Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК предлага европейските държави да си сътрудничат при оценките на здравните технологии

0 коментара
ЕК предлага европейските държави да си сътрудничат при оценките на здравните технологии

Европейската комисия представи днес предложение да се повиши сътрудничеството между държавите в ЕС при извършването на оценки на здравните технологии. По-голямата
прозрачност ще позволи на пациентите да вземат информирани решения, като им се осигури достъп до данни за новите технологии.

 

Извършването на повече оценки би могло да доведе до появата на нови здравни средства, които да достигат по-бързо до пациентите. За националните власти това означава да разполагат с възможност да определят политиките по отношение на своите здравни системи въз основа на по-надеждни доказателства, се допълва в съобщението на ЕК.

Предложеният регламент обхваща нови лекарствени средства и някои нови медицински изделия, като предоставя основа за трайно сътрудничество на равнището на ЕС в областта на съвместните клинични оценки в тези области.

 

Държавите в ЕС ще имат възможност да използват съвместни средства, методики и процедури за оценката на здравните технологии, като работят съвместно в четири основни области: 1) съвместни клинични оценки с насоченост към най-новите технологии в областта на здравеопазването, които имат най-голямо възможно въздействие върху пациентите; 2) съвместни научни консултации, при които специалистите могат да се допитват до оценяващите здравните технологии власти; 3) определяне на нововъзникващи здравни технологии с цел ранното очертаване на обещаващите; и 4) продължаване на доброволното сътрудничество в други области.

 

Държавите от ЕС ще продължат да носят отговорност за оценката на неклиничните (например икономическите, социалните и етичните) аспекти на здравните технологии, както и да вземат решения за ценообразуването и възстановяването на разходите.


Предложението ще бъде обсъдено от Европейския парламент и от Съвета на ЕС. Очаква се, че след като бъде прието и влезе в сила, то ще започне да се прилага три години по-късно. След датата на начало на прилагането се предвижда допълнителен тригодишен срок, за да се предостави възможност за прилагане на подход на постепенно въвеждане, така че държавите да могат да се пригодят към новата система.

Предложението се прави след повече от 20 години доброволно сътрудничество в тази област. След 2013 г. бе създадена доброволна мрежа за оценка на здравни технологии в ЕС, която се състои от извършващите такива оценки национални власти.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.