Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК съживява мониторинга върху България

22 коментара
ЕК съживява мониторинга върху България

Европейската комисия все още прилага Механизма за сътрудничество и проверка върху България. "Той е в действие и е нашето средство да следим положението с върховенството на закона, включително в България", обяви в понеделник говорител на Европейската комисия, цитиран от БТА.

"Нищо не се е променило по този въпрос. Очите ни със сигурност не са "широко затворени", допълва говорителят, но уточнява, че комисията няма да коментира събитията в България от последните дни.

В края на октомври 2019 година излезе последният доклад на ЕК от мониторинговия механизъм за България. Европейската комисия даде задоволителна оценка за постиженията на страната, въпреки че властите не успяха да постигнат реални резултати от борбата срещу корупцията по върховете на властта.

На 20 май тази година излезе докладът по европейския семестър, който оценява икономическите и фискалните постижения на страните членки. В него бе цитиран извод, че мониторингът върху българското правосъдие продължава и страната не е постигнала окончателни присъди срещу корупцията по върховете на властта.

Това създаде сериозно объркване в българското правителство и комуникационен проблем в ЕК. Ресорният вицепремиер Екатерина Захариева обясни, че споменаването на мониторинга върху българското правосъдие в икономическия доклад на ЕК е някакво "недоразумение". Тя обясни, че механизмът формално наистина не е прекратен, но той не е действащ. Комисията не следяла през него ситуациата в България и не пращала мисии.

Самата ЕК обясни, че ситуацията с върховенството на закона в България трябва да бъде наблюдавана в рамките на бъдещия Европейски механизъм за върховенство на закона и на европейския семестър.

Сега стана ясно, че комисията все пак смята да използва мониторинговия механизъм върху България.

Това остава широко отворен въпроса за политическото бъдеще на правосъдния министър Данаил Кирилов. Той даде обет, че ще подаде оставка, ако мониторингът не бъде прекратен.

Съпротива срещу прекратяването на мониторинга има в редица страни на ЕС като Нидерландия, Германия, Австрия, Дания и др. Поредицата от корупционни скандали в София, действията на новия главен прокурор и мащабните протести не са аргумент в полза на прекратяването на мониторинга. Наблюдението на ЕК все още е в сила върху Румъния, която може да отчете редица успехи в борбата срещу корупцията за разлика от България .

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

22 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мюнхен
    #22

    След като в България приключи процесът демутризация, тогава мониторингът може да престане да съществува. В ЕК знаят много добре какво се случва тук, но някои оттях се правят още на умрели лисици.

  2. Коментарът е изтрит в 18:34 на 13 юли 2020 от автора.
    #21
  3. Контрапункт
    #20

    ".... Ще следим върховенството на закона...." Ама ако от ЕК са забелязали върховенство на закова в БГ, то може да каже, че те са много наблюдателни хора

  4. mediaman
    #19

    Малко е! Мониторинга на ЕК е пълен смях за родните мутри. България вече няма нищо общо с общите принципи на ЕС като разделение на властите, върховенство на закона, човешки права, неприкосновенност, презумция за невиннност, право на защита и борба с корупцията. Дори още повече - парите на европийските данъкоплатци захранват с ресурс българската мафия...

  5. [email protected]
    #18

    До тука има само един олигархичен корупционен скандал,и той е от президентството. И той е,П.Узунов-П.Бобоков,той за това пРезидента ни скача толкова много и е на принципа,"крадеца вика дръжте крадеца"!

  6. Престъпниците са в Брюксел и Вашингтон. В София са само техни изпълнители!

  7. Отбелязвам
    #16

    Продължаване на мониторинга, дрън-дрън. Спиране на европарите за Мафията трябва!

  8. Solar Power
    #15

    Свет да се изкаже по темата !

  9. Чорбаджи
    #14
    Отговор на коментар #7

    Господинчо "Бивши комунисти НЯМА!" Барни Ръбъл ще подаде оставка колкото господина Валери Симеонов си спази мъжката дума за релсата. Само ако Началникът заповяда, единствено тогава се подава оставка. И на кого е нужна оставката на един анимационен клоун, след като вече НАРОДЪТ поиска оставката на цялата актьорска трупа.

  10. 1234
    #13
    Отговор на коментар #8

    Това Бабикянчо ли ти го сподели?!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.