Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Екип учени от Франкфурт е открил слабата точка на новия коронавирус

5 коментара
Иван Дикич

Директорът на Института по биохимия във Франкфурт, хърватският учен Иван Дикич, заедно със своя екип е открил потенциалната слаба точка на новия коронавирус, която би позволила двойна терапевтична стратегия - спиране на разпространението на вируса и укрепване на имунния отговор, съобщава хърватският вестник "Ютарни лист". Вестникът се позовава на интервю на учения за хърватската "Нова телевизия".

Тази концепция и тази нова идея никой не е тествал досега. Ние сме първите, които имаме възможно лекарство, което ще действа двойно и на вируса, и на подтикване на имунен отговор, казва Дикич.

Той добавя, че това откритие е голяма стъпка към намирането на лекарство, тъй като, по думите му, не можем да успеем да лекуваме Covid-19, ако не знаем нищо за него.

Досега в лечението на тежко болни пациенти са използвани лекарства за лечение на други болести, но не съществува нито едно лекарство, което е показало ефикасност при критични клинични изследвания.

Сега имаме шанс за първи път да създадем нещо, което е уникално и фокусирано върху един вирусен ензим и въз основа на това можем да създадем ефикасно и специфично лекарство за този вид вирус, заявява Дикич пред хърватската телевизия.

Проектът е възникнал от идеята за намиране на Ахилесовата пета или слабата точка на коронавируса, а не лекарство. След два месеца сътрудничество с девет лаборатории от Германия и Холандия е било установено къде е слаб вирусът.

За това начинание Дикич написа в своя профил в Туитър, че това е най-добрият опит в неговата кариера, който е изисквал изключителни екипни усилия. Следващата стъпка е възможно по-бързо тези основни данни да бъдат превърнати в качествено научно клинично изследване. Той изтъкна, че в Ню Йорк вече се провежда един клиничен експеримент, в който се прави опит да се унищожи именно вирусният ензим, който те са открили.

"Ако това лекарство действа на техния ензим, то това са две велики открития. В противен случай изследванията продължават, за да може за шест до 12 месеца да бъде получено напълно ново лекарство. Макар и да ни трябва дълго време, за бъдещето това ще бъде голямо откритие. Не само за този вирус, но и за други вируси", подчертава Дикич.

В изявлението на института във Франкфурт се посочва, че става дума за PLpro – необходим за разпространението на новия коронавирус ензим и негово потенциално слабо място.

PLpro е необходим за обработката на вирусни полипептиди и за сглобяването на нови вирусни частици в човешките клетки. Освен това SARS-CoV-2 използва този ензим, за да облекчи антивирусния имунен отговор, който помага на вируса да настрои имунната система на гостоприемника в своя полза. По този начин вирусът се размножава и разпространява лесно.

Учените открили, че инхибирането на PLpro блокира разпространението на вируса и повишава антивирусния имунитет в епителните клетки на човека, които са основната входна точка на патогена.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Big Bang
    #5
    Отговор на коментар #1

    За учените в България се обърнете към Симеон Дянков - той знае какво да прави с тях...

  2. trezwomislesht
    #4
    Отговор на коментар #1

    И пак учените са призвани да не произвеждат ядрени, метеорологични, биологични и бактериологични оръжия. Ама някои от тях все пак го правят. Дали под натиска на политици или златния еквивалент няма значение.

  3. Иван Козов
    #3

    Малко са си преувеличили приноса. PLpro (папаино-подобна протеаза) като важен елемент от обвивката на вируса, играещ роля при заразяването на клетките и прикриването на вируса от имунните клетки е известен още от първия SARS вирус от 2003. Има доста статии по него до 2014, когато интересът намалява с липсата на нови коронавирусни инфекции и лесното справяне с MERS. Сега, естествено, отново е на върха на научния и приложния интерес, като потенциална мишена за лечение.

  4. Естествено
    #2
    Отговор на коментар #1

    А, учените. Нашата милиция ни ПАЗИ. ☺

  5. PETER
    #1

    Надявам се в резултат на тази безпрецедентна пандемия все повече хора по света да осъзнават, че именно учените са призвани да играят ролята на NK защитни клетки (Natural killer cells) на човечеството като цяло. Освен глобалните пандемии, пак учените са призвани да ни защитят от хилядите масивни астериориди, приближаващи периодично орбитата на Земята - една друга потенциална заплаха за съществуването на Homo sapiens.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.