Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК пак размаха заплахата за предпазна клауза

6 коментара
ЕК пак размаха заплахата за предпазна клауза

Еврокомисарят по правосъдието и вътрешните работи заплаши България и Румъния с предпазна клауза, ако те не се справят с престъпността и корупцията в страната, предаде Kafene.net.

Франко Фратини предупреди двете страни, че ще понесат последиците от своето бездействие, ако реформите не бъдат ускорени. В интервю за електронното издание European Voice Фратини заявява, че е готов да активира предпазна клауза по глава “Правосъдие и вътрешен ред”,  ако не установи напредък в реформите в двете страни. Клаузата ще бъде задействана, ако София и Букурещ не отбележат напредък в борбата с корупцията и не успеят да укрепят съдебните си системи, добавя Фратини.

В същото време европейският комисар отхвърля критиките на държави като Франция, Великобритания, Швеция и Холандия, че третира България и Румъния по твърде “приятелски” начин. Твърденията бяха отхвърлени категорично, както от властите в София, така и от говорител на Фратини. Българският вътрешен министър Румен Петков и главният прокурор Борис Велчев разговаряха неотдавна с Фратини по повод избухналия в страната корупционен скандал, след като неочаквано и изненадващо поискаха от Брюксел да изпрати свой експерт, който да наблюдава разследването.

Докладът на ЕК за напредъка на България и Румъния се очаква в края на юни.

По повод обявената в сряда оставката на правосъдния министър Георги Петканов говорителят на Европейската комисия (ЕК) Марк Грей коментира пред БНТ, че правосъдието остава проблемна за България област и правителството знае какво трябва да направи. “Личностите идват и си отиват. Това, което за нас е важно обаче е реформа на системата. Не бихме искали да коментираме назначения или оставки. България знае какво трябва да прави и ние очакваме да видим резултата”, каза Марк Грей.

Във връзка с готовността на Фратини да поиска задействане на предпазна клауза, високопоставен служител на ЕК е заявил пред БНР, че тази вероятност е “нищожно малка”, но може да настъпи “обрат”.  

Към момента и България, и Румъния не са изпълнили показателите от мониторинговия механизъм, но никой не е очаквал 100% изпълнение в толкова кратък срок, казва източникът.

Според представителя на Комисията експертите, които бяха на проверка в България през май, са констатирали слабости. Заради все още неприети ключови закони за съдебната реформа и продължаващи корупционни проблеми има мнения и за по-строг подход, посочва той.

Източникът, пожелал анонимност, добавя, че решението все още не е взето и ако управляващите в България допуснат стратегически грешки, може да настъпи обрат.

 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. да,да
    #7

    А докато караше ските,друго говореше.Гиди такъв,па онакъв !Пак шъ обуе ските,и шъ съ закроти.Да...

  2. Румен Петков
    #6

    Франко, приятелю я по-леко. Забравили, че те снимахме с най-добрите ни курви в Банско.Га е.а не се сърдеше,а сега ни се заканваш.Държим те в ръчичките си ей! Ние тези номера в Москва сме ги учили.Разбра ли Франко!

  3. подписка
    #5

    Текстът е изцяло съставен с цитати от мониторинговия доклад с изключение на една дума: може става ТРЯБВАВзимайки предвид РЕШЕНИЕ НА ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ От 13 декември 2006г. за създаването на механизъм за сътрудничество и оценка на напредъка на България при изпълнението на конкретно дефинирани показатели, наречени "benchmarks" в областите на съдебната реформа и борбата с корупцията и организираната престъпност.Отчитайки следното :- досега няма окончателни присъди по дела за корупция от високите

  4. Пешо
    #3

    Ха така, ако извадим снимките, а?какво ще стане приятелю Франко.Абе я ни остави на мира да си тънеме в доволно невежество. Какво си се заел да ни оправяш и слагаш в ред? Искаме да си живеем като маймуните....

  5. Заря Наукаров
    #2

    да се въведе веднага - страната не спазва ангажимента за заделяне на нови 0.3 % от БВП за наука докато се стигне 2.7% през 2010. Сега заделеното си е на нивото на най-мизерните години, само се добавят собствените приходи, което е просто счетоводен фокус.

  6. eks
    #1

    "...ако управляващите в България допуснат стратегически грешки, може да настъпи обрат."Ще настъпи обрат, ама друг път. Че то цялото досегашно управление на България, от т.нар. "промяна" досега е непрекъсната поредица от стратегически грешки. За справка - вижте в какво положение сме и къде сме по статус в Европа. Въвеждането на предпазна клауза би се отразила единствено на обикновените граждани, както по принцип всичко останало, а не на управляващите, въпреки стратегическите им грешки. Това е като поговорката, че "рибата се вмирисва откъм главата, но се чисти откъм опашката".

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.