Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК въведе окончателно антидъмпингови мита за стомана от Китай и Русия

3 коментара
ЕК въведе окончателно антидъмпингови мита за стомана от Китай и Русия

Брюксел наложи окончателно антидъмпингови мита за определени видове стомана, внасяни от Китай и Русия. Решението бе предшествано от временно въвеждане на санкцията през февруари.

Европейската комисия съобщи в четвъртък, че в продължение на пет години ще бъдат налагани мита за студено валцована стомана, която се използва за производството на автомобили и в строителството.

Митата са в диапазона от 19.7 процента до 22.1 процента за китайския внос и от 18.7 процента до 36.1 процента за руските компании, предаде Ройтрес.

Митата се въвеждат ретроактивно от декември 2015 г. като реакция на засиления внос след като Брюксел обяви антидъмпинговото си разследване миналата година.

Продължилото година разследване започна по жалба на Асоциацията на европейските производители на стомана (Eurofer).

Около 60 на сто от вноса на стомана на европейския пазар се падат на доставките от Русия, Китай и Украйна.

Общо през 2015 г. руските компании производители на стомана са изнесли 2.1 млн. тона студено валцована стомана, а са произвели 4.7 млн. тона, според руския в. "Ведомости". През миналата година най-големи количества в Европа е внесла НЛМК (350 000 тона), "Северстал" (200 000–250 000 тона) и ММК (около 100 000 тона).

През първото тримесечие на тази година 19% от приходите на Северстал" (189 млн. долара) се дължат на износа ѝ в ЕС, докато за НЛМК това са 20.2% (320 млн. долара).

В резултат на световната криза, свързана със свръхкапацитет при производството на стомана, ЕК прилага инструменти за защита на търговията, за да се възстановят по-равнопоставени условия на конкуренция между ЕС и чуждестранни производители, се казва в изявление на ЕК.

Китайското министерство на търговията изрази съжаление за решението на ЕК.

Конкуренти обвиняват китайските производители, че продават на експортните пазари на цени под себестойност, след като търсенето на стомана в страната намаля, което пък доведе до съкращаване на работни места и затваряне на заводи заради глобалната криза в индустрията.

Китай заяви, че този ход на ЕК засилва правната несигурност и оказва сериозно влияние на нормалната международна търговия.

НЛМК, която е една от засегнатите руски компании, заяви, че "предубеденото разследване на ЕК е проведено от нейните представители с многобройни нарушения. Ние ще продължим да защитаваме своите интереси с всички законни средства. В частност, планиране да оспорим въвеждането на митата в Съда на ЕС, а също и в СТО".

Сега "Северстал" и НЛМК оспорват изводите на ЕК за дъмпинга на руските компании на основание на това, че комисарите, които са събирали данните за разследването, са предоставили на ЕК неверни данни, а по време на събирането им са оскърбявали сътрудниците на компаниите и им оказвали психологически натиск. Компаниите са поискали от ЕК да не въвежда митата, наели са юридическата кантора Dentons Europe и са изпратили в ЕК писмо, в което са изтъкнали грубите нарушения от страна на анализатори на ЕК, които са проверявали предприятията НЛМК и "Северстал" през есента на 2015 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. lindentown
    #3

    Ти да видиш, ЕС пропищяха с оплаквания заради митата на Тръмп, щото това било против свободната търговия, ама и те самите побързаха да наложат същите такива на други страни. Интересно защо не са въведени подобни мита и за Украйна, след като е един от трите най-големи вносители на стомана в ЕС ( заедно с Китай и Русия)? Изглежда мотивите са по-скоро политически, отколкото принципни.

  2. velko
    #2

    "Кой каквото прави,за себе и го прави"-гласи поговорката. След едната санкция следва противоположната.

  3. Мони_deactivated_1480055728
    #1

    Сметната палата на РФ: Без финансиране остана 95% антикризисния план Материалы по теме: -Счетная палата сообщила о распиле госбюджета в ФТС -Счетная палата рассказала, как бюджет теряет триллион рублей в год Подписката за отсраняването на Медведев за 8 часа събра около 20 000.Вчера той изпрати учителите са стават бизнесмени, затото поизкаха по-добри заплати!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.