Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК ще включи газовият ни хъб в общия енергиен пазар

0 коментара
Маргрете Вестагер и Росен Плевнелиев

Европейският комисар по конкурентоспособност Маргрете Вестагер изрази пред българския президент Росен Плевнелиев подкрепата си за изграждането на газов хъб в страната ни, който в перспектива да бъде част от бъдещия интегриран енергиен пазар на Европейския съюз. Това съобщиха от президентството в петък след среща на двамата, която бе предшествана от разговори на Вестагер с премиера Бойко Борисов.

Държавният ни глава е уверил гостенката си от Брюксел, че страната ни работи активно за постигането на по-добра енергийна свързаност в Югоизточна Европа и е признателна за подкрепата на Европейската комисия.
 
Според Плевнелиев всички газови проекти проекти да бъдат изграждани така, че да предоставят възможност за пренос на суровина и в двете посоки.
 
Двамата са постигнали съгласие за това, че либерализирането на енергийния сектор и създаването на регионални борси за търговия с електроенергия и природен газ ще намалят цените за крайните потребители и ще доведат до по-голяма прозрачност в процеса на ценообразуване.
 
"България е решена да завърши реформата в енергийния сектор и за нас Европейската комисия е доверен партньор в този процес“, заяви президентът, цитиран в съобщението.

"България играе важна роля при нашите начинания и по-конкретно изграждането на Европейски енергиен съюз. Това е важно за всеки европейски гражданин, за всеки български гражданин да се осигури сигурност на доставките, достъпни цени. Бавно и постепенно да се извърви този преход за нашите енергийни системи, така че да постигнем и ангажиментите, свързани с изменението на климата", каза Вестагер след срещата си с Бойко Борисов.

Българските приоритети са сходни с европейските и са част от тях, допълни еврокомисарят.

Премиерът на свой ред обясни, че една от основните теми на разговора е била свързан ас наказателната процедура на ЕК срещу "Булгартрансгаз", която е обвинена от конкуренти в злоупотреба с господстващо положение.

"Обяснихме какви мерки сме взели там и че запазването на собствеността върху газопреносната система е изключително важна и стратегическа за България задача“, заяви министър-председателят.

"Разговаряхме и по проектите и по делата, които имаме, както и за руските тръби, които са на нашето пристанище, за процедурите, които текат по "Южен поток". Очакваме от Европейската комисия и от еврокомисаря Вестагер разбиране и помощ. По всички "спорни теми“ действително съгласно европейските директиви ние трябва следваме техните предписания, но мисля, че всички разбират, че някои от темите не могат да станат веднага и трябва да се прояви разбиране“, коментира Борисов.

"Темите не са от днес, от десет години са, днес ги решаваме“, каза още той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.