Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК слага край на бързата мода и модела "вземам, чупя, хвърлям"

12 коментара
ЕК слага край на бързата мода и модела "вземам, чупя, хвърлям"

Бързата мода вече няма да е на мода. Слага се край на модела "вземам, ползвам, чупя, хвърлям". Текстилните изделия трябва да станат по-качествени и по-дълготрайни за ползване. Производителите на дрехи ще трябва да пускат нови колекции по-рядко, а непродадените текстилни изделия няма да е разрешено да се унищожават. Всяка година големите предприятия ще трябва да обявяват количествата непродадена стока, има ли продукти, които са дали за повторна употреба, за вторично производство или за рециклиране. На тези фирми ще се забранява възможността да продават залежали и непродаваеми продукти на малки дружества, освободени от тези административни задължения, и да ги кара те да унищожават текстила.

Производителите също така ще трябва да рециклират изостаналата стока и получените материали отново да се влагат в дрехи, килими, пердета, тапицерии на мебели и други.

Това предвижда приета в края на март от Европейската комисия Стратегия за устойчиви и кръгови текстилни изделия, от която се очаква до 2030 г. да намали значително въздействието на тази индустрия върху околната среда.

Според анализите на Брюксел текстилното потребление в Европа заема четвърто място по въздействие върху околната среда и изменението на климата след храните, жилищата и мобилността. То също така е третата област с най-висока консумация на вода и земя и на пето място по отношение на използването на първични суровини.

Предприетите от Еврокомисията действия целят не само намаляването на бързооборотната мода и продажбата на некачествени евтини дрехи "еднодневки", както и повторното използване на рециклирания текстил, но и даване на гаранции на потребителите, че купуваните от тях стоки не съдържат вредни вещества и и при производството им са зачетени социалните права на работниците и се опазва околната среда.

С мерките ЕК иска да накара производителите да поемат отговорност за своите продукти по цялата верига за създаване на стойност, включително когато те се превърнат в отпадъци. Така кръговата текстилна екосистема ще процъфтява и ще се ръководи от достатъчен капацитет за иновативно рециклиране "до влакно", а изгарянето и депонирането на текстилни изделия трябва да бъде сведено до минимум, смятат евроекспертите.

За да се случи това обаче, държавите членки е добре да приемат благоприятни данъчни мерки за сектора на повторната употреба и поправката на повредени текстилни изделия. В момента надделява консуматорското поведение за покупка на нова дреха, вместо зашиване на скъсано или смяна на ципове.

По думите на изпълнителния заместник-председател за Европейския зелен пакт Франс Тимерманс тези мерки ще позволят на потребителите да пестят енергия, да ремонтират, а не да заменят повредените продукти и да правят интелигентен екологичен избор, когато купуват нови продукти. "По този начин ще възстановим баланса в отношението си към природата и ще намалим уязвимостта си към смущения в световните вериги на доставки", смята той.

"Нашите предложения за кръгова икономика поставят началото на епоха, в която продуктите ще бъдат проектирани по начин, който носи ползи за всички, зачита ограниченията на нашата планета и опазва околната среда. Осигуряването на по-дълъг живот на телефоните, които използваме, на дрехите, които носим, и на много други продукти ще спести пари на европейските потребители. Освен това в края на жизнения си цикъл продуктите няма да бъдат източник на замърсяване, а на нови материали за икономиката, което ще понижи зависимостта на европейските предприятия от вноса", смята евроомисарят по въпросите на околната среда, океаните и рибарството Виргиниюс Синкявичюс.

Предвижда се също така потребителите да бъдат информирани как техните покупки влияят на околната среда. Всички регулирани продукти ще имат цифрови паспорти, което да улесни поправката или рециклирането им, както и проследяването по веригата на доставки на веществата, пораждащи безпокойство.

Предвижда се и екомаркировка за текстил и обувки, за да може купувачите лесно да откриват надеждни екологични текстилни продукти. Ще бъде задължително създаването на организации по оползотворяване на текстилните отпадъци.

Основното обаче ще е екопроектирането на текстилните продукти, както в момента това се изисква за редица други изделия. Само през 2021 г. съществуващите изисквания за екопроектиране на ЕС са спестили на потребителите 120 млрд. евро. Правилата доведоха също така до намаляване с 10 % на годишното потребление на енергия от обхванатите продукти. До 2030 г. новата рамка може да доведе до икономии на първична енергия в размер на 132 млн.т.н.е., което съответства приблизително на 150 млрд. куб. м природен газ, което е почти равностойно на вноса на руски газ от ЕС, посочиха от Брюксел при представянето на стратегията.

Идеята на ЕК е да се избегне модела "добив-производство-потребление-изхвърляне" като още на етап проектиране на продукта се избегне голяма част от въздействието му върху околната среда.

"В ежедневието си използваме различни продукти, често без да мислим какви са последиците от тяхното производство и потребление за климата и околната среда. Продуктите използват огромни количества суровини, енергия и други ресурси и оказват значително въздействие върху околната среда по време на своя жизнен цикъл — от добива на суровини до производството, транспортирането, използването и края на жизнения цикъл. Половината от световните емисии на парникови газове и 90 % от загубата на биологично разнообразие се дължат на добива и преработката на първични суровини. Отрицателните въздействия върху околната среда включват значително изчерпване на ресурсите, генериране на емисии на парникови газове и замърсяване", обясняват от ЕК аргументите си за новите изисквания.

В новия работен план за екопроектирането и енергийното етикетиране за периода 2020—2024 г. ще бъдат включени нови продукти като смартфони, таблети и фотоволтаични слънчеви системи, които в момента не попадат в обхвата на регулациите. Ще бъде оценен набор от нови групи продукти, като например нискотемпературни източници на емисии и зарядни устройства за електрически превозни средства.

Като направи материалите по-дълготрайни, гарантирайки, че стойността им се запазва възможно най-дълго и стимулирайки използването на рециклирано съдържание в продуктите, ще се насърчи отделянето на икономическото развитие от използването на природни ресурси и намаляването на зависимостите от суровини, като по този начин ще насърчи отворената стратегическа автономност и устойчивост на ЕС, смятат в Брюксел.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #12

    На български не може да се открие. Изпишете го на английски: CHAT/Mill6 FOUNDATION - Non Profit Arts...

  2. анита хегерланд
    #11

    Дизайнери, производители и търговци могат да почерпят идеи и вдъхновение от сайта: "ЧАТ/фондация MILL6-Изкуства с нестопанска цел". Там има изложба, фабрика, иновации, фондация, която финансира външни дизайнери, магазин, учебни сесии, блог, търсене...всичко за текстилното изкуство. Предлага и информация за свободните работни места, видеоклипове и актуална информация за сектора в Хонг Конг. Много добра идея за нашите хора в този бранш?! Всичко на едно място...

  3. Н
    #10
    Отговор на коментар #1

    Обаче има и нова мода - за дебелите и за увредените , като е доста интересно как Некерман/САЩ/, Ню Шик и др. световно известни фирми за добра конфекция си подбират и съвсем обикновени модели и те изглеждат добре,в най-семпли дрехи.Значи всичко е възможно, както и да се усвои правилното отношение към дрехите.По-малко, но със самочуствие, че се дава принос за околната среда.

  4. анита хегерланд
    #9

    На глобално ниво ще се засили двойният стандарт. Евтиното азиатско производство няма да отговаря на тези критерии, но ще се внася в ЕС за бедната класа. Модните марки не могат да съдят никого за авторски права, защото облеклото се счита за нещо, направено за да се носи, копира, вдъхновява и продава. Модните дизайнери крадат един от друг и от изкуството. Това творческо пресъздаване на произведения ще е скъпо и в бъдеще. За средната класа още ще има "бърза мода", но тя ще е регулирана и ще я санкционират

  5. Н
    #8
    Отговор на коментар #5

    Може би не точно изолация, а по-скоро уточняване на технологичните граници в света. т.е. истински ред.Възхишавам се на техите технически Експо, обаче без подтекста на експанзия на всякакви потребителски стоки.Техническият им гений е доказан, само трябва да се прецизира как да взаимодейства с другите зони /георфаските/.

  6. Н
    #7

    И едно допълнение към темата - не ви ли дразнят рекламите на тези тъпи чанти със сто каишки и петдесет катарами... За какво разходи на материали за излишни детайи...Абе пуснете лена с по 1 цип за лятото в свежи цветове или натурален -имам предвид рекламите на скапаните сложни и тежки ,както и емисионно натрупващи конструкции чанти, обувки и др. Би ин тренд с новите неща-реклами на точни продукти. Да се учим а възприемаме правилните предмети. С една дума - рекламите и възпитанието в новите ценности.

  7. Н
    #6

    Фаст фешън си отива, така трябва да е.Правилни са изискванията за устойчивост и безвредност на дрехите по отношение на околната среда . Налага се ново възпитание в потребителството. Ако питат екодружината може да се предложи и малко хумор - абе направо едно гмо и дизайн постоянни дрехи за човека..фарматекс...Е, не съвсем човекът да се окосмява сезонно,чак толкова не, но пък я вижте нещата - онези видове с едно костюмче и едни обувчици всички сезони и винаги еегантни и почистени...Зоогрупите имам предвид.А при човека - па пранета, па гладене, па поддръжка и за какво - да бъде нещо в собствените си очи... Здраве да е, ще си носим устойчивите неща и ще сме ретроелеганс.

  8. variomatic
    #5
    Отговор на коментар #3

    Китайците засега имат сравнително високи доходи. Надницата на средностатистическия китаец е 30 долара. Но се надявам вече инвестициите на Запада да са срещу демокрация, а не без условия, както бяха преди войната. И да, Китай трябва попадне отново в икономическа изолация, докато не се демократизира. Защото всеки авторитарен режим е опасност за световния мир и прогрес.

  9. variomatic
    #4

    Живеем в информационна епоха и имаме достатъчно възможности да направим производството по-ефективно, така че да се намали до минимум свръхпроизводството. Всички тези екологични политики действително ще доведат до много голямо повишаване на жизнения стандарт на европейците и по-добра производителност на икономиката. По-ефективното използване на богатството значи повече богатство.

  10. boriana
    #3

    Какво следва. Няма с всяка детска играчка произведена с Китай, която се рапада след месец вече да хряня седмица едно китайско семество? Или с всяка дрешка призведена от Китай да храня три китайски семейства? А всяки хладилник който на петата година отива на боклука няма да храня два месеца ено китойско село? Как ще осигуряваме всеки ден купичкта ориз на китайските деца? Мъка. Ще спрем военната индустрия на Китай?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.