Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК предлага общи "еврооблигации" и централизиран контрол върху страните от еврозоната

2 коментара
ЕК предлага общи "еврооблигации" и централизиран контрол върху страните от еврозоната

Докато дълговата криза в еврозоната заплашва да вземе нови жертви, а съгласуваният план за разширяване на спасителния фонд изглежда разочароващ, Европейската комисия излиза с предложения за създаването на общи "еврооблигации". Те трябва да заменят издаваните национални облигации на 17-те страни от 17-членния валутен съюз. Идеята е да се създаде "качествено нов огромен дългов пазар, който в глобален мащаб да бъде конкурентен и да постигне условията, при които се финансират Съединените щати", се казва в доклад на Европейската комисия, който ще бъде разпространен в сряда.

Предложението обаче едва ли ще намери приложение скоро, тъй като Германия, най-голямата икономика в еврозоната, остава решително против, поради опасения, че облекчаването на пазарния натиск ще стане за сметка на нейния силен кредитен рейтинг. В същото време това може да е стимул за слабите икономики от еврозоната да продължат с разточителното харчене.

Дискусионният документ, изготвен от ЕК, цели да предизвика дебат върху една от малкото налични идеи, които икономистите смятат, че са в състояние да прекратят кризата.

Идеята за въвеждане на така наречените "еврооблигации" не трябва да се приема като чудотворен лек за кризата с външния дълг, заяви в понеделник говорител на германския канцлер Ангела Меркел.

"Канцлерът споделя мнението, че еврооблигациите не са универсален лек за кризата", заяви говорителят Щефан Зайберт в Берлин.

Идеята за еврооблигациите може дори да възпрепятства Европа да намери ефективно решение на дълговата криза и да докара континента и останалата част на света до рецесия. "Берлин вижда опасност, че тези еврооблигации може да попречат да атакуваме проблема в корените му", заяви Зайберт.

Вместо да се фокусират върху еврооблигации, европейските власти трябва да работят по две стратегически направления. Първо – бързи, последователни и открити мерки в държавите членки на съюза за по-голяма финансова стабилност и второ – политически решения.

Говорителят на Меркел заяви обаче, че тя ще проучи предложението за еврооблигациите на председателя на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу.

Идеята за облигациите ще бъде обсъдена в четвъртък, когато Меркел се срещне с френския президент Никола Саркози и новия италиански премиер Марио Монти. Тримата ще проведат срещата си в Страсбург, Франция.

Според ЕК въвеждането на общи еврооблигаци, които да заменят националните дългове на страните от еврозоната, може да се окаже най-доброто решение за изграждането на един по-стабилен дългов пазар.

Еврооблигациите биха гарантирали пълно рефинансиране на задълженията за всички държави от еврозоната, независимо от състоянието на националните им финанси, се казва в дискусионния документ.

Пълната замяна на националните облигации с общите е едната от трите възможности, очертани от изследването. Докладът признава, че стъпката ще изисква сериозни промени договорите за ЕС, които може да отложат с години нейното прилагане.

Висши служители на ЕС вярват, че Германия може да бъде убедена, ако схемата включва строги правила относно държавните разходи, а в доклада на ЕК има предложения за значително разширяване правомощията на Брюксел относно националните бюджети.

Една от идеите е държавите в затруднено финансово положение да бъдат поставяни под някаква форма на контрол от ЕС. “Без такава рамка е малко вероятно този амбициозен проект да се окаже приемлив за държавите членки и инвеститорите“, се казва в доклада.

Очаква се в сряда председателят на ЕК Барозу да предложи засилен надзор върху националните бюджети от страна на ЕС, който да може да бъде осъществен незабавно. Проектопредложението изисква правителствата от еврозоната да представят за одобрение в Брюксел бюджетите си преди да бъдат внесени в местните парламенти.

Според доклада за еврооблигациите други две възможности могат да бъдат възприети по-бързо, особено план, според който държавите ще трябва да предоставят единствено ограничени гаранции за емитирането на нови еврооблигации, но без да се елиминират националните дългове или да се обединява техният риск.

Този подход е близък до емитираните понастоящем облигации от Европейския спасителен фонд и няма да изисква промени в договорите за ЕС.

Междинен подход може да включва финансиране на голяма част от националните дългове чрез еврооблигации, но държавите ще бъдат принудени да емитират национални облигации, ако дълговите им равнища се вдигнат прекомерно. И при този вариант ще са необходими промени в договорите за ЕС, като няма да отпадне нуждата от бюджетната дисциплина, изисквана от пазарите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #2
  2. Анонимен
    #1

    Тия умници пак ще печатат хартийки,но с нов "Гъзайн"!Май Айнщайн беше казал,че две неща са безкрайни-второто не беше ли простотията на управляващите финансисти и икономисти?Но-кой за където е тръгнал,ще стигне!Дянков от две години приказва,че вижда "Светлината" в тунела!На много "специалисти" скоро ще им светне и ще разберат,че е много лошо да си тъп и некадърен и ще им се наложи да попълват знанията си- по руска,китайска,индийска, бразилска,южноафриканска,сингапурска и т.н. икономики и финанси!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.