Европейската комисия е склонна да преговаря за по-дълъг срок, в който да бъдат подпомагани българските производители на тютюн, предаде БНР в понеделник. Тази година е последната, в която Брюксел ни разреши субсидирането на отрасъла със 116 млн. лв. Темата е била обсъдена от земеделския министър Мирослав Найденов и еврокомисаря по земеделието Дачиан Чиолош на среща в Брюксел
Чиолош е приел да се обсъждат варианти за преструктуриране на програмата за Развитие на селските райони, така че с пари от нея България да може и в следващите години да подпомага производителите на тютюн.
Страната ни по договор има право през 2010 г. да предложи преструктуриране на фермерската европрограма, която е на обща стойност над 3 млрд. евро до 2013 г. и още в края на миналата година Найденов съобщи,че съответните стъпки ще бъдат предприети.
Агроминистърът съобщи, че е обяснил на комисаря по земеделието за колко много хора в България това е единствен поминък и че те живеят в райони, неблагоприятни за отглеждане на други култури. Резултатът е, че след тоталния отказ дори да се обсъжда този въпрос през последната година, сега в Брюксел са готови за дискусиите по темата.
“Има смекчаване на позицията на Европейската комисия, тъй като при предходния комисар г-жа Бьол, тя беше непреклонна, т.е. този въпрос изобщо не можеше да бъде дискутиран, докато в момента, да, водиха се разговори и ще бъде направена техническа среща за търсене на възможности за преструктуриране на Програмата за развитие на селските райони, и отваряне на мерки, които всъщност не са заложени“, каза Найденов.
Дали тези мерки ще се отнасят за същия брой тютюнопроизводители, които получават помощи в момента, и дали плащанията ще са в досегашните размери, предстои да се обсъжда на техническо ниво.
Найденов също така е изказал становището, че подпомагането и компенсирането на земеделските производители трябва да продължи, както и да се запазят директните плащания за фермерите. Това, по думите му, ще е гаранция за съхраняване на производството на достатъчно хранителни продукти, които отговарят на високите изисквания за качество и безопасност.
Според българския агроминистър приспособяването на земеделските производители към високите изисквания, поставени като условие за получаване на подпомагане от Общността, изисква сериозни инвестиции в техните стопанства.
Необходимо да се потърси по-добро съотношение между плащанията в сектора на растениевъдството и в животновъдството, смята Найденов. Основен проблем за България е, че голяма част от животновъдните стопанства не разполагат със земя или имат съвсем малко и не получават съществена подкрепа. При тях ефектът от директните плащания на единица площ е почти нищожен, допълва той
Затова положителен ефект би имало разработването на мерки за подкрепа в сектора на биволовъдството. Макроикономическата среда за тези стопанства през последните години също е неблагоприятна (високи цени на фуражите и услугите и ниски изкупни цени на животинските продукти), което поставя отрасъла пред сериозни предизвикателства, допълва министърът на земеделието.
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
6 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
gospoda premite za tutuna se pla6tat ot font tutun koeto e sibrano ot dirjavata aktsizi i danitsi, ot prodani tsigari v bg. koeto e godi6no okolo 1.500 000 000lv./1,5 miliarda/
Коректно е да се попита българския данъкоплатец дали приема да се плащат премии на тютюнопроизводителите за производство на суровина, която не се купва от български фирми. Ние не желаем на наш гръб "да печелят" тютюнопроизводители, а чрез тях безвъзмездно да предоставяме средства на чужди тютюневи компании, които им купуват тютюна. Ако остане така положението нека всички да започнем да произвеждаме тютюн да видим кой ще ни плаща премиите! Помислете как ще реагират другите земеделски производители, ако разберат тази истина!
Безпределно тъп си.
Ami da prozvejdat makovo seme i kanabis kato ne moje tatun. Po-dohodno e i ne im tryabvat pomoshti. Ne mojelo, tyutyuna se gleda v nay-toplite regioni na BG. Tam vsitcko moje da se proizvejda.
Много сме доволни от реакциите на Табак и Никотиана. Явно сме прави- ние даваме наши пари за техните премии за да се издържат?! А нас кои ще ни издържа?
Абе ти наистина си голям тъпак. Иди на полето да работиш и един ден, па тогава да те видим дали ще ти стигат тези мижави премии. Всеки си мисли, че на другия му е много лесно и, че само лапа....пожелавам ти и на теб да се "налапаш" от такива премии! Хиляда години може и да не ти стигнат....