Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК предложи общ газов резерв и забрана на дългосрочните договори от 2050 г

5 коментара
ЕК предложи общ газов резерв и забрана на дългосрочните договори от 2050 г

Европейската комисия излезе в сряда с две предложения относно газовите доставки за страните членки. Едното е дългоочакваната визия за общи газови доставки за Евросъюза, а другото е дългосрочните договори за покупка на изкопаем природен газ да не могат да бъдат удължавани след 2049 г.

Целта на забраната на дългосрочните газови договори от 2050 г. е улесняване навлизането на пазара на производителите на "възобновяеми газове" - водород и биогаз.

Европейската комисия предложи пакет от строги мерки за контрол на емисиите на метан, включително пълна забрана до 2025 г.на промишлени емисии или горене на факли за газ, съобщи еврокомисарят по енергетиката Кадри Симсон, който представи предложенията.

Възнамеряваме до 2025 г. да забраним напълно промишлените емисии на метан и изгарянето му в открити факли. Това ще позволи емисиите на този опасен газ до 2030 г. да бъдат намалени с 80% в сравнение с 2020 г., каза тя.

Еврокомисията поиска да се въведе строга система за мониторинг и отчетност на държавите от ЕС по действащите и старите въглищни мини, зоните на разработвани нефтени и газови находища, които са източник на метанови емисии, за дълъг период след прекратяването на добива.

Симсон подчерта, че във връзка с емисиите от метан в света умират преждевременно до 1 млн. души. Според нея, метанът е един от най-опасните и замърсяващи атмосферата газове, чиито емисии могат да бъдат намалени сравнително лесно.

В същото врме Европейската комисия предложи да бъде създадена система за съвместно закупуване на газ от страна на държавите от ЕС, за да се гарантира запълването на хранилищата. Присъединяването към нея обаче ще е доброволно.

Според Испания, Гърция и Румъния подобен инструмент би подобрил снабдяването си синьо гориво, което отново достига исторически рекордни цени на европейските борси, а газохранилищата в Европа са под обичайните си нива на запълняемост с 12 на сто.

Схемата предвижда операторите на газопреносните мрежи на страните членки да могат да закупуват съвместно сратегически газови резерви. Тези количества ще могат да бъдат използвани при извънредни ситуации на тежък недостиг.

Участието ще бъде доброволно и страните първо ще трябва да уведомят Еврокомисията, споделяйки детайли за плановете си, включително количествата, които възнамеряват да купят, оперативните процедури за активиране на снабдяването в извънредни ситуации и очакваните разходи и ползи, предаде Ройтерс.

Страните членки освен това ще трябва да включат системата за съхранение в регионалните оценки за рисковете пред газоснабдяването, включително евентуална чуждестранна собственост върху инфраструктурата за съхранение на природен газ, предвижда предложението на ЕК.

Ако бъдат установени рискове, страните трябва да обмислят мерки като задължаване на компаниите оператори да купуват стратегически запаси.

Според испанския вицепремиер Тереса Рибера съвместните покупки могат да помогнат за получаване на по-добри условия на световните газови пазари от индивидуалното закупуване на синьо гориво.

Представители на някои други страни от ЕС посочиха, че не очакват правителствата им да се включат в подобна схема.

Според ЕК нивото на запълненост на подземните газови хранилища в ЕС е 62 процента от капацитета им, което е с 12 процентни пункта под нормалното равнище.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. SILENCE
    #5
    Отговор на коментар #4

    Кой е дошъл наистина на власт тепърва ще видим. А засега имаме, всеки със своите мотиви, резултатите от нашите гласове.

  2. ivand
    #4

    Ако найстина искаме да се освободим от руското газово изнудване и високите цени на газа България трябва задължително да се включи в този европейски съюз и да не сключва дългосрочни газови договори с Русия. Още повече, че се очаква да бъде готов интерколектора с Гърция и доставката на азербайджански газ (много по евтин) , договор сключен между България и Азербайджан при президента Плевнелиев. Лошото е че сега в България пак дойдоха на власт кагабейците от Позитано 20 и руското посолство, благодарение на другаря президент Радев Решетников

  3. анита хегерланд
    #3

    За какво да се тревожим още сега?! Като решат как искат да управляват ЕС, те своевременно ще ни кажат още преди 2025 година...Нали така?! Дотогава ще горим и гуми.

  4. kosta
    #2

    Безполезни чиновници

  5. pepe
    #1

    Не знам как точно ще намалят емисиите на метан с 80%, след като най-голям източник на метан в атмосферата са влажни терени /бактерии, живеещи във влажна земя/, а втори е животновъдството.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.