Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК ще препоръча старт на преговорите с Македония и Албания

0 коментара
Еврокомисарят Йоханес Хан

Европейската комисия най-вероятно ще препоръча стартиране на преговори за присъединяване към Европейския съюз на Република Македония и Албания в утрешния си доклад за разширяването, съобщава радио "Свободна Европа“. То се позовава на предварителна информация от проектодоклада.

 

За пръв път ЕК препоръча отваряне на преговорите с Македония още през октомври 2009 г., но през 2015 г. препоръката стана условна и зависеше от спазването на споразумението от Пържино между тогавашното правителство и опозицията. Очакванията са утре ЕК да отправи отново безусловна препоръка. Албания, която има статут на кандидат за ЕС от 2014 г., пък досега не е получавала подобна подкрепа.

 

В доклада на ЕК се отбелязва големият напредък на Македония през изминалата година и се констатира, че политическата криза от 2017 г. в голяма степен е преодоляна. Брюксел отчита „позитивната промяна в политическото мислене и в обществото, голяма част от което не виждаше реформи в последните години”. В документа все пак се отбелязва, че „реформаторската политика ще трябва да продължи напред с ясно присъствие“. Реформите са „един дълъг процес, който ще отнеме години“, а вредата от последните политически кризи „не може да бъде поправена за една нощ“.

 

Именно препоръките от пакета за разширяването, който утре се очаква да бъде представен в Страсбург, ще бъдат в основата на разговорите в София по време на Срещата на върха за Западните Балкани на 17 май. Въз основа на предложенията на комисията и на разговорите в София се очаква решение на Европейския съвет към края на юни, тоест в края на българското европредседателство.

Постигането на начална дата за преговори поне на Република Македония е една от големите амбиции на правителството на Бойко Борисов, докато България председателства Съвета на ЕС. Придвижването на Западните Балкани по пътя на еврочленството е и приоритет №1 на българското председателство.

 

Още в края на февруари еврокомисарят по политиката за съседство и разширяването Йоханес Хан заяви, че много скоро, най-вероятно до края на лятото, ЕК ще предложи на държавите членки да отворят преговорите за присъединяване на Македония и Албания. Към момента сред държавите от Западните Балкани преговори водят Сърбия и Черна гора.


Македония е кандидат за еврочленство от 2005 г., но е блокирана заради спора за името с Гърция. В последните месеци обаче има голям напредък по решаването на спора, което се очаква да отпуши и пътя на Скопие към членство в НАТО. Освен това Македония склони да подпише и ратифицира и дългоочаквания договор за добросъседство с България.

 

В документа, който се очаква да бъде представен утре, според „Свободна Европа“ ще бъде подчертана необходимостта от продължаване на реформите в Македония.

 

По отношение на Албания Брюксел отново набляга на нуждата от цялостна съдебна реформа.

 

Засега най-напреднала по пътя към еврочленството сред 6-те държави от Западните Балкани е Черна гора. Тя води преговори от 2012 г. и досега е отворила 30 от общо 33 преговорни глави. Три от главите дори вече за затворени.

 

Събрия има 12 отворени глави. Освен необходима реформа в сферата на върховенството на закона, от Белград се изисква нормализация на отношенията с Косово.


Многократно председателят на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер е споменавал 2025 г. като дата, към която най-подготвените от балканските държави трябва да се присъединят към ЕС, но в последно време уточнява, че това ще стане само, ако те изпълнят условията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.