Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Еколози подкрепиха намеренията за ВЕИ-мораториум

6 коментара
Еколози подкрепиха намеренията за ВЕИ-мораториум

След като инвеститори в проекти за производство на енергия от възобновяеми източници (ВЕИ) осъдиха намерението на екоминистерството да наложи временен мораториум върху изграждането на соларни и вятърни паркове, в четвъртък екокоалицията “За да остане природа в България” подкрепи обмисляната забрана.

Според природозащитниците развитието на енергията от възобновяеми източници, което е ключово за справянето с климатичните промени, не трябва да става за сметка на унищожаването на защитените зони.

В становище, изпратено до парламентарната комисия по околна среда и води, министерствата на икономиката, енергетиката и туризма и енергетиката и на околната среда и водите, се посочва, че през последните години ВЕИ-проектите са били разглеждани на парче, без оценка за въздействие върху екосистемите.

Сериозното застрояване на повечето български реки с малки водноелектрически централи унищожава живота в тях и влиза в конфликт с Рамковата директива за водите на Европейския съюз и може да доведе до нови наказателни процедури, посочват от екокоалицията.

Изграждането на вятърни и соларни енергийни паркове върху земеделски земи и след изсичането на гори обезсмисля екологичния смисъл на възобновяемите енергийни източници, казват още от “За да остане природа в България”.

Организацията изразява готовността си да участва в изготвянето на екооценката на Националния план за ВЕИ-развитие, докогато МОСВ смята да наложи мораториума върху новите проекти.

Природозащитниците смятат, че е необходимо да се облекчи изграждането на малки ВИЕ-мощности в малки населени места, разпределени равномерно в населените места, между граждани и малък бизнес, които да създадат енергийно независими общности.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. теди
    #8

    Абсолютна грешка на разрешаващите строителни отдели на общините,че са допускали строителство върху обработваеми земеделски земи.В днешно време земите се обработват с машини,което не допуска плиткопоставени електрически проводници между вятърните кули.Трябва целенасочено да се разрешават въздушни кули върху ерозирани и обезлесени планински склонове и била,което е стъпка към култивирането им и по-нататъшни подобрения......

  2. питащ
    #6

    По време на екосрещата в Копенхаген тези "еколози" ли са, или какви противници на екологичните електрически източници.

  3. Шумкарин
    #5

    Цената ца изкупуване на 1 квт/ч еот ВИЕ е о.20лв. Допреди няколко месеца само "наши" другари и фирми получаваха лиценз за монтиране на ветрогенератори, повечето на пътя на птичките - Виа Понтика. Научавайки за голямата далавера в Булгаристан се появиха и фирми от ЕС...., и се чуха гласовете на еколозите, т.е. Батман си даде сметка, че кръгът е омагьосан.Всъщност посочете ми една червена фирма, създала работни места ей така, само заради бизнеса! Всички те са свързани с енергетика (изкупуват ток от

  4. партизанин
    #4

    Прав сте!!

  5. Але&Со
    #3

    Ветрогенераторите променят екоравновесието. Хищните птици, които се хранят предимно с гризачи, лесно стават жертва на перките. Но не е само това. Хитрите гризачи оценяват защитната роля на перките и се заселват масово около ветрогенераторите, където си живеят спокойно.

  6. Невежа
    #2

    Всички мнения, вероятно трябва да бъдат преценени и оценени, но е напълно идиотско, за пореден път някой да решава, че ще променя правилата на играта по време на самата игра и по критерии, които той си определя (Караджова).В нормалния свят, когато има действащо законодателство, то се спазва. Когато има нужда от промяна, законодателството се променя по определения конституционен път - след дебати и спазвайки процедурите, определя се адаптивен период за привършване на започнати процедури и проекти, а не мълчалив мораториум 6 месеца, гласен 1 година и през това време - безхаберие.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.