Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК ще препоръча да отпадне мониторингът върху България

44 коментара
ЕК ще препоръча да отпадне мониторингът върху България

Два дни преди избора на нов главен прокурор и пет дни преди решаващите за ГЕРБ местни избори, Европейската комисия ще препоръча мониторингът върху България да отпадне. Това твърдят източници от Брюксел, цитирани от различни български медии в понеделник, ден преди официалното обявяване на доклада.

ЕК ще заяви, че България е изпълнила всички препоръки и повече наблюдение не е нужно, предаде бТВ. На практика това значи отпадане на мониторинговите доклади за правосъдието и вътрешните работи, които комисията публикува два пъти годишно от 2007 г., когато страната се присъедини към ЕС.

Оттогава насам ЕК неизменно констатира, че България не се справя с корупцията по високите етажи на властта и организираната престъпност. Българските власти неизменно приемат докладите с благодарност и представят пред Брюксел планове за законодателни реформи и други промени, но обрат досега така и не настъпи. В крайна сметка ЕС реши да въведе монитрониг за върховенство на закона спрямо всички страни членки, с което наближи и логичният край на специалния мониторинг спрямо България и Румъния.

В последните няколко доклада тонът спрямо страната ни бе смекчен. Именно Гешев, чийто избор предстои в четвъртък, многократно цитираше позитивни констатации за борбата за организираната престъпност.

Миналата година председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер обяви, че се надява мониторингът над България да отпадне преди приключването на мандата на настоящата Комисия, което ще е на 31 октомври 2019. Препоръката на ЕК не означава автоматично отпадане на наблюдението. Последната дума ще е на Европейския съвет.

При всички положения обаче докладът Европейската комисия ще се превърне в част от политическия дебат в България, където на 24 октомври предстои избора на Иван Гешев за главен прокурор, а на 27 октомври – местни избори.

Проблемите с корупцията, злоупотреба с власт и други съмнителни практики са съществена част от дебата за местната власт, която в момента е доминирана от ГЕРБ и сега управляващите ще могат да се позоват на брюкселския доклад като признание за успехите си.

Правосъдният министър Данаил Кирилов обяви през лятото, че ще си подаде оставката при негативен резултат за България в европейския доклад.

Дори и да се стигне до отпадане на наблюдението върху София и Букурещ, то най-вероятно ще бъде заменено с друг вид мониторинг. Бъдещият председател на ЕК Урсула фон дер Лайен настоява за въвеждане на общо наблюдение за върховенството на закона и свободата на медиите, който да обхване всички страни от ЕС.

Целта е да се засили натискът върху Полша и Унгария, но в същото време да не се изпускат от контрол Румъния и България. Бъдещият мониторинг може да бъде обвързан и с достъпа до европейско финансиране, както предложи настоящата ЕК.

За 12 години Европейската комисия така и не видя в България необратими успехи в борбата с корупцията по високите етажи на властта и създаване на независимо правосъдие.

Преди три години група европейски прокурори пристигнаха в София, за да извършат външна оценка на българската прокуратурата. Една от най-важните им препоръки бе да се премахне пълната безконтролност и безотчетност на главния прокурор. България и досега не е решила този въпрос.

Данаил Кирилов предложи по-рано тази година специална процедура за разследването и отстраняването на главния прокурор и председателите на двете върховни съдилища, но тя бе подложена на много критики. Сега България очаква оценката на Венецианската комисия към Съвета на Европа за тези нови процедури.

Настоящият председател на ЕК Жан-Клод Юнкер обеща на своя "приятел Бойко", че крайната цел е наблюдението върху България да бъде премахнато до 31 октомври 2019 година.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

44 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Dora Apostolova
    #44

    Мониторинг през крив макарон за Борисов Едва ли ББ ще успее да свали мониторинга, въпреки обещанията на приятелите му Вебер и Юнкер. По проста причина, че решението трябва да се вземе с консенсус от всички страни-членки. Тогава българската държавна хазна едва ли ще стигне и ББ трябва да бръкне в личните си авоари съхранявани в офшорки. При този вариант се очаква той да остане без пари, а бедността съвсем не е привлекателна за наш премиер-слънце. :D

  2. Dora Apostolova
    #43

    Това е предизборен политически камуфлаж на наш премиер- слънце ББ. Предизборно ББ надува мускули пред народа си. Вижте какво направих?! Да, ама не! Това е само поредното обещание на Юнкер и такива обещания на ББ, Юнкер дава за 12-ти път, откак ББ е на власт. Всеки в ЕС знае, че България е най-корумпираната страна в ЕС управлявана от мафия, дори измести Италия от първото място в скалата на корупцията. Корупцията се генерира от най високите етажи на властта- от новоизгрялата ни политическа класа.

  3. Dora Apostolova
    #42

    Бездействието на българската прокуратура и цялата ни съдебна система трае вече 30 години. То е продиктувано от техния политизиран характер, заложен още в сегашната действаща конституция правена 1990 г от двете първи партии БСП и СДС известни със званието „червени и сини комунисти“, като в нея те оставиха старото положение от тоталитарната комунистическа държава партийния избор на ВСС и прокуратурата. Това ги направи да работят не за обществото, а за партиите и да изпълняват само политически поръчки.

  4. Евлрги
    #41
    Отговор на коментар #39

    Споко и натеб! Те и сега не ни дават средства докато не минем през оценка. Сега просто използваме средства от бюджета ни и когато ни проверят се изпращат от ЕС пари. Така че нищо не се е променила освен че пропагандата бълва още повече лъжи.

  5. Bлaдo
    #40

    тъжната радост на управляващото мутро-гЭрБсп - няма да ги разследват, няма да ги съдят, нищо няма да връщат - само ще им спрат парите... :-))) - това! е голЭЭЭмият "успех" на герберска България в ЕС...

  6. [email protected]
    #39
    Отговор на коментар #38

    Споко бе,злобните слюнки избиват и през монитора ми. :))))А иначе,ЕК и сега има право да спира евро средства,забрави ли че това стана при Станишев и Орешарски?!

  7. Коментарът е изтрит в 12:52 на 22 октомври 2019 от автора.
    #38
  8. [email protected]
    #37
    Отговор на коментар #33

    На какво се надявате сините другари.Забравяте ли че през избора ви за евродепутат Радан Кънев,той гласува ПРОТИВ назначаването на Урсула Ф.Д.,за шеф на ЕК.Какви ли надежди имате,от там насетне?!

  9. [email protected]
    #36
    Отговор на коментар #35

    Колкото закона "Магнитски" засегна България,както плашехте някой,толкова и новите правила ще ни стопират средства!

  10. Лизи Гугуткова
    #35

    След "последния доклад" за България се задава механизъм за спиране на евросредства...А догодина като се включи Лаура Кьовеши...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.