Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК засилва натиска срещу Унгария, Будапеша обещава "да поправи грешките"

6 коментара

Европейската комисия подсили заплахите си да предприеме законови действия срещу Унгария заради новите ѝ закони, които според Комисията може да се окажат несъвместими с европейските норми, и заради бюджетния дефицит на страната, предаде Асошиейтед прес в сряда.

Европейската комисия предупреди, че може да санкционира Унгария за бюджетния ѝ дефицит, който според нея е прекалено голям, като същевременно похвали мерките взети от Белгия, Кипър, Малта и Полша за бързото коригиране на бюджетите им.
Комисията посочи, че Унгария не е предприела ефективни действия за ограничаване на дефицита до поносими равнища.

Еврокомисарят по икономическите и валутни въпроси Оли Рен заяви, че Унгария е останала в рамките на целевия дефицит от 3 процента от брутния вътрешен продукт за миналата година благодарение на еднократни мерки и очаква същото да се случи тази година.

Междувременно Европейската комисия отложи за идната седмица решението си дали да порицае Унгария за реформите, определяни като неправомерни, предупреждавайки, че "остава готова да използва изцяло прерогативите си", предаде ДПА. "Опасенията ни остават много сериозни," посочи говорителката на ЕК Пиа Аренкилде.

"Много се надяваме Унгария сама да се задейства за решаване на проблемите, така че да не ни се налага да минем през сложната, дълга и наистина трудна процедура за нарушения," добави тя.

ЕС непрекъснато увеличава натиска върху Будапеща заради реформите в страната, особено заради новия закон, който се предполага, че може да засегне независимостта на унгарската централна банка и така да се наруши европейското законодателство.
Остават и безпокойството, свързано със задължителното ранно пенсиониране на съдии и прокурори, както и за независимостта на унгарската служба за защита на данните, отбеляза Аренкилде.

В момента Комисията прави оценка на новите закони на Унгария, като процесът е в последната си фаза и трябва да приключи през идните дни, уточни Аренкилде. ЕК ще обсъди следващите стъпки, свързани с Унгария, на седмичното си заседание на 17 януари.

Унгарското правителство: "Грешките от миналото ще бъдат поправени"

По-късно унгарското правителство обеща да подобри управлението на бюджета си. В комюнике на унгарското икономическо министерство се отбелязва, че правителството на премиера Виктор Орбан обещава "да поправи грешките от миналото".

"Ще продължим по пътя към намаляването на държавния дълг и ограничаването на бюджетния дефицит до под 3 процента (от брутния вътрешен продукт)", се посочва в комюникето.

Унгария заяви, че е готова да обсъди всички критики, особено свързаните с реформата на централната си банка, отправени от ЕК. "Унгария остава готова да продължи консултациите по въпросите, повдигнати от Европейската комисия, да преговаря и да
търси решения," се казва в съобщението, в което се подчертава още, че "Унгария е правова държава, правителството следва универсалните европейски ценности".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #6

    @5, тук става въпрос за независимост на централната банка, а не на търговските банки (където се "наливат държавни пари").

  2. Анонимен
    #5

    Що се отнася до банките, те яростно защитават своята независимост, но като закъсат, никога не протестират като им се наливат държавни пари. Може ли някой компетентен по банкова независимост да коментира този парадокс.

  3. Анонимен
    #4

    @1, кой от групата "млади либерални икономисти" от ИПИ, Отворено общество, Индъстри Уоч и Сие е казал, че трябва да се ограничава независимостта на централните банки, на медиите или на гражданите? Такива са скорошните промени в Унгария, които предизвикват проблеми - и те не са от "дълги години", а от последната 1 година.

    А който си мисли, че има полза от не-либералните политики и намесата на държава-закрилница във всички дейности - да разгледа успешни примери като НРБ, Северна Корея, Русия, Беларус,

  4. Анонимен
    #3

    Унгария е ярък пример за това какво се случва, когато се правят структуроопределящи грешки. За да бъде една работа стабилна трябва много да се мисли кое за сметка на какво и кога се финансира. Има 5-6-10 основни закономерности в макроикономиката, пренесени от живота на всеки, които като се объркат, стават едни йо-йо ефекти, ум да ти зайде.

  5. И.Иванов, Швеция
    #2

    ПОНЯКОГА И БОЯТ ПОМАГА ... """ Европейската комисия подсили заплахите си да предприеме законови действия срещу Унгария заради новите й закони, които според Комисията може да се окажат несъвместими с европейските норми ... ... Унгария заяви, че е готова да обсъди всички критики ... """ Няма къде да ходи и мърда реставраторът на еднопартиен тоталитаризъм Виктор Орбан ! Да си върже обица на ухото какво го чака и Бойко Борисов в България !

  6. Анонимен
    #1

    Къде се крие сега групата "млади либерални икономисти" от ИПИ, Отворено общество, Индъстри Уоч и Сие, които години наред ни назидаваха с "отличника" Унгария. Нещастни инфантилчета !

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.