленията и договорите, като използваме украинската газопреносна система в съответствие с договора до 2024 г.“, добави той.

  6. stol
    #14
    Отговор на коментар #12

    Очевидно е, че без руски въглеводороди пазарите на газ и петрол ще се сринат. Това заяви вицепремиерът на Русия Александър Новак, който преди години заемаше поста на енергиен министър, предаде ТАСС. Русия е най-големият доставчик на енергийни ресурси за световните пазари, посочи още той и допълни, че увеличаването на цените на енергийните ресурси може да бъде абсолютно непредвидимо. Цената на газа в някои моменти достигна 4 хиляди долара за хиляда кубически метра. И това всъщност не е границата. Тъй като нивото на газа в подземните газови хранилища(в Европа – бел. ред.) в момента е на 26% от пълния обем, а миналата година беше 30,6%.

  7. stol
    #13
    Отговор на коментар #10

    МММ немците казаха да.За да прецакат украина и да са фактор на борсата.Като заобикаля украйна.

  8. този \"стол\" е голям лъжльо и затрупва.

  9. stol
    #11

    Супер:Заповядайте новите цени на газа:Новак: 4000 долара за 1000 куб. метра газ? Може и още

  10. Коментарът е изтрит в 18:27 на 23 март 2022 от автора.
    #10

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.