Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК започна наказателна процедура срещу България заради лошо отношение към кокошките

11 коментара

Европейската комисия започна наказателна процедура срещу 13 държави от Европейския съюз, сред които и България, защото не са изпълнили изискванията за уголемени клетки за кокошки носачки, съобщи пресслужата на комисията.

 

От европейската институция са изпратили официално уведомително писмо с искане за предоставяне на информация от Белгия, България, Гърция, Испания, Италия, Кипър, Латвия, Полша, Португалия, Румъния, Унгария, Франция и Холандия. Комисията изисква действия по отстраняване на пропуските в прилагането на законодателството на ЕС за хуманното отношение към животните и по-точно за забраната на "неуголемените" клетки за кокошки носачки.

 

Това е първата стъпка по процедурата за нарушение и държавите членки разполагат с шест месеца, за да отговорят на официалното уведомително писмо. Ако те не реагират по удовлетворителен начин, Еврокомисията ще изпрати мотивирано становище, с което ще поиска страните да предприемат в двумесечен срок необходимите мерки. Следващата стъпка е изправяне пред Съда на ЕС.

 

От 1 януари 2012 г. всички птицеферми в ЕС трябва да отглеждат кокошките си при малко по-хуманни правила от досегашните. Съгласно директивата площта на т. нар. уголемени клетки трябва да е минимум 750 кв. см при минимално 550 кв. см за все още действащите клетки. Освен това обаче клетките трябва да са снабдени с гнезда за мътене, постели за кълване.

 

Според Брюксел неспазването на законовите задължения от държавите членки може да има последици за здравословното състояние на животните, но и да доведе до нарушаване на функционирането на пазара и до нелоялна конкуренция.

 

Европейската комисия съобщи, че е приела нова четиригодишна стратегия до 2015 г., която цели допълнително подобряване на хуманното отношение към животните и птиците в Европейския съюз.

 

Законодателството за кокошките носачки, влязло в сила неотдавна, показа, че в някои държави от ЕС все още съществуват проблеми с хуманното отношение към животните, коментира еврокомисарят по въпросите на здравеопазването и потребителите Джон Дали.

 

По неговите думи се полагат много усилия, но по много въпроси трябва да се подходи по различен начин, за да се получат по-трайни резултати.

 

Новата стратегия се очаква да даде възможност производителите на яйца и месо да постигнат необходимите стандарти за хуманно отношение към животните и птиците.

 

Според официалната статистика в земеделските стопанства в ЕС има около два милиарда птици (пилета за производство на месо, кокошки носачки, пуйки, патици и гъски), както и 300 милиона бозайници (крави, свине, овце). Данните сочат, че в страните от Общността има около 100 милиона кучета и котки домашни любимци. Годишната стойност на животновъдството в ЕС възлиза на приблизително 150 милиарда евро. Приносът на Общността за подпомагане на хуманното отношение към животните се изчислява на 70 милиона евро годишно. Помощта е насочена към земеделските производители като плащания за хуманно отношение към животните по програми за развитие на селските райони или към изследвания, икономически проучвания, комуникация, обучение и образование.


подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #11
  2. Крум С.
    #10

    Европейците не харесвали отношението ни към кокошките и кокошковците. За да ни дадат пример, те избраха един кокошков за генерален секретар на социалистическия интернационал r една кокошкова за генерална секретарка на Юнеско, защото тясната българска клекта пречела на изявата им. Аз мисля, че поне в това отношение не би трябвало да ни намират кусури. Мисля, че ние сме ако не първенци, то със сигурност в челото на създаващите добри условия за кокошковците.

  3. Анонимен
    #9

    На баба ми в кокошарника отношението беше съвършено хуманно, животинките си се разхождаха и си кълвяха, докато дойде сетният им час в тенджерата. Какви са тия щуротии сега? Комунистите затриха селото, демократите го довършиха, ся да плащаме?? Да плащат собствениците на ферми, бре!

  4. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #8
  5. Анонимен
    #7

    Надявам се най-после ЕК да започне и процедура срещу България за лошо отнешение към ХОРАТА!!!

  6. Анонимен
    #6

    Ето сега Кокошков с право може да счита десидент. Майтапчия

  7. Анонимен
    #5

    може ли такава гавра?!

  8. Анонимен
    #4

    Е-е-ех,какво беше едно време!Всяка кокошка-бомба по империализма,а сега-дискриминиран дисидент.

  9. Анонимен
    #3

    Кокошков Социалистическа България бе рай за кокошките ! Капитализма е запъртък !

  10. Анонимен
    #2

    V BG e taka, za kokoshka niama proshka, za milioni niama zakoni.... :D

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.