Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК: Приемането в Шенген не трябва да се обвързва с политически въпроси

11 коментара
ЕК: Приемането в Шенген не трябва да се обвързва с политически въпроси

Еврокомисарят по вътрешните работи Сесилия Малмстрьом заяви в четвъртък, че при присъединяването на Румъния и България към Шенген не трябва да се намесват политически въпроси, защото става въпрос за чисто технически процедури.

"Процесът е стриктен, има собствени правила и критерии, прозрачен е, еднакъв е за всички и може да се оцени според подлежащи на измерване стандарти", заяви еврокомисарят, цитирана от Аджерпрес. По думите ѝ темата за Шенген и проблемът с ромите са "два паралелни въпроса".

Тя каза още, че през декември експерти от ЕС ще направят оценка на резултатите, постигнати от двете страни. Ако критериите не са изпълнени и Румъния и България не бъдат приети в Шенген, това ще може да стане и по-късно.

"Значи не става въпрос за "сега или никога", отбеляза еврокомисарят.

В същото време външният министър Николай Младенов каза, че изпълнението на критериите не означава членство. По думите му решението за това ще е политическо.

"Техническият доклад за изпълнението на критериите се прави от ЕК, а страните членки взимат решението за членство", обясни Младенов.

Вътрешният министър Цветан Цветанов пък обяви, че до края на годината България ще изпълни критериите за членство в "Шенген".

Преди ден френският държавен секретар по европейските въпроси Пиер Льолуш обяви, че страната му настоява решението на ЕС за влизане на България и Румъния в Шенгенското пространство да не бъде взето преди лятото на следващата година. От думите му стана ясно, че това е и позиция на Холандия. Искането за отлагане до лятото е свързано с факта, че тогава излиза мониторинговият доклад на ЕК за напредъка на страната в областта на правосъдието и вътрешния ред.

Заявената цел на България е присъединяване през март 2011 година. Позицията на страната е, че не може присъединяването в Шенген да се обвързва с резултатите в областите правосъдие и вътрешен ред.

"Даваме си сметка, че политическата ситуация, в която функционира Европа в момента, натискът на общественото мнение, това което се случи с Гърция, всичко това създава контекст, който трябва да отчетем и който политическите лидери в Европа и общественото мнение отчитат. Да не се заблуждаваме, че заради липсата на пряка връзка между процеса за присъединяване към Шенген и механизма за сътрудничество и наблюдение, че може да си позволим каквото и да е забавяне от приоритетите на правителството за изпълнение на съдебната реформа", заяви Николай Младенов.

Той заяви, че целта на България е през март да бъде технически готова за членство в Шенген, междинният доклад на ЕК през февруари да бъде положителен, което означава Законът за съдебната система да мине през НС, а след това и годишният доклад през лятото да е положителен.

Вътрешният министър Цветан Цветанов в четвъртък се срещна с посланиците на страните от Европейския съюз, с които обсъди въпроси за транзитното преминаване на чужди граждани през България.

След разговорите посланикът на Холандия Карел ван Кестерен заяви, че правителството на неговата страна също е съгласно, че между доклада на ЕК и присъединяването на някоя държава към "Шенген" няма правна връзка.

Кандидатстващата страна обаче трябвало да гарантира вътрешната си сигурност, както и че води борба с организираната престъпност и корупцията.

Според правителството на Холандия в доклада на ЕК за напредъка в правосъдието и вътрешния ред се съдържа важна информация, която може да допринесе за решението за присъединяването ни към "Шенген", обясни холандският посланик. Той посочи, че надеждата му е за положителен доклад на комисията, който да оправдае решението за приемане на държавата ни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. kaka
    #12

    Шенген друг път!

  2. el turko
    #11

    6ibani franceta, bulgarite 6te vi skriyat topkata! podmazna izmet, svalihte pokorno ga6tite si pred kitay, kurajlii ste da gonite bednite romi, duhayte go!

  3. Francophone
    #10

    Шенгенското пространство преди лятото на 2011 година. Помнете ми думата. Французите са длъжни като една от първите държави участвали в създаването на Шенгенското пространство да бди на сигурността на проекта. Ако бяхме ние на тяхното място щяхме да пеем същата песен. Малко толерантност никому не е от вреда. А, и малко търпение разбира се. Всичко ще си дойде по местата. Българите сме винаги малко повече от нормалното черногледи, а не бива.

  4. Чичо
    #9

    преди всичко реалисти. Помнете ми думата, Шенген ще го видим през крив макарон заради българския съдебно-правосъден бардак, който хич и не възнамерява да се оправя.

  5. независим
    #8

    О, я пак да повторим "не е политически процес". Кажете го на Николайчо. Не можеш с механизъм в правосъдие и вътрешни работи да влезеш в Шенген. Това е технология. Младенов трябва да чете повече. За Цветанов няма дори да споменаваме. Той и да чете, полза няма.

  6. secutor
    #7

    Приемането ни в Шенгенското пространство е политически въпрос.Какъвто беше и приемането ни в ЕС. Да не би да бяхме готови за ЕС? Или да сме отбелязали преди членство ни съществен напредък в правосъдието и вътрешната сигурност? Приехани, защото им беше изгодно.Ние не им трябваме, като нация, а като територия и пазар.Шенгенската система е следващата крачка, която неминуемо ще бъде направена, независимо от това какъв ще е доклада на ЕК/а то си е ясно отсега какъв ще е/.

  7. С. Малстрьом
    #6

    Е, и кое не е политически въпрос, че да ни приемат в Шенген? Това, че във Франция догодина ще се готвят за избори или, че в Холандия набират сили националистическите и екстремистки сили, без които правителството ще се разпадне. Ама че, глупости пишете secutor. Да, вярно е, че ще ни приемат "все някога", но не и когато Цветанов и Младенов казват. И правителството трябва да си подаде оставката, когато това се случи. Или поне тези двамата. А сравнението с приемането ни в ЕС е супер неуместно, защото сега Ес не може да си позволи втора подобна политическа грешка.

  8. ufo
    #5

    Типичен пример за тройният или петорен стандарта на Брюксел спрямо страните членки. Това, че в Франция има етнически, социални и финансови проблеми не прави впечатление на ЕК, на по отношение на България е фатално, следват санкции и измислени пречки. Всичко е политика и интереси на голямата тройка! Няма друго освен една голяма лобиска организация, която си рапределя кинти! Не пасем трева драги Господа!

  9. STEFAN D-R D TCHOLAKOV
    #4

    ПЪРВОУЧИТЕЛИИди Българино, поклони се,На първоучителите Кирил и Методий,Тези създатели на нашето Аз, Буки, Веди, Глаголи ….Със венци от алени божуриСъс букети от полятаИли с поклон смиренОтдай своя почитЗа лъчът светлина свещенНа писменост и на култура !Гордей се Българино с твоите чеда Отдали знания по цялата земяТе бях първите светилнициРазкъсали нощната тъма А после се родихаКлимента, Презвитера, Черноризец ХрабърЕвтимия Патриарха БългарскиПаисия ХилендарскагоИ хиляди още светлиниСъхранили звучното

  10. secutor
    #2

    И кое точно са глупости? Това, което пиша е, че за ЕС е без значение как в момента се справя правителството с правосъдието и вътрешната сигурност.В момента ни се размахва заканително пръст /както много пъти преди това, вкл. и преди приемането ни в ЕС/, но няма да бъде направено нищо повече.Ще се уверите сам, че ще ни приемат въпреки негативният доклад, който се очаква по напредъка ни.И не "все някога", а сега. При това без да се налага Борисов и Цветанов да подават оставки. И то не, защото е лошо

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.