Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК призова Скопие да разбере София, но шансовете за бързо решение са илюзорни

Според македонската опозиция още две държави подкрепят българското вето

9 коментара
ЕК призова Скопие да разбере София, но шансовете за бързо решение са илюзорни

Еврокомисарят за разширяването Оливер Вархеи поиска от Република Северна Македония да положи допълнителни усилия и да разбере загрижеността на България, за да се намери решение, приемливо и за двете страни.

Вархеи смята. цитиран от БТА, че това е "въпрос на политическа воля, ангажиране и решимост" и изрази готовност от страна на Европейската комисия да помогне за намирането на решение. Еврокомисарят предупреди обаче, че все по-малък е шансът Република Северна Македония и Албания да започнат преговорите за присъединяване с ЕС тази година.

Български дипломати многократно повдигнаха въпроса пред ЕК, че не е нормално Северна Македония да получава пълна солидарност от ЕС и да се държи все едно България е кандидат за членство.

Страните членки отказаха да отразят българските изисквания в преговорната рамка на Северна Македония и това стана причина София да ѝ наложи вето. 

Това поведение бе възприето от София и в рамките на продължаващите преговори между двете страни, като дипломатически източници коментираха, че България очаква ЕК да започне да оказва влияние и на Скопие. Македонските управляващи доскоро на практика бяха блокирали преговорите и отказваха да направят каквито и да е отстъпки, но сега дадоха сигнали, че са готови да предвижат процеса напред. 

Въпреки това шансовете Скопие да постигне целта си и да започне преговори с ЕС в рамките на германското ротационно председателство, което изтича в края на годината, изглеждат все по-илюзорни.

Така силното желание на Берлин да "засили" Северна Македония и Албания към ЕС няма да бъде осъществено, а не се знае дали отново ще се отвори подобен шанс. 

Опозиционната ВМРО-ДПМНЕ съобщи, че още две страни са подкрепили българското вето върху преговорната рамка, но тази информация не е потвърдена.

Почти сигурно обаче е, че няма да има пробив до заседанието на Съвета по общи въпроси, което е планирано за 8 декември. 

В същото време правителството на Зоран Заев е изправено пред все по-силен вътрешнополитически натиск и улични протести, организирани от най-голямата опозиционна партия ВМРО-ДПМНЕ.

Заев обясни, че е готов да подпише нов документ към Договора за добросъседство от 2017 година, каквото е искането на София.

От македонска страна коментираха, че са готови да подпишат пътна карта, която да актвизира изпълнението на договора.

Преговорите обаче продължават. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Борис
    #9

    Пътна карта - мижи да те лажем. Само правнообвързващ документ с ясни цели, срокове и показатели за изпълнение.

  2. Борис
    #8

    Пътна карта - мижи да те лажем. Правнообвързващ документ с ясни цели, срокове и показатели за изпълнението им.

  3. ivancho ivanov
    #7

    Трябва да разберем,ние българите, че няма любов и братство в политиката, има единствено интереси - така е и между хората! Признали сме ги за независима страна и това е - говорят на език тяхен, чувстват се македонци, ако искат да поставят Гоце Делчев на кон подобно на Александър Велики ще ги поздравим, но ще си говорим български и 11-те хиляди войници на цар Самуил са били ослепени българи от византииският Василиии Българоубиеца! Избягъл роб на прочут древногръцки философ, но го хваналии и върнали на собственика му, той обаче, на часа го освободил като казал "Срамота е той да може без мен, а аз да не мога бе него" - ние сме в ЕС и можем без РСМ!

  4. Entdecken
    #6

    До 3 - Странно защо Унгария не си поиска от Румъния териториите населени с унгарци там - Румъния влезе в ЕС доста след Унгария.

  5. Entdecken
    #5

    Вчера двама братя в Пловдив се скарали за имота на майка си - единия застрелял другия и после се самоубил! Та такива ми ти братски работи - поуката е че е по добре да нямат за какво да спорят ако ще живеят заедно и ще се разбират!

  6. Анасонлийски
    #4

    Пътните карти и атласи няма да свършат работа. Очевидна е антибългарската философия и политика на ВМРО-ДПМН, която е втората парламентарна партия в РСМ, и на други малки просръбско настроени партии. Заев сега е министър-председател, но в бъдеще, при една смяна на управляващото мнозинство какво ще гарантира българските интереси. Затова България трябва да ги защити, като с РСМ се сключи нов двустранен договор, или се подпише анекс към Договорът от 2017г., но с ясни позиции и ангажименти, както направи Гърция с Преспанския договор. Свърши се любовта към Македония на "вересия".

  7. Отбелязвам
    #3

    А интересното предстои - кандидатстването на Сърбия за ЕС. Като пример - Унгария отдавна е обявила, че няма да пусне Сърбия в ЕС, докато не и върне Нови сад и цялата Войводина - това е днешна Северна Сърбия. България също има да взима - т.нар. Западни покрайнини - до Ниш и Пирот вкл., днешна Западна Сърбия. Ок. 18 000 кв. км. Българските политици да четат история и да не предават България! Искаме си земите.

  8. Отбелязвам
    #2
    Отговор на коментар #1

    Ако беше хубаво да имаш брат и дядо Господ щеше да има брат.Не ми трябва брат удбаш и яничярин. Да гладуват!Като признаят, че са българи и дойдат да се молят - тогава ще говорим. За сега - вън от ЕС!

  9. Xaджueв
    #1

    Понякога е необходима твърдост дори и спрямо собствения ти брат, за да се достигне до по-добри бъднини за семейството.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.