Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК оставя България с отрязаната квота за парникови газове

26 коментара
ЕК оставя България с отрязаната квота за парникови газове

Възможно е да се стигне до затваряне на производства, заводи и до голямо увеличаване на цените на топло и електроенергията, ако българската квота за емисии на парникови газове, определени от Европейската комисия (ЕК), останат на това равнище. За това предупредиха в сряда министърът на околната среда и водите Джевдет Чакъров и браншови представители от Българската стопанска камара (БСК).

България е сериозно ощетена от решението на ЕК и ще предприеме всички стъпки за преразглеждането му, заяви Чакъров. От продавач на емисии, с направената от ЕК редукция на квотата България ще се превърне в купувач, посочи той.

В края на октомври ЕК реши да намали годишната емисия парникови газове за България от 67 на 42 млн. тона. Решението влиза в сила от 2008 г.

В ЕК не е отчетено, че България затваря блокове III и IV на АЕЦ "Козлодуй" и е за прогнозен ръст на БВП от 5.2%. ЕК обяви, че ръстът на България през 2009-2010 г. се очаква да бъде 6.1-6.2%, а правителството прогнозира ръст 6.8-6.9% годишно за този период, отбеляза още министърът.

Чакъров уточни какви ще са стъпките, които ще бъдат предприети от страна на  правителството оттук нататък. На 22 ноември в Брюксел български министри и представители на БСК ще запознаят с аргументите си посланиците на всички страни членки на ЕС. Ако това не помогне, последната опция на България е да предприеме съдебна процедура срещу решението на ЕК.

От Брюксел обаче попариха надеждите за преразглеждане на решението за квотите. Барбара Хелферидж, говорител на еврокомисаря по околната среда Ставрос Димас, заяви за БНР, че няма случай, при който ЕК да е променила решението си по национален план за допустимия обем вредни емисии.

“Тези планове са задължителни и вече имат силата на закон, освен ако няма грешка в изчислението. ЕК не може и няма да промени решението си, което вече е взела”, каза Хелферидж. Тя добави, че единствената опция за страна членка, недоволна от решението, е да се обърне към Съда на европейските общности в Люксембург.

Разчетите на БСК сочат, че индустрията ще трябва да увеличи разходите си с над 700 млн. лв. заради отпуснатите квоти. Това няма как да не се отрази на икономиката и на стабилността на валутния борд, заявиха от камарата.

Според БСК това би довело и до повишаване на цената на топлинната енергия и електроенергията. Последици ще има и за металургията, хартиената и циментовата промишленост.

Очаква се два от петте циментови завода да се наложи да затворят врати, каза председателят на Българската асоциация на циментовата индустрия Александър Чакмаков. Само от недостига на квоти цените на цимента ще се повишат двойно, без да се отчитат други фактори, смята той.

Може да се наложи внос на цимент и полуфабрикати, допълни Чакмаков. Решението на ЕК е свързано с темповете на производството в бранша само от дейността на частните фирми, без да се отчита усвояването на фондовете на ЕС и развитието на инфраструктурата, добави той.

С 20 евро ще се повиши цената на един гигаджаул електрическа и топлинна енергия в предприятието "Свилоза", ако бъдат редуцирани квотите, както иска ЕК, посочи Йончо Пеловски от Българската камара на химическата индустрия. Сега цената на гигаджаул е 61 евро, уточни той.

Двата  завода за изкуствени торове в Димитровград и в Девня ще имат неколкомесечни престои всяка година, за да не надвишават квотите, коментира Пеловски.

Хартиената индустрия е преструктурирана и сега 60% от производството е от рециклирана хартия и картон, докато за ЕС нормата е 50%. В тези дейности до момента в бранша са инвестирани над 40 млн. евро. Редукцията на емисиите ще спре инвестициите, смятат представители на производствения сектор.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

26 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Nemece
    #29

    Да видим как ще продължават нещата .. досега повече негативи отколкото позитиви

  2. Петър
    #28

    Защо само негативи, напротив, започва истинското ни приравняване към западните норми на живот. Само че българските управници ще ги заболи от това. Защото не може само да експлоатират, природа, земя, вода и въздух. Трябва и да съхраняват природните богатства. Нека да затварят циментови заводи, стига са бълвали отрова в дробовете на хората. Строени са по сталински образец на интензивна икономика и могат само да съсипват природната среда. Слава на Бога, че вече сме в Европа. Това е шансът на България.

  3. siganin
    #27

    Това за което говориш е удар по и без това крехката българска икономика... много си прав .. тази мярка ще затвори работещи заводи а не хотели, контрабандни канали и т.н. потърпевши ще са много българи.. още повече че и в далеч по развити държави има много опасни проиъводства .. едни от най замърсителните тецове са например в германия .. все повече се убеждавам че има двойни стандарти ..

  4. Да!
    #26

    Той работи за Догановите кръгове и всичко в дейността си подчинява на тая цел. Лошото е, че няма кой да му попречи в това продажно правителство.

  5. Bg
    #25

    Почнаха да си показват рогата тези от европейския съюз... Мамка им ... сега цялата икономика да спре ли бе нещастници от ЕК... всички заводи шът даун.. Веднага вън от тоЯ ЕС

  6. П. Петров
    #24

    управляващите, които нехаят за замърсяването. Отдавна се говореше, че можем да си имаме неприятности заради тези лайняни заводи, които бълват само отрови. А и за какъв чеп имаме министерство на екологията. Просто това са хора, които НЕ РАБОТЯТ, а дебнат как да прибират парите от еврофондовете.Просто българинът като не желае да мисли, когота избира кой да го управлява, вместо от меда, ще чувства жилото.Честито управление на БСП-НДСВ-ДПС и социален президент-ченге!Гласувайта за другото ченге от ГЕРБ!

  7. поп Грую
    #23

    да бъдат затворени преди 20 години. Идиотите патриотари виждали ли са какви заводи спират в западна Европа ? В сравнение с гордостта на родната индустрия ,те приличат на паркове за развлечения. забравихте ли колко време ТЕЦ-овете на "Марица Изток" обгазяваха цели два окръга и нашите комунета ревяха ,"вижте това е от унищожените руски ракети.Ебати идотите.Защо не застанете на 20 метра от портала на Кремиковци ,па да помиришете въздуха и да подишате с пълни гърди. Идете и в Златица и Пирдоп и нпаравете

  8. Рони
    #22

    първо затваряме 4-блока на АЕЦ (с НУЛЕВИ емисии СО2), а сега ще спираме и ТЕЦ-ове, защото емисиите се били увеличили?Не съм очаквал такова ТОТАЛНО БЕЗУМИЕ от ЕК!

  9. wute
    #21

    от бараката.."От продавач на емисии, с направената от ЕК редукция на квотата България ще се превърне в купувач"Господин резания министър е лишен от възможността да захранва финансово обръ4ите....

  10. поп Грую
    #20

    не плюйте по членовете на ЕК. Те затова са там.Да пазят интересите на гражданите си от мераците на крадливите управници от България и Румъния да гепят париците на западноевропейските данъкоплатци. Още при приемането на България и Румъния ,на всички беше ясно ,че това и политическо решение и ние още не сме покрили всички изисквания да се наречем "съвременни европейски държави" .Ако не ви се вярва ,тръгнете по Софйските улици,със снимка в ръка на улица от някой много по-голям европейски град и сравнявайте.Застанете

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.