Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК за Румъния: Значителни крачки за подобряване на съдебната система

0 коментара

Румъния е направила важни крачки към подобряване на ефективността на съдебната система, но има нужда от спешни действия за ускоряване на голям брой процеси за корупция на високо ниво, се посочва в доклада на Европейската комисия за реформата на правосъдието в Румъния.

"От последната оценка на Комисията през юли 2010 г. Румъния е направила значителни крачки за подобряване на съдебната система и на ревизираната юридическа база на

Националната агенция по прозрачността (НАП), продължила е подготовката за прилагането на четирите нови кодекса, започнала е подготовката за функционална ревизия на съдебната система и е осъществила проучване за ефектите от антикорупционната си политика", се посочва в документа.

"Резултатите на Националната дирекция за борба с корупцията (НДБК) в разследването и наказателното преследване на случаи на корупция по високите етажи, сред настоящи и бивши членове на парламента или правителството, са убедителни и се наблюдава нарастване на броя на присъдите", отбелязва изпълнителният орган на ЕС.

Въпреки това резултатите на съдебните инстанции в Румъния продължават да създават смесена представа, добавя комисията.

Макар че мнозинството от случаите на корупция на високо ниво са финализирани в срок от три години, съществува голям брой важни дела, в които са замесени високопоставени чиновници и които все още продължават в съдилищата и се приближават към прекратяване по давност.

В този смисъл Комисията съветва Румъния да приеме спешни мерки, за да осигури възможно най-бързо вземане на окончателни решения по важните корупционни дела.

Резултатите в борбата с корупцията зависят от политическата воля и ангажираността на съдебната система, отбелязва ЕК. Съществуват редица добри примери, които показват

ефективен подход. Политическата подкрепа за борбата с корупцията, оказана от парламента, е ключова, подчертава Комисията, като отбелязва, че от предишния доклад румънският парламент е гласувал против започване на разследване за корупция на бивш министър и настоящ парламентарист и е отказал да разреши предварителен арест на друг депутат.

Комисията отбелязва, че след приемането на новата юридическа рамка за функционирането на НАП, агенцията е подобрила методологията и ефектовността на разследванията си на конфликт на интереси и имущество с недоказан произход, но трябва да се подобри значително и процесът на преследване от страна на съдебните органи по тези случаи. Малко санкции са били приложени в резултат на дейността на НАП, а тези, които са били приложени, рядко са имали обезкуражаващ ефект, отбелязва ЕК.

Мнозинството съдебни решения за конфликт на интереси в областта на обществените поръчки идват с голямо закъснение, обръща внимание Комисията.

Докладът за Румъния съдържа 17 препоръки, разделени в пет категории - реформа на съдебната система, отговорности на съдебната система, ефективност на съдебните действия, прозрачност и борба с корупцията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.