Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК съди България заради недостатъчна защита на редките птици

Имаме предупреждения за кръстосано субсидиране на летище София и нарушения при енергийната ефективност

2 коментара
Защитената кукумявка Aegolius funereus

Европейската комисия даде България на Съда в Европа, защото не осигурява достатъчна защита на защитените видове птици. Отделно Брюксел предупреди страната ни, че има два месеца да отстрани нередности при сметките на държавния оператор на летище "София" и при издаването на сертификати за енергийна ефективност на сградите у нас, ако не иска и тези два случая да влязат в съдебна фаза.

Заведеното дело срещу София е защото българските власти не са разширили определената като специална зона за защита на застрашените видове диви птици в Рила, която е най-високата планина в България и на Балканския полуостров и е сред най-ценните площи в България и в ЕС за опазването на 20 уязвими вида птици.

Защита само за 72% от Рила

Към момента България е класифицирала правилно 72 % от зоната като специална защитена зона. По този начин обаче не са обхванати важни части от местообитанията на 17 застрашени вида птици като пернатоногата кукумявка (Aegolius funereus) и врабчовата кукумявка (Glaucidium passerinum), както и белогърбия кълвач (Dendrocopos leucotos), трипръстия кълвач (Picoudes tridactilus), лещарката (Bonasa bonasia) и черния кълвач (Dryocopus martius).

Въпреки предупреждението на ЕК от октомври 2014 г. да разшири обхвата на защитените зони и да се включат зоните в Рила планина, България не е изпълнила това свое задължение и затова е дадена на съд.

От екоминистерството заявиха по-късно, че макар да смятат, че сегашната защита на птиците в Рила е напълно достатъчна, след отказ на Брюксел да приеме аргументите на ведомството през март 2016 г. Националният съвет по биологично разнообразие е разгледал предложение на неправителствена организация за определяне на нова защитена зона в ниската част на Рила. Решението за обявяване на новата зона "Рила-буфер" за защитена обаче е било отложено за допълнителни проучвания, които обаче ще продължат две години.

Не е ясно дали ЕК ще приеме тези действия за достатъчни, за да прекрати съдебната процедура.

Летище "София" да си раздели сметките

Европейската комисия също така поиска от България да изиска от оператора си на летище "София" да раздели сметките си, в които влизат постъпленията от наземното обслужване, което предоставя, от останалите си приходи. Според европейските изисквания приходите от поддръжка, зареждане с гориво и обработка на товари, както и регистрация, кетъринг, обработка на багажите и превоз в рамките на летището трябва да влизат в специална сметка, за да няма финансови потоци между дейностите на оператора и да се допуска кръстосано субсидиране.

Според ЕК при общи сметки на летищния оператор той може да предоставя наземни услуги, които вредят на конкуренцията от страна на фирмите, които предлагат само наземно обслужване. В момента на летище "София", освен собственият наземен оператор, работят още два -  "Суиспорт" (Swissport), в която участие има и компания от групата на "Химимпорт", и гръцката "Голдеър" (Goldair). Те обаче държат повече от половината дял на пазара на тази услуга на столичния аеропорт.

Транспортното министерство сега има два месеца да окаже контрол над своето дружество "Летище София" ЕАД да открие сметка само за приходите от наземно обслужване, ако не иска България да бъде дадена на съд. От летището междувременно обявиха, че счетоводното отчитане на приходите и разходите на държавното дружество по отношение на наземното обслужване се водели разделено и така не се допускало преливане на финансовите потоци в качеството му на летищна администрация и тези от търговска дейност, включително и от наземното обслужване.

Нарушения при сертифицирането на енергийно ефективните сгради

Същия срок със същата заплаха има България и за отстраняване на нередности при прилагане на минималните европейски изисквания за енергийните характеристики на новите и съществуващите сгради, както и сертифицирането на енергийните характеристики на сградите и гарантираното на редовни инспекции на отоплителните и климатичните инсталации.

От Брюксел посочват, че  България не е гарантирала, че винаги се издават и предоставят сертификати за енергийните характеристики на потенциалния купувач или наемател на сгради или обособени части от продавани сгради, които са в строеж или се отдават под наем. Освен това националното законодателство съдържа освобождавания от изискванията за енергийна ефективност, които не са предвидени в тази директива, както и несъответствия по отношение на изискванията във връзка с честотата на инспекциите на отоплителните системи.

От енергийното министерство обявиха по-късно, че вече са предприети поправки з Закона за енергийната ефективност с цел разширяване на обхвата на сградите, които подлежат на сертифициране за енергийна ефективност и от 18 юли те са пуснати за обществено обсъждане.

Така вече на сертификация ще подлежат всички сгради в експлоатация, включително и жилищни, с разгърната застроена площ над 250 кв. м. Регламентирано е прилагането на изисквания за енергийна ефективност и енергийни спестявания при възлагане на обществени поръчки за доставка на продукти, свързани с потребление на енергия, както и при закупуването или наемането на сгради от публични възложители от централната администрация. Проектозаконът регламентира и по-кратки срокове за извършване на периодични проверки за енергийна ефективност. Честотата на проверките е различна в зависимост от вида на използваното гориво и инсталираната мощност на водогрейните котли, обясниха отведомството.

Общо в рамките на юлския пакет във връзка с неизпълнение на законодателството на ЕС Комисията прие 20 мотивирани становища и 7 случая на сезиране на Съда на Европейския съюз, допълва се в прессъобщението н Еврокомисията. Тя също така приключва 86 случая, при които проблемите със съответните държави членки са били решени и не е необходимо продължаване на наказателните процедури.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. teraflop
    #2

    EC: "Ние ще ви дадем едни пари,ама после ще ви осъдим за нещо и ще си ни ги дадете обратно,но с лихвите." И това ако е европейски съюз,здраве му кажи.Англичаните са прави да напуснат ЕС.Защо и Бългерията не го напусне?

  2. Коментарът е изтрит в 18:36 на 28 март 2022 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.