Разследването на Световната здравна организация в Китай установи, че коронавирусът най-вероятно е бил предаден на хората от животно или от замразени продукти от дивата природа, съдържащи патогена, както и че няма доказателства вирусът да е бил сериозно разпространен в Китай преди декември 2019 г..
Теорията, че вирусът е възникнал след като е изпуснат от лаборатория, е "изключително малко вероятна", заяви във вторник представителят на СЗО Бен Ембарек на съвместен брифинг на делегацията на СЗО и китайски специалисти в Ухан. Именно в този 11-милионен град за пръв път тръгна пандемията в края на 2019 г.
Представителите на СЗО признаха, че на този етап не могат да кажат със сигурност как е възникнал новият коронавирус, но Ембарек изтъкна, че не са необходими повече проучвания на хипотезата за изтичане от лаборатория.
Администрацията на бившия президент на САЩ Доналд Тръмп беше обвинила института по вирусология в Ухан, че волно или неволно е допуснал новият коронавирус да излезе извън стените му.
До момента Китай публикува малко информация за своите изследвания за произхода на коронавируса.
Бен Ембарек каза, че вирусът може да е тръгнал от човек, който вече е бил инфектиран и след това да се е разпространил към други хора на пазара – човекът може да е бил търговец или посетител, но също така е възможно вирусът да е тръгнал от продукт. Ембарек визира пазара за диви животни в Ухан, с който се свързват много от първите пациенти.
Сред по -интересните продукти са тези на замразени диви животни, някои от тях са известни като възприемчиви към тези видове вируси, добави Ембарек, цитиран от агенция Блумбърг.
Дългоочакваната мисия на СЗО в Китай бе предшествана от месеци преговори с китайските власти, които да осигурят възможност за разследването и да му съдействат. Обидени от критиките, че Китай първоначално е прикривал мащаба на кризата, китайските власти и държавните медии тиражираха твърдения, че вирусът не е тръгнал от страната, а е бил внесен там.
Потвърждението на СЗО, че потенциалният път на трансмисията може би включва замразени продукти, практически засилва позицията на Китай да наложи теорията си за внос на вируса.
Екипът на СЗО е проучил десетки хиляди проби на пациенти от Ухан преди масовото заразяване през 2019 г.
"Ние пристъпихме към много подробно и задълбочено издирване на други случаи, които може да са били пропуснати в началото на 2019 г. Заключението ни е, че ние не открихме доказателства за мащабна епидемия, която може да бъде свързана със случаи на Covid-19 преди декември 2019 г. в Ухан или някъде другаде", заяви Бен Ембарек.
В разследващата група участваха 17 китайски и 17 международни експерти. Задачата им беше да се опитат да разберат как SARS-CoV-2 - чийто най-близък известен роднина произхожда от прилепи, намиращи се на 1000 мили разстояние – се е разпространил експлозивно в Ухан преди да предизвика най-катастрофалната пандемия от век насам.
Изнамирането на източника е важно, тъй като ще подпомогне усилията за възпиране на вируса, както и на други пандемични патогени, разпространяващи се сред хората.
Китай продължава да се съпротивлява на призивите за строго независимо разследване. Страната даде съгласие за настоящата мисия едва след силен международен натиск, отбелязва АП.
След преодоляването на пречките по осигуряването на достъп и забавянето на визите, ръководеният от СЗО екип пристигна в Ухан на 14 януари.
Мисията бе разпределена на три групи, работещи върху епидемиологията (разпространението на заразата), потенциалната връзка на вируса с животни или с околната среда, както и молекулярната еволюция на вируса. В проучването са използвани данни от генетично секвениране, които да идентифицират нишките, свързващи информацията за пациентите, дивите животни и природата.
Предаването на вируса чрез животно е вероятно, но това животно още не е идентифицирано, заяви шефът на делегацията на китайските експерти Лян Ваннян.
Липсата на ясен път за предаване на заразата от прилепи към хора предизвика спекулации – отхвърлени от много учени – че вирусът може да е бил изпуснат от института по вирусология в Ухан, където работи максимално защитена биологична лаборатория, която изучава коронавируси, предавани чрез прилепи.
Членовете от делегацията на СЗО са посетили лабораторията миналата седмица и са поискали информация за изследвания на по-рано известни случаи на коронавируса.
В началото на пандемията за много от заразените с коронавирус в Ухан бе установено, че са имали контакти с пазара за диви животни. Учените първоначално смятаха, че вирусът е тръгнал от животни, продавани там. В началото на 2020 г. китайските власти ограничиха рязко публичния достъп до пазара.
Оттогава насам Китай твърди, че пробите, взети от този пазар, водят до допускането, че там е мястото, където вирусът се е разпространил, но не и където е възникнал.
Лян Ваннян повтори на пресконференцията във вторник, че пазарът за диви животни в Ухан е едно от местата, където коронавирусът първо се е появил, но с наличните доказателства не е възможно да се определи как вирусът първо е стигнал до пазара.
Настоящата мисия на СЗО не успя да оправдае очакванията за ясен отговор на въпроса за произхода на Covid пандемията. Погледнато в по-широк план, обаче, трябва да се има предвид, че повече от десетилетие бе нужно да се открие произходът на SARS, докато произходът на Ebola – идентифициран за пръв път през 1970-те – все още не е известен.
Към днешна дата над 106 милиона човека по света са се заразили с новия коронавирус, който е станал причина за смъртта на 2.32 млн. души, по данни на университета "Джонс Хопкинс".
След като миналата година успя да овладее пандемията, сега Китай отчита някои локални повторни огнища на зараза, но животът в самия Ухан вече се завърна към нормалното.
Ключови думи
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
11 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Полезните идиоти от СЗО се опитват да оневинят китайските хунвейбини...
Направиха си една хубава екскурзийка. Запознаха се с няколко китайски момичета. Сигурен съм че е било купон. А за вируса - друго не сме и очаквали.
Вирусът е естествен, но модифициран впоследствие. Китай държи СЗО като пудел
Ей,че весело заключение на "Екипът" ! Сега вече всички ще си отдъхнем!
Изтърваването на вируса от руска лаборатория е най-правдоподобното обяснение. Само руснаците могат хем да изпуснат вируса, хем да не овладеят положението, хем да потулят истината. Справка Чернобил. Вирус от китайска лаборатория звучи несериозно. За какво им на китайците да разработват вируси? Ако се наложи те имат повече хора отколкото всякакви вируси.
На 17 септември 2019-а взрив избухна в руския изследователски център "Вектор" (край град Колцово, Новосибирска област), съхраняващ смъртоносни вируси като ебола, едра шарка и хеморагична треска.
За да се идентифицира картината на последствията от инцидента, е достатъчно да се направи търсене в Google, като се използват три ключови думи: "внебольничная пневмония карантин". Това търсене показва масови случаи на пневмония, които налагат въвеждането на карантина.
Първите 10 страници с връзки дават …
следния резултат до ноември 2019-а ( нека да не броим декември, и да отдадем всички инциденти през този месец на злонамерен Китай):
2013
Декември - Хакасия
2016
Октомври - Комсомолск-на-Амур
Ноември - Златоуст
2017
Октомври - Дзержинск, Липецк, Надим
Ноември - Новгород, Владимир
2018
Ноември - Хабаровск
Декември - Хабаровск, Югорск, Няган
Февруари - Чебоксари
2019
Април - Волгоград
И изведнъж се ЗАПОЧВА:
2019
Септември - Уляновск
Октомври - Хабаровск, Уляновск, Тюмен, Ямал, Ухта, Емва (Коми), Челябинск, Ревда, Надим
Ноември - Новоуралск, Нижни Новгород, Уфа, Уляновск, Тюмен, Ханти-Мансийск, Петрозаводск, Владимир, Оренбург, Курск, Ростов на Дон, Череповец, Новгород, Красноярск
Първият случай на масово заболяване от "извън болнична пневмония" е регистриран на 27 септември 2019-а в Уляновск, където са били заразени 11 ученици:
https://vladimirnews.ru/fn_494663.html
Всеки може сам да намери останалите връзки, като търси в Google, както е описано по-горе.
Няма конспирация, а само проверими факти.
Може да се твърди, че "извън болничната пневмония" и "коронавирусът" са различни същности, затваряйки си очите за измамни диагнози на руски лекари, станали известни по-късно.
Но е невъзможно да се пренебрегне фактът, че някъде от януари "извън болничната пневмония" се появява в руските медии все по-рядко, а "коронавирусът" - все повече и повече, като потокът от съобщения за карантина в Руската федерация е непроменен. Което изглежда като заместване на името със запазената същност.
И сега основният въпрос: откъде идва вирусът ?!
От Китай към Русия или обратно ?
В Китай първото официално съобщение ("пациент нула") датира от 17 ноември.
А в Русия изобщо нищо не е датирано.
Само че с Google може да се направят много работи...
Виж по-горе!
https://bnr.bg/post/101377344/izteche-li-sars-cov-2-ot-laboratoriata-v-uhan звуков файл
"По ръба" с Калина Андролова: Изтече ли SARS-CoV-2 от лабораторията в Ухан? -------
Според канадския адвокат по патентно право Дейвид Шварц: „Не може да патентоваш болестно състояние като например рак или грип. Но ако говорим за патент върху форма на живот като бактерия или вирус, които са променени от човека, тогава отговорът е „да“. Ето защо съвсем естествено светът трябва да очаква събития, свързани с нови …
вируси, които могат да носят печалби.
През 2010 г. Центърът за контрол на болестите в САЩ (CDC) печели патент върху конкретен щам на ебола, познат като EboBun. Собственикът вече има право да изисква такси за неговото ползване. Само година по-рано, през 2009-а, стартира проектът PREDICT, който е част от по-голяма програма, в която влизат общо 4 проекта, свързани с превенция на пандемични заплахи. За десет години учените идентифицират около 1200 вируса, които имат потенциал да предизвикват пандемии.
Още през март военното разузнаване на САЩ посочва възможността SARS-CoV-2 да е случайно изпуснат от лабораторията в Ухан. Китайската военно-медицинска академия, от своя страна, представя заключението, че „не може да се определи дали огнището на Ковид-19 е възникнало естествено или пък е резултат от случаен лабораторен експеримент“. Китайските власти заявяват, че източник на заразата е пазара за морски продукти, но според данни на американското военно разузнаване минимум 1/3 от първите 40 заразени с коронавируса не са имали никакъв контакт с пазара. Т.нар. лаборатория в Ухан всъщност е Институт по вирусология. Тази лаборатория е първото и единствено съоръжение в Китай с ниво на биосигурност четвърто, което е най-високото ниво на сигурност за патогени (BSL-4). Лабораторията получава това ниво едва през 2018 г., тоест само една година преди да се случи пандемията. Там се колекционират коронавируси още от първоначалното избухване на ТОРС през 2002 г., но голямо количество вируси са събрани през 2016 г. В Ухан има и друга лаборатория с ниво на сигурност второ (BSL-2), която е само на 250 метра от пазара в Ухан. В миналото колекцията от коронавируси се е съхранявала именно там. През последните пет години учените в Ухан са се занимавали с експерименти в област, която се нарича gain of function (GOF): мутации на вируси за придобиване на нови свойства. Част от тези експерименти включват вирусът да стане по-лесно предаваем и по-болестотворен. Казано на медицински език – по-контагиозен и по-вирулентен.
През 2014 г. администрацията на президента Барак Обама прави „пауза“ във финансирането на този вид експерименти (GOF), и по-специално тези включващи вирусите на грип, ТОРС и МЕРС, тоест и на коронавирусите. САЩ спират финансирането на 18 проучвания, макар че някои от проучванията по-късно са освободени от мораториума. Дискусията за прекъсване на експериментите започва още през 2011 г., когато две лаборатории разкриват, че вирусът на птичия грип H5N1, който обикновено засяга птиците, е модифициран така, че да може да се разпространява между поровете. Критиците считат, че ако такъв вирус бъде изпуснат, може да предизвика глобално огнище. Въпреки всичко работата с вируса на птичия грип продължава в лаборатории в щата Уисконсин и в Холандия.
През 2015 г. известният съветник на Тръмп д-р Антъни Фаучи одобрява проект в размер на 3,7 милиона долара, който е възложен на Института по вирусология в Ухан. Тоест американската държава аутсорсва изследвания с коронавируси. През 2017 г. мораториумът за финансиране на такава дейност на територията на САЩ е вече отменен.
Междувременно Националният научен консултативен съвет по биосигурност в САЩ (NSABB) е натоварен да даде препоръки по отношение на етичната рамка и отношението ползи/рискове. В САЩ започват дълги дебати и конференции. Някои експерти описват изследванията като проактивен подход към това, което ще се случва в природата и казват, че експериментите с коронавируси са от решаващо значение за разработване на ваксини и терапевтични средства. Други считат, че е тревожно, когато на вирусите им се придават свойства, които не съществуват в природата. Споровете се засилват още повече, заради случайно изтичане на патогени от няколко защитени лаборатории в САЩ. Има случаи на лабораторни служители, заразени с бактерии причиняващи чума и бруцелоза. През 2014 г. от американска лаборатория изтича сибирска язва, заразени са 84 човека. От момента на потушаването на първоначалното огнище на ТОРС през 2003 г. има документирани шест огнища на ТОРС, предиpвикани от лаборатории, като четири от тях са в Китай. През 2004 г. подобно изтърване на вирус, отново SARS, има от лабораторията в Пекин.
Въпреки всичко експертната общност решава, че подобни експерименти са основополагащи за разбирането на биологията и патогенезата на вирусите. Вирусолозите искат да разберат генетичния код на вирусите, спецификата на взаимодействие между вирусите и гостоприемника, искат да изучават как вирусите избягват имунната система и антивирусните контроли в организма на човека. Още отпреди пандемията със SARS-CoV-2 е известно, че в лабораторията в Ухан има нарушения в безопасността на работата. През януари 2018 г. посолството на САЩ в Китай предупреждава Държавния департамент, че лабораторията в Ухан не разполага с достатъчно квалифициран технически персонал. В грамите се казва още, че учените са оповестили различни коронавируси, близки до SARS, които могат да взаимодействат с ACE2 човешкия рецептор и така да причинят подобни на ТОРС заболявания.
В своя статия Newsweek подчертава, че е много слабо вероятно тази сложна скъпа лаборатория в Ухан с висока степен на сигурност да не се е занимавала с опити за мутации на вируса по схемата предаване от животно на животно. В лабораторията в Ухан се пази образец на вируса RATG13, който се счита за най-близък до SARS-CoV-2, има съвпадение на генетичния материал 96%. Но, от друга страна, дори и тези 4% разлика е трудно да бъдат постигнати в хода на някакви експерименти с животни, казва д-р Ралф Барик, вирусолог от университета в Северна Каролина и специалист по коронавируси. За него трябва да се отбележи обаче, че е работил заедно с китайците, именно по този вид експерименти. Д-р Барик е един от най-страстните лобисти за подобни изследвания.
Д-р Кристина Лин, която има богат опит в планирането на политиката за национална сигурност към американското правителство, казва следното: „В САЩ имаше много настроения да бъде съдена китайската държава за вреди, че Covid-19 е биологично оръжие, но нещата бързо затихват, тъй като не е ясно какви биха били правните последици, ако вирусът е изтекъл от китайска лаборатория, но по изследователски проект, финансиран и възложен от правителството на САЩ.“
Новините на БНР - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
коронавирус
лаборатория
Ухан