Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК окуражи Румъния: Подкрепата по-добра от санкциите

3 коментара
Критичен, но окуражаващ е докладът на ЕК за напредъка на Румъния, който бе оповестен в сряда, заедно с този за България. Еврокомисията отчете напредъка на Румъния и в заключенията си написа, че "подкрепата е по-добра от санкциите и не прибягва понастоящем към предпазните разпоредби, предвидени в Договора за присъединяване". "Румъния създава смесена представа. Създала е основните елементи на една функционираща система, но основата е крехка", пише в доклада.

Най-сериозните критики са свързани с борбата с корупцията и работата на парламента. Докладът показва, че прокуратурата и Националната дирекция за борба с корупцията (НДБК) са постигнали добри резултати по отношение на разглеждането на делата за корупция. Все пак в някои случаи усилията НДБК са били възпрепятствани, тъй като парламентът не е препоръчал започването на съдебни процедури. "Макар че НДБК продължава да показва положителни резултати в започването на следствени процеси по случаите на корупция на високо ниво, съдебните присъди остават леки и лишени от последствия", показва докладът.

Еврокомисията посочва, че борбата с корупцията в Румъния трябва да бъде деполитизирана, а Букурещ трябва да поеме твърд ангажимент в борбата срещу корупцията на високо ниво. "Само строгите и окончателни присъди в случаите на високо ниво ще покажат по обедителен начин, че системата функционира", отбелязва Комисията, като обръща внимание, че няма никакъв реален напредък по десет ключови случая, в които са замесени бивши министри.

"Реалните усилия от страна на местните, регионалните и централните администрации в борбата срещу корупцията твърде често са блокирани на политическо ниво", се посочва в доклада.

Румъния е ускорила усилията си и въпреки периода на политически полемики, правителството е успяло да възстанови ритъма на реформата и относителната стабилност в институционалната и законова рамка за борбата с корупцията.

ЕК отбелязва, че Румъния е направила през първата половина на 2008 г. важна крачка чрез създаването на Националната агенция по прозрачността (НАП), но тя трябва да докаже, че може да наблюдава финансовите потоци, да разкрива и санкционира недоказано имущество, да регламентира конфликтите на интереси.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Legioner
    #3

    Zasega sa vav faza,koiato nie minahme,bez da badem zabeliazani.No romanzite kradat s raze i kraka,no ot ziganite sa naushili niakoi nechta.No falove,she chte ima,chte ima.Evropa chte plashe s karvavi salzi ot ne samo balgari,no i ot rumanzi.Chte zamiriche skoro i tam.

  2. ИАД
    #2

    По крадлив от циганина е само комуниста. Толкова години те само това учиха - крадене и демагогия. Но види се на народа му писна. Идва ВИДОВДЕН

  3. Философ
    #1

    За едни критични ,но окуражителни думи ,за други сопа по главата-кой каквото си е заслужил,според способностите! Къде са сега дежурните "патриоти"???

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.