Европейската комисия съобщи, че открива наказателна процедура срещу Унгария заради закона за дейността на неправителствените организации (НПО).
Унгарският закон задължи организациите, които получават външно финансиране над 24 000 евро годишно, да посочват, че са "подкрепяни от чужбина". НПО, които не съобщават на правителството подробности за получаваното финансиране, подлежат на наказания.
Комисията коментира, че това законодателство не съответства на правилата в ЕС, затова дава едномесечен срок на Будапеща за отговор. Според ЕК спорният закон е в разрез с правото на събиране, със свободата на движение на капитали и вероятно не осигурява защита на личния живот.
ЕК отбелязва, че през април е предупредила Будапеща за опасенията по закона, както и че Съветът на Европа също е изразил съмнения за неговата допустимост. Комисията отбелязва, че при необходимост ще предаде Унгария на Съда на ЕС.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
2 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Никога не съм си променял мнението за НПО-тата в БГ. Никога. Винаги съм ги оприличавал като жадувания черпак, лъжицата за "хилядите ошушкати, излъгани, прилъгани, изгладняли, застаряващи (тук метафори не са нужни) и прочие български гърла". А сега вече има и подмладяване в тази насока. Но това, което най-много впечатлява, поне според мен е така, е начина по който ЕК (между другото председателите на ЕК и ЕП се бяха и посдърпали съвсем наскоро, но по друг повод) се намесва във вътрешите процеси на …
друга страна, членка на ЕС. Разбира се, много далеч съм от мисълта да сравнявам ЕС с бившия някога СССР (и повереното му за "отговорно пазене" бившо соц-стадо) и това, според мен, не работи в полза на ЕС, а само и единствено в полза на неговите недоброжелатели.
ЕСССР се намесва много по-нагло и много по-всеобхватно от СССР!