Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК с план за главоломен ръст на морските ВЕИ

Черно море има огромен потенциал за енергия от вълни и вятър, смята Брюксел

4 коментара
ЕК с план за главоломен ръст на морските ВЕИ

Стратегия за развитие на разположените в крайбрежни води възобновяеми енергийни източници (ВЕИ), според която тези мощности трябва да се увеличат от сегашните 12 гигавата на поне 60 ГВ до 2030 г. и 300 ГВ до 2050 г., представи Европейската комисия в четвъртък. Очакванията са това да бъде постигнато с 40 ГВ с енергия от океана и други технологии като плаващи слънчеви и вятърни мощности.

Според Брюксел европейските крайбрежни ивици имат огромен потенциал и с помощта на лидерските позиции на европейските компании в сектора амбициозните цели могат да бъдат постигнати. Ще се създадат нови възможности за индустрията, нови зелени работни места на целия континент и ще се разширят европейските позиции в енергийните крайбрежни технологии.

"Вече имаме постигнати успехи в крайбрежната възобновяема енергетика и искаме да ги превърнем в още по-големи възможности за зелена енергия, висококвалифицирани работни места, устойчив ръст и международна конкурентност", каза зам.-председателят Франс Тимерманс, отговарящ за Зелената сделка на ЕК.

Еврокомисията ще насърчава трансграничното сътрудничество между страните членки за интеграция на отделните офшорни проекти. Препоръките ѝ са да се инвестира в 10 демонстрационни проекта за океански енергийни технологии за използване на вълните и приливите и отливите в ЕС, за да се запълни сегашната инвестиционна дупка и да се ускори търговското приложение на проектите.

Оценките на Брюксел сочат, че са необходими около 800 млрд. евро инвестиции до 2050 г, за да се постигнат предложените цели. Около една трета от сумата е за самите крайбрежни мощности, останалите средства трябват за инфраструктурна мрежа за включването им в системата. Очакванията са повечето от вложенията да дойдат от частни инвеститори.

Европейската комисия, Европейската инвестиционна банка и други финансови институции ще работят заедно в подкрепа на инвестициите в офшорните възобновяеми източници. Заедно Плана за възстановяване и устойчивост на ЕК, програмите ИнвестЕС и Свързана Европа, механизма за финансиране на ВЕИ, Иновативния фонд и други фондове могат да се постигнат набелязаните цели, посочват от ЕК.

От Брюксел ще подкрепят тези технологии не само заради собствените се енергийни и екологични цели, а и защото изключително бързо нарастващите офшорните ВЕИ на световния пазар, особено в Азия и САЩ, са възможност за европейската индустрия.

Днес в европейски води са инсталирани 12 ГВ ВЕИ мощности, които са закрепени за морското дъно. Готови са и плаващи 40 МВ мощности в някои страни на ЕС като технологията е обявена за използване в редица търговски проекти.

Инсталирани са и 13 МВ технологии за производство на електроенергия от океански вълни и от движението на приливите и отливите, работи се и по обещаващи в бъдеще допълнителни технологии по плаващи вятърни паркове и преобразуване на термалната енергия.

Черно море е посочено като място с огромен потенциал за разполагане на крайбрежни вятърни платформи – както фиксирани за дъното, така и плаващи, както и за използване на енергията от вълните и приливите и отливите.

Северно море, Балтийско море, Средиземно море и острови в Европа също имат голям потенциал за използване на крайбрежния вятър и вълните.

Развитието на техния потенциал ще осигури пазари за производителите на вятърни турбини в Австрия, Чехия, Испания, Франция, Германия и Полша. В момента 62 хил. души работят в офшорната вятърна индустрия в Европа и около 2500 – в океанския енергиен сектор.

Енергията от подобни ВЕИ ще намали зависимостта на целия ЕС от изкопаеми горива и ще е от полза за европейските потребители, независимо къде живеят.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Сократ
    #4

    David Attenborough: A Life on Our Planet (2020) https://m.imdb.com/title/tt11989890/?ref_=nv_sr_srsg_0

  2. QMTIKVA
    #3

    Абсолютно логично е електричеството, което потребяваме да идва от зелени и възобновяеми източници. Нашите ганьовци за съжаление все още са в ерата на въглищата и "кюмура". Редно е да имаме студен резерв, защото на днешен етап енергийната ни инфраструктура не би успявала да се задоволява само от зелена енергия. Още блокове на АЕЦ Козлодуй и тотално "озеленяване" на енергийния сектор са необходими, докато старите ТЕЦ и ВЕЦ централи могат да стоят на изчакване с резерв, само когато е необходим.

  3. Мони Монев Тиранофоб
    #2

    Конгресът на САЩ подкрепи инициативата "Три морета" за енергийна независимост на европейските страни

    Инициативата "Три морета" ще спомогне за икономическия растеж, устойчивостта и енергийната безопасност в този стратегически регион, като така ще подкрепи и националната сигурност на САЩ, се посочва в резолюцията, приета снощи.

    Членовете на Камарата на представителите в американския Конгрес осъдиха в документа всички усилия на Русия за използването на енергетиката като средство за оказване на натиск

  4. Мони Монев Тиранофоб
    #1

    Който е кацал в Копенханен от горе има огромни количества вятърни ВЕИ. В Дания рекордни 47% дял на вятъра в електроенергията през 2019-а. Морската ни ивица е малка -300 км, но най-възпиращето е ВИА ПОНТИКА - ЧЕРНОМОРСКИ ПЪТ НА ПРЕЛЕТНИТЕ ПТИЦИ!?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.