Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК: Помощта за България не е за ограда, а за охрана и приемни центрове

6 коментара
ЕК: Помощта за България не е за ограда, а за охрана и приемни центрове

Отпуснатите през миналата седмица от Европейската комисия (ЕК) на България 108 млн. евро не са предназначени за изграждането на ограда по границата с Турция, а за охрана, техническо оборудване и за строежа на приемни центрове.

Това обяви в отговор на въпрос в понеделник говорителят на ЕК Наташа Берто, цитирана от БТА. По думите ѝ финансирането е по линия на фондовете за спешни нужди по бюджетите на ЕС за миграция и убежище, както и за вътрешна сигурност.

Спешната помощ за страната ни бе одобрена от Еврокомисията в петък, ден след като правителството внесе такова искане. Предстои решение и за отпускането на допълнителни 52 млн. евро за същите цели.

Освен това председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер вече съобщи, че до края на октомври у нас трябва да пристигнат още 200 служители на граничната служба "Фронтекс" заедно с още 50 тежкотоварни автомобили.

Междувременно заместник вътрешният министър Филип Гунев коментира в понеделник, че в момент българската граница се охранява по-добре, от когато и да е било. Според него миграционният натиск към страната ни е сравним за този период през последните 4 години.

"Имаме 30% по-малък натиск в сравнение с миналата година. Това, което създава проблеми на местно ниво е профилът на мигрантите. Те вече не са семейства, а над 70% са млади мъже, предимно от Афганистан", обясни Гунев по време на кръгла маса на тема "Бежанската криза – национални рискове, регионални измерения и мерки за овладяването ѝ".

"Охраната на границата трябва да е общоевропейска и каква ще е общата ни бежанска политика. Това, което и премиерът регистрира е, че за охраната може би вече имаме общ консенсус. Вторият аспект е какво правим с нелегалните мигранти. Там Европа все още търси общ подход. Нямаме полезен ход на европейско ниво към момента. Европа тепърва включва споразумение с Афганистан да могат тези хора принудително да бъдат връщани там. Европа трябва да има общ инструмент за натиск и възпиране. Третият момент е може би най-спорният за общата бежанска политика", допълни заместник вътрешният министър.

По думите му постигането на общоевропейско решение все още е далеч, тъй като "има държави, които изцяло не са засегнати от бежанската криза – има много разногласия дори в големите страни-членки към този мултикултурен модел".

Председателят на Държавната агенция за бежанците Петя Първанова пък припомни, че се предвижда ограничаване на движението на бежанците само в определена зона, а не както е сега – в цялата страна. Това ще стане с промяна в Закона за убежището и бежанците. От 10 септември вече съществува и първото помещение от затворен тип. Там се настаняват хора само в определени случаи – когато лицето може да се укрие или при нарушение на обществения ред.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Дядо ми Петър
    #6

    Парите са не за охрана, а за пълнене на гушките на приятелчетата на ГРОБ, както и на джобовете на гробарските разбойници (108 000 000 х 12% = 12 960 000 евро от европейския данъкоплатец - т.е. и от нашия джоб).

  2. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #5
  3. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #4
  4. emi1ian
    #3

    Имаше репортаж на Ройтерс, снимки на огромни опашки за паспорти в Кабул (за да стигнат до Турция), цели градове се изнасят към Европа. Бяха интервюирали един Мехмед, вика "тук изкарвам като келнер 5 долара на месец, братовчеда Мюмюн в Германия получава 1500 долара месечно без да работи, дали са му и квартира"... "всички заминаха, на нашата улица вече няма никой". Докато границите са отворени и мюсюлмани от Азия и Африка стимулирани да се преселват от такива като Меркел, нашествието ще продължи.

  5. Сапун мехур
    #2

    Най-интересното е че докато управляваха талибаните не идваха бежанци от Афганистан. Победи демокрацията и започнаха да бягат.

  6. Сапун мехур
    #1

    Трябва да построят няколко малки града в полето за 100 000 бежанци като всеки град да е за 1 националност за да не се бият помежду си.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.