Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК следи изкъсо "галевизацията" и скандалните съдебни назначения

56 коментара
ЕК следи изкъсо "галевизацията" и скандалните съдебни назначения
Министърът по европейските въпроси Гергана Паси заяви в петък, че Европейската комисия следи изкъсо процеса на "галевизация" в страната и не приема за убедителни назначенията в съдебната система, които предизвикват остри публични дебати.

Министърът посочи още, че ЕК следи 52 дела и казуси в страната, по които няма постигнати "зашеметяващи" резултати. Тя очаква предстоящият доклад в областта правосъдие и вътрешен ред да е критичен, но не "унищожителен", както този от юли миналата година.

Тя прогнозира, че няма да бъде наложена предпазна клауза на България, а механизмът за сътрудничество и проверка, към чиято ревизия се стреми премиерът Станишев, няма да бъде променен и ще продължи още дълго.

"Галевизацията", назначенията на ВСС, липсата на присъди

Гергана Паси, която е водач и листа и мажоритарен кандидати на НДСВ в Смолян, определи като "абсурдно" желанието на отделни персони с повдигнати обвинения да се кандидатират за депутати. Тя отбеляза, че тенденцията на "галевизация" на образа на България ще влезе в дебата между държавите членки при обсъждането на доклада.

Паси коментира обаче, че "ще сме наивни, ако смятаме, че ЕК ще санкционира тази топ-мода в политиката".

"Много се надявам, че българските граждани ще направят правилния избор", добави министърът.

За депутати се кандидатираха и други знакови лица като известните дупнишки "братя Галеви" и бившия шеф на "Кремиковци" и ЦСКА Александър Томов, обвинен в източването на комбината. В предизборната битка се включват още Иван Славков, обвинен в сводничество, наркотрафик и пране на пари, както и Никифор Вангелов от “Лидер“, разследван заедно с Христо Ковачки за източване на ДДС. Преди ден съдът спря знаковото дело за източване на САПАРД, тъй като един подсъдимите вече беше с имунитет като регистриран кандидат от листата на "Лидер" - "Новото време".

По отношение на назначенията в съдебната система Паси каза, че за ЕК не е убедителна всяка кандидатура, "която предизвиква турболенция под формата на публични дебати".

Срещу последните назначения на Висшия съдебен съвет (ВСС) има редица жалби от граждански и съдийски организации. Срещу избора на бившия шеф на Военно-апелативния съд за ръководител на цивилния Софийски апелативен съд имаше подписка от повече от половината съдии в институцията.

Министърът по европейските въпроси съобщи, че към момента експертите от ЕК следят 52 дела в България, по които обаче според нея все още не сме станали свидетели на "зашеметяващи резултати".

"Те искат окончателни съдебни актове, не на всяка цена осъдителни присъди", отбеляза министърът.

Критичен, но не унищожително критичен доклад

Въпреки всичко обаче тя очаква докладът на ЕК, който трябва да излезе през юли или септември, да не бъде "унищожително критичен". Според нея България е предприела конкретни позитивни стъпки по всички показатели, по които ни оценява ЕК. Сред тях са приемането на Закон за конфликт на интереси, формирането на Инспекторат към Висшия съдебен съвет, забраната на заменките, развитието на комисията "Кушлев" и други.

"Научихме се да говорим за проблемите. Признаването на проблема скъсява пътя към неговото решаване. Нищожно малко част от хората в отделните системи виждат в механизма за сътрудничество враг", отбеляза още Паси.

Месец след публикуването на доклада по правосъдие и вътрешен ред ще има нов документ, но за усвояването на евросредствата.

Без предпазна клауза

Паси не прогнозира налагането на предпазна клауза за България. Тя отбеляза обаче, че не изключва дебат за нея, тъй като прилагането на тази мярка е възможно до края на 2009-та, когато изтичат три години от членството на страната в съюза.

Ден по-рано стана ясно, че холандският министър на европейските въпроси Франс Тимерманс е поискал официално ЕК да наложи предпазна клауза на България и Румъния. Според Грънчарова обаче този негов апел е за вътрешна употреба в Холандия.

Тя отбеляза още, че механизъм за сътрудничество с ЕК няма да бъде променен под някаква форма, което е било потвърдено и от генералния секретар на ЕК Катрин Дей преди две седмици.

"Механизмът ще остане в този му вид и то за по-дълго време. Винаги съм споделяла смисъла от съществуването му докато имаме остри проблеми. Ще остане в сила поне дотогава, докогато имаме общо разбиране с ЕК, че проблемите все още не са решени", посочи Паси.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

56 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. европеец
    #58

    Каго следи мутризацията на политиката в Бг, защо подкрепя мутрата Борисов???!!!Какво е разликата между Борисов и Галев???Може би по-добрия ПР!!!

  2. duh
    #57

    Taja bih ja ebal bez predpazna klauza

  3. сестра Галева
    #56

    Ще цицаме Европата... ако ще турско да стане

  4. гражданин
    #55

    И аз съм много обезпокоен от "галевизацията" Ама какво от това. Дано поне ЕК направи нещо

  5. селянин
    #54

    (гражданин - 18 Юни 2009 14:34)"И аз съм много обезпокоен от "галевизацията" Ама какво от това. Дано поне ЕК направи нещо"... Приятелю, ЕК няма полза и няма да "направи нещо". Неопределената, но твърда вяра, насадена отдавна в нас, че все някой ще "направи нещо" е един от основните начини Галеви и покровителите им да властвуват в България вече 60-тина години... Ако някой може да "направи нещо", това си ТИ, приятелю, всички ние......дори това нещо да е окончателна емиграция :(

  6. Де-се-ре
    #53

    Ехооооооооооооооооо, има ли балъци ил патка-мюре тука в сайта та таз гастролира ли гастролира -- от креват та чак в мин.съвет я курдисаха -- то така е тука .....

  7. Неда
    #52

    Няма как България да не се галевизира, след като се гоцевизира. А гоцевизация означава подмолност, корупция, полицейщина, путинизация, олигархизация, герговизация, цензура, шуробаджанащина, авторитарност, безнравственост, алчност и т.н.

  8. Кривчо
    #51

    Нещо да сте чули за състава на тази мисия?

  9. Сергей Балкански
    #50

    так так так

  10. Ганий
    #49

    празнодумието...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.