Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК: Само България и Естония ще удържат бюджетния си дефицит под 3%

0 коментара

Единствено България и Естония планират да удържат дефицита в държавния бюджет под 3% от БВП, като по този начин отговорят на целите на Европейския съюз. Това се казва в доклад на Европейската комисия, публикуван в сряда, който прави оценка на надеждността на програмите за бюджетна стабилизация в 14 страни членки на общността - Великобритания, Ирландия, Германия, Австрия, Франция, Белгия, Холандия, Испания, Италия, Швеция, Словакия, България, Финландия, Естония..

В частта на доклада за България Европейската комисия настоява страната ни да "прилага стриктна фискална политика, както и да въведе планираните структурни реформи".

Според Брюксел правителството е заложило "донякъде оптимистични" прогнози за ръст на икономиката и събираемостта на данъците, които само частично ще се компенсират от предприетите мерки за фискално консолидиране и от силната политическа воля за поддържане на фискална дисциплина.

След дефицит от 1.9 % от БВП през 2009 г. (заедно с неразплатените плащания към бизнеса - б.р.), прогнозите на кабинета са за балансиран бюджет през 2010 г. и за излишък от 0.1% от БВП за 2011─2012 г.

През 2010 г. цялостната фискална политика изглежда рестриктивна, през 2011 г. – в общи линии неутрална, а през 2012 г. – в известна степен експанзионистична, коментира ЕК плана за финансова стабилност на правителството на ГЕРБ.

"Като цяло в 14-те проучени програми се използват прекалено оптимистични прогнози за растеж, което означава, че бюджетните резултати могат да се окажат по-лоши от очакваното", се казва в общата част на отчета.

ЕК също така отбелязва, че в програмите не са достатъчно подробно разработени плановете за използването на практически мерки за съкращаване на бюджетните разходи през 2010-2011 г. Подчертава се необходимостта всички страни от еврозоната, включително Великобритания и Франция, да усилят мерките за бюджетни икономии, да не се отдават на "излишен оптимизъм" по повод на възстановяването на икономическия растеж след рецесията от 2009 г.

По отношение на Франция ЕК заяви, че в нейната прогноза за растеж "напълно отсъстват всякакви варианти", т.е. в своите изчисления Париж се ориентира единствено на най-благоприятния сценарий за развитие на събитията.

ЕК обръща особено внимание на Лондон, който трябва да предприеме активни мерки за съкращаване на бюджетния дефицит, защото Великобритания и без това има най-продължителната в ЕС програма за икономическа стабилизация.

Като цяло ЕК отбелязва насъщната необходимост за всички страни от Евросъюза до 2012 г. да се завърнат към спазването на заложената в Пакта за стабилност и растеж пределно допустима граница за бюджетен дефицит от 3% от БВП. Коментирайки това положение, високопоставен експерт от ЕК заяви, че не става дума за преднамерено фалшифициране на статистическите данни от европейските правителства, а само за избирателен подход към тях и прекалено оптимистични очаквания за икономически растеж. "Програмите могат да се окажат неизпълними, ако се промени икономическата конюнктура", подчерта той. Единствената страни, чийто национален план за поправяне на бюджетния дефицит излиза извън рамките на този срок, е Великобритания. Тя успя да получи отсрочка до 2015 г.

Що се отнася до Гърция, която е европейски рекордьор по бюджетен дефицит с 12,7% за 2009 г., то тя също пое ангажимент да го приведе в съответствие с Пакта до края на 2012 г. Експертите са убедени, че времето няма да стигне на Атина.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.