Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК отново ни пришпорва за реформи

Социалните проблеми не се решават само със закони, а с работа на терен, твърди евроексперт

2 коментара
ЕК отново ни пришпорва за реформи

България прави реформи, но много се размотава със сроковете и всичко става много бавно. Това стана ясно от изказвания на представители на Европейската комисия по време на представянето на специфичните препоръки на Брюксел за страната за 2016 г.

В сряда комисията обяви, че България е изпълнила само една от петте миналогодишни препоръки – училищната реформа.

Четири нови/стари препоръки за 2016 г.

Затова и за 2016 г. са отправени нови/стари четири препоръки, адресиращи проблеми, които стоят от години.

Въпреки че Брюксел регистрира известен напредък в борбата с данъчните измами, оттам настояват да се подобри събираемостта на данъците и да се намали делът на сивата икономика. Дефицитът трябва да се свие с 0.5 процентни пункта до 2017 г.

Второто изискване на ЕК е успешно приключване на прегледа на активите на банките, пенсионните фондове и балансите на застрахователите до края на годината. Освен това трябва да се вземат мерки за засилване на банковия и небанковия надзор.

Третият, силен акцент в препоръките през 2016 г. е сложен върху социалните проблеми и здравеопазването. Изискват се специални социални услуги за дългосрочно безработните и младежите без препитание и подобряване на образователните услуги за ромите. Брюксел очаква правителството заедно със социалните партньори да уточни критериите за определяне на минималната работна заплата.

Четвъртата препоръка също се повтаря от години – подобряване на процедурите по търговска несъстоятелност и укрепване на капацитета на съдебната власт в тази посока.

Нов акцент за 2016 г. са и системните нередности в процедурите за обществените поръчки - липса на административен капацитет, неефективни контролни механизми и постоянни съдебни жалби срещу търговете. Препоръката се прави въпреки приетия нов Закон за обществените поръчки.

ЕК: Няма нищо ново

"В препоръките на ЕК за България няма нищо учудващо и ново, това са въпроси, добре познати на българските власти и България работи върху тях от доста време", коментира Мишел Сервоз, ръководител на генерална дирекция "Заетост, социални въпроси и включване" в ЕК. По думите му реформите действително отнемат много време, но те трябва да бъдат ускорени, за да се постигнат набелязаните цели.

"Ние регистрираме и напредък по някои от тях, но, разбира се, напредъкът не е достатъчен, за да може реформата да продължи", каза още Сервоз.

Експертът акцентира, че решаването на социалните проблеми и особено проблемите на ромите не става само със законодателни промени, а трябва и много работа на терен.
Сервоз призна, че в момента ЕС е прекалено концентриран във финансови и данъчни въпроси, а е нужно да се фокусира повече върху социалните въпроси и безработицата.

Младежката безработица намалява много бавно

"България е с високи за средните европейски нива на млади хора, които нито са регистрирани в образователната система, нито като работещи. За тях трябва да се предприемат мерки да се върнат обратно било в образователната система, било на трудовия пазар", заяви Сервоз.

Той добави, че по отношение на безработицата при младите у нас има известно подобрение, но тя намалява много бавно.

МТСП: Има много програми за хора без препитание

В отговор Елка Димитрова, директор на дирекция "Политика на пазара на труда и трудова мобилност" в социалното министерство, отчете, че са налице редица програми за подпомагане на безработните младежи, дълготрайно безработните и другите уязвими групи на пазара на труда. Ще стартират ателиета за безработни, а също и нова програма от 5 млн. лв. за младежи без препитание и безработни над 6 месеца. Ще бъдат отпуснати нови 48 000 ваучера за обучение на заети, а 23 000 младежи ще бъдат наети по Оперативна програма "Човешки ресурси". В момента се тества аутсорсване на услуги по заетостта.

МФ: Не е вярно, че България е провела само една реформа

Финансовото министерство също не е съгласно с интерпретациите, че България е провела само една от пет препоръчани от Европейската комисия (ЕК) реформи през миналата година.

"След излизането на доклада на ЕК се създаде впечатление, че правителството не се е справило с нито една от препоръките, които да отправени в рамките на предходния европейски семестър, с изключение на една. Реално по всички направени препоръки са предприети действия, стартирани са реформи. Проблемът е, че въпросите са сложни, изискват комплексни действия и тяхното изпълнение ще отнеме повече от една година. Така че ние благодарим, че тези препоръки, които бяха посочени в рамките на предходния европейски семестър, намират отражение и за този, така че да ни се даде възможност да направим тези важни реформи и промени, които сме стартирали, за да могат да бъдат решени макроикономическите дисбаланси", заяви зам.-министърът на финансите Карина Караиванова.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kiril Kovatchev
    #2

    Ами как таки булгаристанските политикани да правят реформи? Че нали европейците им мислят злото, да им врътнат кранчето на кражбите. Келепир трябва да има ей, келепир! Такъв си е манталитела на булгаристанските политикани, които за съжаление представляват народа.

  2. teraflop
    #1

    "всичко става много бавно" Става бавно защото продажни юристи гледат, кои закони да преправят,та в бъдеще началниците им да продължават необезпокоявани да смучат кинти.Много кинти.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.