Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК поема преговорите с Баку и Ашхабад за Транскаспийския газопровод

1 коментар
Гюнтер Йотингер

Европейският съюз реши да натовари Европейската комисия със задачата да преговаря с Азербайджан и Туркменистан за строителството на Транскаспийския газопровод, с чиято помощ трябва да се доставя гориво по дъното на Каспийско море в европейските страни, предаде Ройтерс в понеделник, цитирайки еврокомисаря по енергетиката Гюнтер Йотингер.

Така Брюксел ще води разговорите с Баку и Ашхабад от името на всички 27 страни-членки, като първата м,у задача ще е да сключи договор за инфраструктурия проект, който след това да се одобри от отделните държави от общността.

Транскаспийският газопровод трябва да стане част от т.нар Южен коридор, чиято задача е да намали зависимостта на страните от ЕС от руския газ. Туркменистан планира по тази тръба да транспортира газ през Азербайджан и Грузия до Турция, а оттам по газопровода “Набуко“ - в Европа.

Ашхабад твърди, че по бъдещия газопровод може да доставя в Европа до 40 млрд. куб. м синьо гориво годишно, но без да уточнява откога може да стане това. Миналата година Туркменистан, която разполага с четвъртите по обеми газови запаси в света, получи подкрепата на прикаспийските държави за изграждането на тръбопровод по дъното на Каспийско море.

Решението на Съвета на Европейския съюз бе приветствано от международната проектна компания “Набуко Газ Пайплайн Интернешънъл“, която се занимава с реализацията на едноименния газопровод, но наскоро отложи старта на изграждането му от 2012 г. за 2013 г.

“Тази инициатива на Европейската комисия съвпада с целите на проекта “Набуко“ да осигури широко и диверсифицирано газово портфолио“, коментира управляващият директор на “Набуко“ Райнхард Мичек. Той посочи обаче, че . “Набуко“ няма да бъде зависим от потенциалния строеж на Транскаспийския газопровод, защото следва стратегията за доставки от множество източници.

“Въпреки това, безспорен факт е, че огромният потенциал за износ на газ от двата бряга на Каспийско море е жизнено важен за бъдещето на европейския и турския газов пазар. С изграждането на “Набуко“ се установява газопреносна система, която има потенциал за големи доставки на газ през следващите десетилетия“ посочи още Мичек.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #1

    Докато западноевропейците се натуткат с техните "хитри" проекти руснаците вече си оплетоха кошницата и пуснаха преди няколко дена първата тръба на "Северен поток" до Германия. А тези нека да си планират още Набукото. С такива мухльовци е очевадно, че Европата не може да просперира. То се вижда и с дълговата криза до къде я закършиха след две години туткане и умуване - ще подкрепяме Гърция, няма да я подкрепяме, ще я подкрепяме, няма да я подкрепяме ...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.