Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК предложи квоти за разселването на 20 000 бежанци в страните членки

Германия, Франция и Италия поемат най-голямата тежест, ковтите за България са 1.25% и 1.08%

3 коментара
ЕК предложи квоти за разселването на 20 000 бежанци в страните членки

Европейската комисия предложи в сряда ЕС да приеме 20 000 бежанци за две години и те да бъдат разпределени на квотен принцип между страните членки, като Великобритания, Ирландия и Дания имат опцията да не приемат никакви.

Шокиран от смъртта на стотици мигранти от Северна Африка, опитващи са достигнат Европа през Средиземно море, Европейският съюз се опитва да въведе по-справедлив начин за преразпределение на търсещите убежище, като в същото време антиимигрантските партии бележат възход, отбелязва Ройтерс.

Италия, Германия и Австрия, които в момента са сред приемащи най-много бежанци, подкрепят квотната система, но други държави са против.

Нито една страна не бива да бъде оставена сама да се справя с огромния мигрантски натиск, написа председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер в акаунта си в Туитър, след като предложенията бяха публикувани.

Съгласно квотната система, базирана на различни признаци, Германия и занапред ще трябва да приема най-много мигранти. Следват Франция и Италия, ако Великобритания се откаже.

Часове преди предложението на Юнкер да бъде официално обявено, британският вътрешен министър Тереза Мей разкритикува подхода на ЕК и заяви, че ако икономическите мигранти не бъдат връщани обратно, ЕС ще продължи да ги насърчава да идват.

Юнкер обаче заяви във видеоизявление, придружаващо плана на ЕК, че Европа се нуждае от имигрантите, тъй като нейната работна сила ще се свие до 2060 г., както и че Европа трябва да покаже солидарност.

Не на всички бежанци ще бъде давано убежище

Зам.-председателят на ЕК Франс Тимерманс заяви на пресконференция, че връщането на някои бежанци все още е част от политиката на ЕС и Тереза Мей може да бъде сигурна, че не на всички бежанци ще бъде давано убежище.

Великобритания, Дания и Ирландия имат право на неучастие в законодателството на ЕС по въпросите на убежище, имиграция, визи и външен граничен контрол, съгласно протоколи, записани в Лисабонския договор на ЕС.

Германия, Франция и Италия поемат най-голямата тежест

Така остават 25 страни членки, които според предложението на ЕК ще получат централно определени квоти за задължително разпределение на мигрантите. В определянето на квотите 40 на сто тежест ще има размерът на брутния вътрешен продукт на приемащата държава от ЕС; 40 на сто ще е тежестта на числеността на населението ѝ; по 10 на сто тежест ще имат броят на получените молби за убежище от последните четири години и равнището на безработицата.

Германия, Франция и Италия поемат най-голямата тежест с между 11 и 18 на сто от количеството имигранти с утвърден статут.

Квотата на Германия е 18.42%; Франция – 14.17%; Италия – 11.84%; Испания – под 10%.

Швеция, която е втора след Германия по брой на подадени молби за убежище през 2014 г., ще трябва да приеме 3% бежанци.

ЕК предлага две схеми за преразпределението на мигрантите - "преместване" и "презаселване". По схемата за презаселване в ЕС общо ще бъдат осигурени 20 000 места. По двете схеми за България са предвидени квоти от съответно 1.25 процента и 1.08 процента от общия броя имигранти (бежанци).

ЕК уточнява, че квотите ще важат за 20 000 бежанци, "които очевидно се нуждаят от международна закрила в Европа". Схемата ще бъде изяснена до края на месеца.

По данни на Евростат, за миналата година броят на потърсилите убежище в ЕС е нараснал с 50 процента спрямо 2013 г., като е достигнал 185 хиляди, всеки трети от които е сириец. От 2008 г. насам ЕС е дал убежище на 750 000 мигранти. За миналата година най-често закрила на бежанците са предоставяли Германия (47 600), Швеция (33 000), Франция (20 600) и Италия (20 600). България миналата година е дала убежище на 7020 мигранти, като над 90 на сто от тях са сирийци.

ЕК осигурява допълни средства за разкриването на 20-те хиляди мигрантски места

Предлага се за пръв път да бъде задействан механизмът за извънредни ситуации по силата на чл. 78 от договора за ЕС, за да се помогне на страните от Общността, в които има внезапен прилив на мигранти. До края на май ЕК ще предложи механизъм за временно разселване на бежанците, чиито молби за престой са били утвърдени. До края на годината ще бъде направено предложение за постоянна система на ЕС за разселване на бежанци при извънредни ситуации с масов приток на хора, предаде БТА.

ЕК съобщи, че в сряда е била приета поправка в бюджета на ЕС за 2015 г., за да се осигурят необходимите 89 милиона евро, включително 57 милиона евро за фонд "Убежище, миграция и интеграция", и 5 милиона евро спешно финансиране за фонда "Вътрешна сигурност" за страните "на първа линия" в мигрантската криза.

За разкриването на 20-те хиляди места за мигранти в ЕС ще бъдат осигурени допълнително 50 милиона евро за тази и следващата година. Предстои началото на операция за унищожаването на мрежите на каналджиите и за борба с трафика на хора в Средиземноморието, в рамките на общата политика за сигурност и отбрана, и в съответствие с международното право.

ЕК предлага също нова политика за законна миграция чрез осъвременяването на схемата "синя карта" (икономическа имиграция на образовани кандидати за престой и работа в ЕС - бел. кор.).

Комисията цели постигането на максимална полза от миграционната политика, включително с улесняването на по-евтините, по-бързи и по-безопасни парични преводи към държавите на произход на имигрантите.

Върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Федерика Могерини коментира, че миграцията е обща отговорност на всички страни от Общността и всички те са призовани да допринесат за справяне с това "историческо предизвикателство". По думите ѝ предизвикателството е не само европейско, затова включва разширяване на сътрудничеството със страните на произход и на транзитно преминаване на мигрантите.

Зам.-председателят на ЕК Франс Тимерманс поясни в отговор на въпрос, че ЕК подкрепя идеята онези чужденци, на които е отказан статут в ЕС, да бъдат връщани бързо в тяхната родина. Могерини допълни, че не се предвижда изпращането на военни сили в Либия, доколкото страната е основна част от пътя на мигрантите, идващи от Африка.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #3
  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #2
  3. Jesse Jackson
    #1

    ЕК защо не предложи изселване на всички бежанци в САЩ, като квотите за ЕС ще бъдат само разходите по екстрадацията на бежанците в САЩ? Тия войни в Близкия Изток и Африка са дирижирани от ЦРУ и компания (приятелските режими на Саудите, Турция и Катар) защо Европа да поема негативните последици?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.