Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК предлага създаването на банков съюз в еврозоната

1 коментар

Еврозоната трябва да създаде банков съюз и да обмисли спасяването на закъсали банки в общия валутен съюз от постоянния спасителен фонд, обяви Европейската комисия в сряда в годишните си препоръки за икономиката на общността, като постави силен акцент върху ситуацията в Испания, съобщава "Ройтерс", цитиран от "Дневник".

Този призив е на вниманието на пазарите, които са силно притеснени за испанския банков сектор и цената, на която правителството ще може да ги спаси – фактор, който и в сряда повиши още лихвите по испанските държавни облигации, доближавайки ги до неустойчиви нива, които преди време накараха Португалия и Ирландия да искат помощ от международните кредитори.

Спадът в цените на акциите на европейските пазари започна да намалява, а еврото леко се покачи след като беше оповестена идеята на Европейската комисия, въпреки че тя не е официално предложение и среща сериозна опозиция от страна на някои членки. Пътят по евентуалното ѝ прилагане също е дълъг.

Общата европейска валута към 16:30 часа се търгува за 1.2425 долара. Водещите индекси в Лондон, Париж и Франкфурт отчитат загуби над 1.5 на сто.

Инвеститорите са притеснени, че публичните финанси на Испания, която вече се бори с бюджетния си дефицит във време на рецесия, ще станат неустойчиви, ако се наложи да спасява банките си, след като балонът на пазара на недвижими имоти се спука и напълни портфейлите на финансовите институции с лоши кредити.

Европейската комисия посочва още, че порочният кръг от слаби банки и задлъжнели държави, които се кредитират една друга, трябва да бъде прекратен.

"По-близка интеграция в рамките на еврозоната на надзорните институции и практики, на трансграничния мениджмънт и споделяне на тежестта чрез "банков съюз", ще бъде важно допълнение към настоящата структура на европейския икономически и валутен съюз, се казва в документа на ЕК. По-силна връзка между банките и държавите, директна рекапитализация от Европейския механизъм за стабилност може да бъде от полза.

Постоянният спасителен фонд на ЕС, Европейският механизъм за стабилност, който ще влезе в действие през юли, не може директно да дава пари на банките, а само на държавите, дори ако средствата са за банкова рекапитализация.

За да се промени това, страните от еврозоната трябва да променят договора, с който беше създаден фондът, а той дори вече е ратифициран от някои от тях. Времето за това изтича, особено на фона на нарастващите проблеми в Испания. Германия силно се противопоставя на предложението от този фонд да се рекапитализират банките - опция, която Испания приема.

В специална оценка за прилаганите в Испания реформи еврокомисията посочва, че докато Мадрид е направил много, за да помогне на банките си, то все още има много какво да се желае за справяне с продължаващата слабост на финансовия сектор.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #1

    Защо не изразиха желание за обединение, когато раздаваха кредити, а сега. Нямам никакво доверие в банките че работят за обществото. Банките са инструмент на олигархичната власт и не случаино българите създадоха "буркан банк".

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.