Европейската комисия е върнала за сериозна преработка Националния план за възстановяване и устойчивост на България, тъй като има огромен брой забележки по него, алармира пред БНТ икономическият експерт от "Има такъв народ" Мика Зайкова. Оказа се, че ЕК е изписала 44 страници с общо 207 забележки, става ясно от писмото на ЕК до българските власти, разпространено от "24 часа".
Въз основа на плана България очаква да получи 12.6 млрд. лв. за възстановяване от Covid кризата до 2026 г. Заради забавянето на документа и критиките по него страната почти сигурно ще изпусне възможността да получи аванс в размер на 13% от средствата до края на тази година.
Мика Зайкова: Властите мълчат, но дойдоха забележките по плана
"Нали разчитахме на Плана за възстановяване и устойчивост, и ето - макар, че още властите мълчат, но аз ще кажа - вече дойдоха бележките по плана. Планът е с 43 забележки, а енергетиката е направена на кайма", каза Мика Зайкова пред БНТ.
От писмото на ЕК до вицепремиера Атанас Пеканов става ясно, че действително мерките в енергетиката са сред основните забележки на Брюксел. ЕК изобщо не е доволна от текстовете за закриването на въглищните централи. Целите, свързани с отказа от въглища и прехода към зелена енергия, трябва да са по-конкретни и категорични, вкл. с график и мерки, се казва в писмото. Според него България трябва да включи в плана ясни ангажименти за спиране на най-замърсяващите производства на лигнитни въглища.
Брюксел: Сроковете не са достатъчно амбициозни
"Срокът за затваряне на въглищните централи не е достатъчно амбициозен. От сегашния план разбираме, че процесът трябва да бъде завършен ориентировъчно до 2038 г. Отбелязваме, че съседните държави-членки в подобни ситуации имат по-амбициозни срокове", пише ЕК.
Посочва се още, че държавата трябва да гарантира, че ако има кроссубсидиране (между отделни предприятия) в рамките на "Българския енергиен холдинг", то трябва да е подчинено само на целите на зеления преход (което значи например, че не бива да се подпомага ТЕЦ "Марица изток 2").
Преди изказването на Зайкова служебното правителство пазеше пълно мълчание по въпроса с придвижването на плана.
Европейската комисия прави оценка на Плана по 11 компонента, като всеки от тях получава А, B или C. Ако бъде получена оценка С, планът за възстановяване и устойчивост не може да бъде одобрен.
Според Пеканов няма нищо необичайно в критиките
Въпреки изнесените разкрития в четвъртък вицепремиерът Атанас Пеканов се опита да представи критиките на ЕК доста по-смекчено. В отговор по време на блицконтрола в Народното събрание той призова депутатите да не се концентрират върху конкретното число забележки, защото, по думите му, да има забележки и последваща дискусия е нормален процес. България получава всяка година препоръки от ЕК, аргументира се Пеканов. Той увери, че страната ни ще защити своите позиции в Брюксел, а министерствата работят за изчистване на всички поставени въпроси.
"Два са секторите, към които има най-много въпроси от ЕК във връзка с Плана за възстановяване - енергетика и върховенство на закона", каза Пеканов в парламента в отговор на въпрос на Драгомир Стойнев от "БСП за България".
Пеканов обясни, че част от очакванията са свързани с реформата в Българския енергиен холдинг (БЕХ), но служебното правителство не можело да поеме ангажимент в настоящия момент.
Преди пращането на плана Пеканов твърдеше, че служебното правителство не може да поеме и ангажимент за въглищните централи, но това не омекоти натиска на ЕК по въпроса. В крайна сметка кабинетът записа 2038 г. като дата за затваряне, с опция срокът да бъде удължен до 2040 г., което очевидно изобщо не задоволява ЕК. Сега темата вероятно ще бъде прехвърлена на редовния кабинет начело с Кирил Петков и Асен Василев, които преди изборите, на 13 септември 2021 г., лично се включиха в подписка в Раднево за запазване на въглищния комплекс. За продължаване на работата на централите се обяви преди изборите и президентът Румен Радев.
По отношение на върховенството на закона ЕК поставя въпроса за лицето, което се очаква да разследва главния прокурор, посочи още Атанас Пеканов. Той каза, че във връзка с критиката за отчетността на главния прокурор Министерството на правосъдието вече е предложило механизъм.
Вицепремиерът във Фейсбук: За вас това е кайма, за нас е твърда позиция
В края на деня Пеканов публикува във Фейсбук профила си детайлен коментар на ситуацията. Той твърди, че планът е "оценен високо" от ЕК, а обратната връзка от комисията "нито ни изненадва, нито е притеснителна".
Имало обаче "червени линии", по които се водят преговори и от които правителството не смята да отстъпва.
"Накратко искам да попитам госпожа Зайкова и всички недоволни: Щеше ли да е правилно служебното правителство да разпише например - през 2023 г. затваряме въглищните централи в област Перник, 2025 г. в Кюстендил , 2027 г. в Стара Загора? Както и други искания, които според нас биха застрашили енергийната ни сигурност", пита Пеканов.
По думите му служебното правителство иска да дойдат парите по плана, но това не означава, че ще прави всякакви компромиси.
"За вас това е "кайма", за нас е твърда позиция в защита на националния интерес", обобщава вицепремиерът.
Ключови думи
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
23 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Но най-вече на боковото, че им остави почти никакво време за поне поправки. Защото цялата концепция (ако изобщо се касае за такава, защото видяхме само дупки в кацата с меда - милиардите, които да потънат безследно за пореден път) на предните няма общо със заданието, а с целите, които си гонят с драпането за връщане на власт ...
Вашият строител, води България до 3 фалита, през 1962г са продадени 32т злато срещу рубли при еквивалент по-малко от долар за грам. В края на управлението си е направил следната икономика:"С големи усилия стигнахме до плана за догоди-на. Това, което трябва да изнесем, ще бъде някъде между 1.6 млрд и 1.7 млрд. долара. А така сме направили на-шата икономика, че без внос за 2.6 млрд. долара тя не може да работи, просто спира, блокира. Това е мини-малният внос от Запада.". В резултат на тази "икономика" …
външната задлъжнялост на комунистическото управление, "към 31 декември 1989 г. възлиза на 10,6 млрд. долара. Посочено е, че през 1990 г. предстоят плащания по различни кредити и лихви в размер на 3,9 млрд. долара." от официален доклад на БНБ.Строят се малоумни и неефективни заводи - заводът в Радомир е построен за за 1.4 млрд щатски долара, за целия период на своето съществуване общата стойност на продукцията, която успява да произведе е 620 млн лева, като никога не е бил натоварен с повече от 12.5% от капацитета си. Заемите в долари, продажбите в тогавашни лева.Да минем на енергетиката - тя е най-корумпираният сектор поради близостта и с Русия, руската рафинерия работи на милиарди загуби при най-високо ниво на възвращаемост преди акцизи в ЕС, при банкянския интелект им построихме газов тръбопровод, който пресича цяла България, и цената на транспортирания газ в Сърбия е по-евтин от този в България. За АЕЦ Белене, според доклада на правителството, от всички възможни сценарии, един-единствен, при който е заложен среден годишен ръст на икономиката от 3-4% непрекъснато в продължение на четвърт век, увеличаване на населението с 300 000 (в момент на невиждан демографски срив и застаряващо население) и увеличаване на потреблението на енергия със 7.3TWh или увеличение с 25% на днешна база, без да бъдат включени новите иновативни технологии, е донякъде икономически рентабилен. При всички останали 90 комбинации АЕЦ Белене е финансово неизгодна химера.Надявам се дори на интелект като Вас и пишещите Ви плюсчета да съм помогнал...
Да припомним, че този план трябваше да се предаде още по времето на правителството на простата мутра. Колкото до енергетиката варианта е само двата реактора, които сме си платили да се инсталират в Козлодуй възможно най-бързо и да се кредитира инсталирането на слънчеви колектори на всяка населена къща по селата. Затварянето на въглищните централи ще остави десетки хиляди безработни в самите централи и въгледобива.
Такава некадърност като тази на радевата клика рядко се среща в цивилизования свят. Емблемата-символ на това управление е хипопотама - дебелокожо, затънало до шия в кал, но с ей такава уста.
Това е съвсем нормално за държавата на русофилистика Фелдфебел Рундьо и неговото комунистическо правителство! ;)
Фермата на Мунчо. Но вместо смс-и всички ще платим за фатмашката глупост.
Всеки който критикува служебното правителство на фалшивия герой, е част от задкулисието. Деса Юмрука е събрал непогрешими професионалист. ЕК са статукво. ЕК са мафия. Незабавна оставка на ЕК. Мая и Ристе вече тичат към площада в Брюксел. Деса крещи на фламандски: Мутри, вън, бе.
Х-факторът на президента и министрите му нещо не впечатлява ЕК.
12.9 милиарда евро през крив макарон! Хърватска вече си ползва парите. Служебна благодарност на Радевото правителство!
Само вариант. Има и по-млади на възраст, но еднакви като манталитет варианти ...