Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК предлага нов регламент за електронните подписи и електронната самоличност

2 коментара

Европейската комисия предложи нови правила, които да улеснят извършването на трансгранични и сигурни електронни трансакции в Европа, предаде БТА в кореспонденция от Брюксел.

Предложеният регламент се очаква да позволи на гражданите и предприятията в ЕС да използват средствата, с които разполагат за своята електронна идентификация (e-ID) в собствената си държава, за достъп до обществени услуги в други страни на ЕС, където се прилагат такива средства. Предвижда се и създаването на вътрешен пазар за електронни подписи и свързаните с тях трансгранични електронни доверителни услуги.

Това би гарантирало, че тези услуги ще имат същия правен статут като традиционните услуги, за които се използва хартиен носител. Това би дало възможност да се достигне пълният потенциал и на електронните обществени поръчки, с което се очаква намаляване на разходите с около 20 процента.

След като дадена държава от ЕС заяви желанието си да се присъедини към паневропейската система, тя трябва да започне да предоставя на гражданите на другите участващи в системата страни същия достъп до своите обществени услуги чрез електронна идентификация, с който разполагат нейните граждани.

Предложеният регламент няма да задължи държавите от ЕС да въведат, или физическите лица да придобият, специални национални карти за самоличност или електронни карти за самоличност, или да наложи други решения за електронна идентификация. Регламентът не предвижда въвеждане на европейска система за електронна идентификация или друг вид европейска база данни. Не се предлага възможност за достъп на трети страни до лични данни.

Регламентът ще бъде от полза главно за студенти, които се записват в чуждестранен университет по интернет, вместо да пътуват в чужбина, за да попълнят лично хартиените формуляри.

Предложението би улеснило и граждани, които организират преместването си в друга страна от ЕС или сключването на граждански брак в чужбина, или попълват многобройни данъчни декларации.

То ще бъде от полза също за пациенти, които имат нужда от медицинска помощ в чужбина - те ще могат при гарантирана сигурност да проверяват по интернет своето електронно здравно досие или да упълномощят лекар за това.

Дружествата ще могат да участват в електронни тръжни процедури за обществени поръчки навсякъде в ЕС. Те ще могат да подписват и подпечатват по електронен път с дата и час своите тръжни досиета, вместо да ги разпечатват и да изпращат няколко хартиени екземпляра от тях по куриер.

Ще бъдат облагодетелствани и хората, които желаят да осъществяват търговски отношения в друга страна на ЕС - те ще могат лесно да учредят дружество по интернет и да подават годишните си отчети онлайн. Правителствата ще могат да намалят административната тежест и да увеличат ефективността си, като предлагат по-добри услуги на гражданите и спестяват пари на бюджета.

Комисията отчита, че в подхода към електронните подписи, определен от директива от 1999 г., вече има пропуски, предвид развитието на електронната среда в последните 13 години. Всички страни в ЕС разполагат с правни рамки за електронния подпис, но тези рамки се различават и правят невъзможни трансграничните електронни трансакции с национален електронен подпис. Същото се отнася и до доверителните услуги, като времево маркиране, електронен печат и доставка, както и за удостоверяването на автентичността на сайтове - всички те не са оперативно съвместими на европейско равнище. Затова се предлага новият регламент да съдържа общи правила за тези услуги.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #2

    Преди всичко у нас трябва електронните подписи да станат достъпни за обикновените граждани. Като се разбие монопола на шепата лицензирани доставчици и се смъкнат цените. Но за това е необходима държавна политика, която да не е в полза само на монополите (които спонсорират "управляващите" ни разбойници). А най-вече ни трябват "управляващи", които да разбират от нещо друго, освен от рязане на лентички, чукане на стойки пред камерите на пикливи журналистки и РИТАНЕ НА ФУТБОЛ В РАБОТНО ВРЕМЕ.

  2. Анонимен
    #1

    А ЕК взе ли разрешение от другаря Путин дали България може да се включи в новия регламент за електронните подписи? Ако не го е направила незабавно да напише прошение до Кремъл и да чака отговор.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.