Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

EK обяви за недопустимо ембаргото върху украинско зърно

33 коментара
EK обяви за недопустимо ембаргото върху украинско зърно

България обмисля да забрани вноса на украинско зърно, следвайки примера на Полша и Унгария, които сториха това в събота вечерта. Това съобщи в Пловдив земеделският министър Явор Гечев, цитиран от БНР. В същото време Европейската комисия обяви, че смята въведените едностранни забрани за внос на продукция от Украйна за неприемливи.

“Европейската комисия е наясно, че Полша и Унгария обявиха въвеждането на забрани за внос на зърно и други селскостопански продукти от Украйна. В този контекст считаме за важно да напомним, че търговската политика на ЕС е изключителна компетентност на цялата общност, така че всякакви едностранни действия са недопустими“, съобщиха от пресслужбата на ЕК

Явор Гечев обаче настоява, че служебното правителство пази българските интереси, като забранява вноса на евтина продукция за сметката на скъпата вътрешна.

"Трябва да се запазят и българските интереси. Още повече, когато две от държавите реагират по този начин, то ако ние не реагираме по сходен, натрупванията (на украинско зърно) на българска територия може да станат още по-големи, тъй че работим (по въпроса)“, каза Гечев.

Той не уточни за кои български интереси става дума - тези на зърнопроизводителите, които искат да пласират зърно на високи цени или тези на потребителите, страдащи от рекордна инфлация при храните, която в пъти надвишава тази в еврозоната. До 2027 година българските земеделци ще получат 4.4 милиарда евро директни субсидии за единица обработваема площ, като лъвският пай ще отиде за зърнопроизводителите.

Явор Гечев чака в понеделник доклади за правните основания, на които са стъпили Полша и Унгария, за да забранят вноса на зърно и някои основни храни от Украйна.

“Работим в тази насока, ще имаме комуникация с министъра на икономиката, защото той е ресорният министър по отношение на този тип мерки. Предполагам, че във вторник ние вече, събирайки цялата информация, ще има комуникации с президента, който пряко има ангажименти в тази ситуация, тъй че е въпрос на време", заяви той.

Гечев припомни, че още през септември България е поискала реакция от Европейската комисия за вноса на украинско звърно, а преди дни е провел онлайн разговори с негови колеги от шест държави от Централна и Източна Европа.

Точно преди изборите българските зърнопроизводители направиха тридневни протести с настояване за забрана на вноса от Украйна. Тогава Гечев подкрепи техния протест, като дори яхна един от тракторите, които блокираха движението между България и Румъния.

България получи 32 млн. лева обезщетения от ЕС заради това, че пропуска през своя територия износа на украинско зърно и храни. Страната поиска още 100 милиона лева обезщетения, въпреки че българските зърнопроизводители получават стотици милиони евро преки европейски субсидии за земята, която обработват.

Забраната на Полша и Унгария

Полша и Унгария решиха в събота вечерта да забранят вноса на зърно и някои видове храни от Украйна, след като бяха поставени под силен натиск от своите селскостопански производители.

Големи количества украинско зърно, което е по-евтино от произведеното в ЕС, са се озовали в централноевропейските държави поради затруднения в логистиката. Това се отрази негативно на цените и продажбите на местните земеделски производители, припомня Ройтерс. На свой ред това създаде сериозен политически проблем за консервативаната управляваща партия в Полша “Право и справедливост“ в изборна година.

"Днес правителството взе решение за регламент, който забранява влизането, вноса на зърно в Полша, но и на десетки други видове храни (от Украйна)", каза премиерът Ярослав Качински  по време на партийния конгрес на ПиС.

Списъкът на тези стоки ще бъде включен в държавно регулиране. Става дума за стоки "от зърно до продукти от пчелен мед, и много, много други неща", добави той.

"Ние сме и си оставаме неизменни приятели и съюзници на Украйна. Ние я подкрепяме и ще я подкрепяме. ... Но е задължение на всяка държава, на всяка власт, по-точно на добрата власт, да защитава интересите на своите граждани", каза Качински.

Той заяви, че Полша е готова да започне преговори с Украйна за уреждане на въпроса със зърното и украинската страна вече е била уведомена за решенията на полското правителство.

Малко по-късно унгарското правителство на Виктор Орбан също обяви забрана за вноса на зърно и на други храни от Украйна.

Правителството на Орбан не предостави подробности кога забраната ще влезе в сила, а само поясни, че целта ѝ е да се избегнат сериозни щети за местните фермери.

Преди месец премиерите на пет източноевропейски държави обявиха в писмо до Европейската комисия, че увеличението на вноса от Украйна на продукти, като зърно, яйца, пилешко, захар и маслодайни култури, е безпрецедентно по мащаб. Те поискаха да се обмисли може би въвеждането на мита върху украинския селскостопански внос.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

33 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Александър Борисов
    #33
    Отговор на коментар #24

    Ти говориш от "името на народа",толкова,колкото и "Народният" съд през 1945та.

  2. Благовест Цветанов
    #32

    6-7 милиона тона произвежда България, а вноса от Украйна е 30-40 хил. тона. Как тези 30-40 тона подбиват цената на 6-7 милиона тона зърно?

  3. Благовест Цветанов
    #31

    6-7 милиона тона произвежда България, а вноса е 30-40 хил. тона. Как тези 30-40 тона подбиват цената на 6-7 милиона тона зърно?

  4. полк. Дрангов
    #30

    Стотина алчни зърнати с 4.4 Милиарда субсидии от 2023 до 2027 ! (четете Медиапул)...Да са ви Честити високите цени на хляб, сирене, кашкавал, яйца!

  5. anton nikolov
    #29

    Търгашите , които скриха по складовете житото с надеждата, че ще стане още по-скъпо, сега реват , че украинското жито им обърка сметките да печелят от хляба на българина и няма да има толкова бентлита и чалга купони по скъпите черноморски хотели.

  6. Емил Станоев
    #28

    И Словакия налага забрана за внос на зърно от Украйна. Скоро и други.

  7. Емил Станоев
    #27

    Струва ми се ,че нито Полша нито Унгария ще се съобразяват с това определение на ЕК. И ще направят това което е в интерес на държавата им.

  8. Jordan*
    #26

    Явор Гечев е едно комунистическо отроче, което ако беше извършена лустрация щеше да мете складовете на "зърнарите", които неговата Партия и некадърен баща, мошеника-икономист Румен Гечев сътвориха като отмъщение към българския народ, на който върнаха земите на техните деди, но превърнали се в градски не пожелаха да работят и станаха рентиери! Паплач!

  9. pepe
    #25

    Нарушаване на правилата на вътрешния пазар на ЕС, нарушаване на правилата за конкуренцията, нарушаване на правилата за защита на потребителите, пряко накърняване на интересите на потребителите... Ако ЕК е поне малко сериозна трябва напълно да спре субсидирането на фермерите, отглеждащи продукти, чиито внос е забранен. Иначе това са само приказки.

  10. Mz/X
    #24
    Отговор на коментар #20

    Аз говоря от името на народа а не от името на зърнарите. Така че няма как да разстреляш цял народ

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.