Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК планира нова гранична агенция, която да действа и без разрешение от страните членки

Брюксел предлага Европа да приеме хиляди сирийски бежанци директно от Турция

0 коментара

Европейската комисия представи план за нова европейска агенция за гранична охрана, която ще може в извънредни случаи да изпраща свои екипи за бързо реагиране и по свое собствено усмотрение, без съответната държава да е поискала това.

 

Силно противоречивият план е последното от серия, подкрепени от Германия, предложения, които имат за цел да неутрализират мигрантската криза, като централизират властта в Брюксел, отбелязва в. "Файненшъл таймс".

Агенцията ще има годишен бюджет от 322 млн. евро или повече от два пъти колкото получава сегашната най-голяма европейска гранична агенция - Фронтекс.

Планът трябва да бъде одобрен от страните членки и Европейския парламент, но източник от комисията каза, че той вече се ползва с подкрепата на Франция и Германия - двете най-големи страни членки. Представители на комисията обаче коментираха, че очакват напрежение около мерките.

Великобритания и Ирландия, които не участват в Шенген, не са включени в плана.

Когато се налагат спешни действия, изпълнителният директор на агенцията ще изготвя план за работа в срок от два дни. Той трябва да бъде съгласуван с властите на съответната държава, обясни еврокомисарят по миграцията, вътрешните работи и гражданството Димитрис Аврамопулос.

Експерти на агенцията ще работят в държавите с проблеми по границите и ще откриват недостатъци. На тази основа те ще посочват необходимите мерки, чието изпълнение ще бъде задължително за държавите.

Като част от пакета Комисията предлага и доброволна схема на "хуманитарно приемане", според която желаещите европейски страни ще приемат сирийски емигранти директно от лагерите в Турция.

 

Програмата обаче ще бъде отрязана, ако Анкара не работи за спирането на безконтролния поток от мигранти.

 

Отчита се, че от началото на годината 750 хиляди икономически мигранти и хора, търсещи убежище, са навлезли в ЕС от Турция. Комисията предлага, ако този поток намалее значително, държавите от ЕС да обмислят дали желаят да приемат доброволно бежанци от Сирия, подслонени в Турция.

 

В случай на криза, ако националните власти не предприемат необходимите мерки по границите, решение за това ще бъде вземано от ЕК и агенцията, съгласувано със съответната държава.

В рамките на агенцията ще действа дирекция по връщането (експулсирането) на мигранти, пристигнали в ЕС, без да имат право на престой и на онези, които са влезли в Общността незаконно.

От началото на годината 1.5 милиона души са проникнали незаконно в ЕС, поясни заместник-председателят на Европейската комисия Франс Тимерманс.

Той отчете, че се наблюдава сериозен провал в управлението на външните граници на ЕС и пример за това са атентатите в Париж. По неговите думи състоянието на външните граници заплашва Шенген.

Тимерманс съобщи, че ЕК е приела решение за промяна на Шенгенския кодекс, с което става възможно всеки, който пресича границите на ЕС, да бъде проверяван в базите данни за издирвани престъпници.

Заместник-председателят на ЕК изрази надежда никога да няма необходимост от спешно разполагане на общоевропейските гранични екипи за бързо реагиране.

С друго решение комисията предлага за срок от една година Швеция да бъде изключена от задължителните квоти за разселването на бежанци. Повод за това е нарасналият с 60 на сто на годишна основа наплив на мигранти към Швеция, отбелязва БТА. Миналата година в страната са пристигнали близо 69 хиляди мигранти, а през тази година - над 112 хиляди.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.