Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК понижи прогнозата си за растежа в България през 2012 г. до 0.5%

Италия и Испания остават с висок дефицит, Германия е добре, Гърция ще е в стагнация и догодина

18 коментара
ЕК понижи прогнозата си за растежа в България през 2012 г. до 0.5%

Европейската комисия понижи очакванията си за растежа на икономиката в България за тази година до 0.5% и до 1.9% за следващата. Това се посочва в пролетната прогноза на комисията за растежа в ЕС, разпространена в петък.

Страната ни е сред 12 други членки на ЕС, за които е намалена прогнозата на ЕК за тази и следващата година.

Това е второто понижение на прогнозата за България в рамките само на два месеца и третото от есента на миналата година. В края на февруари в междинния си доклад ЕК посочи, че очаква ръстът на икономиката в България тази година да е 1.4%. Есенната прогноза на комисия бе още по-оптимистична за българската икономика - експертите очакваха ръстът през годината у нас да е 2.3%.

В средата на април Международният валутен фонд (МВФ) също понижи очакванията си за икономическия растеж на България. От фонда очакват през тази година БВП да се повиши с 0.8%, а през следващата – с 1.5%.

Симптоми за влошаване на икономическата ситуация в страната ни се наблюдават отчетливо от началото на годината. Според разпространените от НСИ предварителни данни за износа на България към ЕС бе отчетена ясна тенденция на спад, което се свързва с намаленото търсене на български стоки в страните от общността заради икономическата стагнация там. Износът към ЕС, което е 66% от целия износ, бе основният двигател на растежа на страната ни миналата година.

Спадът в експорта в съчетание със свитото потребление, косвени данни за което дава равнището на безработицата и намалението на доходите, очертават картина на нисък, нулев или дори лек спад на растежа.

Според експерти за първото тримесечие на тази година се очертава лек спад, но засега няма очаквания страната да изпадне в рецесия.

По още един показател ЕК влоши прогнозата си по отношение на България. Комисията е завишила размера на очаквания дефицит.

През ноември миналата година Брюксел очакваше дефицитът да достигне 1.7% през 2012 г., докато според сегашната прогноза той ще бъде 1.9%.

За 2013 г. се очаква леко намаление на дефицита до 1.7% от БВП.

Според Еврокомисията възстановяването у нас се забавя заради слабостта на пазара на труда, продължаващото намаляване на задлъжнялостта на корпоративния сектор, както и на спада в строителството.

В допълнение негативно отражение върху българската икономика имат регионалните икономически и политически сътресения, както и намалението на капиталовите потоци и инвестициите в страната.

Като позитивен фактор от ЕК посочват стабилността на финансовата система, лекият ръст на кредитирането за частния сектор през 2011 г. и силните публични финанси, които не се нуждаят от актуализации в средносрочен план.

ЕК очаква възстановяването на българския износ да започне през втората половина на годината.

Рискови остават икономиките на Испания и Италия, Гърция ще е в стагнация и догодина

Испания и Италия - страните, които са най-силно застрашени от разпространяване на дълговата криза в еврозоната - няма да изпълнят целите си за намаляване на бюджетните дефицити за 2013 година, сочи още пролетната прогноза на Европейската комисия.

Испания, която е разтърсена от банкова криза, през 2013 година вероятно ще има бюджетен дефицит от 6.3% от брутния вътрешен продукт (БВП) спрямо очакваните 6.4% през 2012 година. Това е значително над целевото равнище от 5.3% за тази година, отбелязва Франс прес.

Бюджетният дефицит на Италия ще бъде 1.1% през 2013 година, въпреки че по-рано премиерът Марио Монти обеща идната година бюджетът да бъде консолидиран.

За Холандия се очаква бюджетен дефицит от 4.6% от БВП догодина.

Бюджетният дефицит на Франция, чийто новоизбран президент Франсоа Оланд иска да насърчи икономическия растеж чрез увеличаване на държаните разходи, вероятно ще достигне 4.2% вместо да спадне до целевия праг от 3% за страните от еврозоната.

Очаква се френската икономика да нарасне с 1.3% през 2013 година, което е по-слабо от прогнозата на Оланд (1.7%), но е над оценката на МВФ (1%), допълва АФП.

В сравнение с повечето си европейски партньори Германия се представя добре - според оценките на Брюксел през текущата година германската икономика ще нарасне с 0.7%, а през идната - с 1.7%. Германският бюджетен дефицит вероятно ще се понижи от 0.9% през 2012 година до 0.7% от БВП през 2013 година.

Очаква се тази година икономиката на Гърция да се свие с 4.7% след спада от 6.9% миналата година, а през 2013 година да бъде в стагнация, се посочва в доклада, публикуван на официалния сайт на ЕК.

Безработицата сред гърците ще достигне 19.7% тази година и 19.6% през идната година.

Комисията очаква за Гърция бюджетен дефицит от 7.3% за 2012 година и 8.4% за 2013 година. Държавният дълг тази година ще се понижи до 160.6% от БВП (спрямо 165.3% през 2011 г.), но през 2013 г. отново ще нарасне, достигайки 168% от БВП.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #18

    По-всичко личи, че нещата в страната отиват на издуй гащи. Дори и 0,5 растеж изглеждат прекалено оптимистично. Със сигурност ще има нова корекция посока надолу до няколко месеца.

  2. Анонимен
    #17

    Това означава,че дори инфлацията не може да скрие спада на реалната икономика.А за това са виновни цар Аспарух, византийците,турците,фашистите,убийците на Дядо МУ- комунягите,тройната коалиция,организираната престъпност-всички,някога управлявали България-- и международното положение!Само ние от Банкя,дето ядем филии с мас и крадем яйцата на комшиите,сме читави!

  3. Анонимен
    #16

    Българите да спестяват парите си в лева, защото "левът е стабилна валута, има всичките предимства на еврото и няма недостатъците му". Това посъветва финансистът Филип Лот в интервю за БНР. „Няма опасност гръцките проблеми да се пренесат в България. Българската икономика е много по-стабилна и солидна от тази на Гърция. България е за пример - много нисък дълг, много нисък бюджетен дефицит", посочи финансистът. Той бе категоричен, че не може да се прави връзка между двете съседки, тъй като в икономически план няма сравнение. Освен това, България много малко изнася за Гърция.

  4. Анонимен
    #15

    Kurneva shte vi dovyrshi

  5. Анонимен
    #14

    Растеж? Оптимисти!

  6. emma
    #13

    Сиамските психопати /както сполучливо ги нарече Ганий/от властта се направиха на ударени при тази информация,все едно не са я чули.Е не е като гърмиш колко си велик и как ги хващаш,а те ги пускат.

  7. Анонимен
    #12

    До 11: Не се надявайте! Просто на Костов не му трябва "на баир лозе" .Каквото можа човекът приватизира.А от тук нататък почти не остана нищо. Да не е луд да си развали парламентарния рахат? Сега е в удобната позиция да дава акъли от страни , без да поема отговорност. Това да не ти е Жан Виденов с неговата панелка? Костов си е опекал добре работата , има и за него и за др.Костова и за дъщерите и за поколения напред. Ако искате да прокопсате , слагате наколенките и.. плонж пред ББ. Вижте ако сте послушни какви бонуси може да получавате.

  8. Анонимен
    #11

    Само Иван Костов може да ни оправи. Той го стори веднаж. Смел и умен човек е. Знае как се управлява държава. Всички негови предвиждания са се сбъднали. Да ни е жив и здрав! На него се надяваме.

  9. Анонимен
    #10

    Е, ние ако избутаме растеж в тоя хаос дето цари в Европа значи сме царе. То що пък не въщност - доста от нещата дето се случват във Франция и Гърция са в наша полза. Стига и ние да не продължим с глупостите, а да се концентрираме в решаването на нашите си проблеми.

  10. Анонимен
    #9

    Реалист Що ни занимавате с тези глупости? Това е като инфлацията-цените трябва да скочат двойно, за да се отчете инфлация 5%. Защото цените на ловджийските патрони, напр., не били скочили, а те влизали в малката потребителска кошница. Работа няма, те отчитат растеж. Шараните кълват на бастун.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.