Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Еколози в Германия с публична кампания срещу финансирането на нова АЕЦ в България

45 коментара
Еколози в Германия с публична кампания срещу финансирането на нова АЕЦ в България

През изминалите дни в Германия набира скорост кампанията на няколко екологични организации за предотвратяване финансирането на АЕЦ “Белене” от европейски банки.

Наред с Greenpeace, BUND и CEE Bankwatch активна роля играе дружеството със седалище в провинция Северен Рейн Вестфалия Urgewald.

Неправителствената организация се специализира от години в защита на гражданските и екологични права на хората в региони, където те са заплашени поради местни и глобални икономически интереси. Urgewald счита, че германският бизнес носи отговорност за участието си в рискови или екологически катастрофални проекти по света. Ето защо експертите на Urgewald адресират своите кампании преди всичко към германските политици, банки и медии, алармират германската общественост за дейности в трети страни, които не биха били възможни в Германия поради тукашното строго екологично законодателство.

Актуалната кампания цели информиране на обществеността за рисковете, с които е свързано изграждането на АЕЦ “Белене” и отговорността на германските банки, ангажиращи се с финансирането ѝ. До скоро беше известно, че четири банки - Deutsche Bank, Commerzbank, Hypovereinsbank и Bayerische Landesbank са заявили интерес за участие в проекта на стойност 2,5 милиарда евро.

Кампания сред потенциални клиенти на банките

Под мотото "Който финансира “Белене” рисува втори Чернобил" Urgewald започна преди дни активна кампания сред потенциални клиенти на тези банки. Специализираната в подобни акции организация разпраща хиляди картички и електронна поща. На гражданите се предлагат готови формуляри за подписване на протестни декларации до банките и заплаха за отказ от техните услуги в случай, че те участват в рисковия проект в България.

По данни на реномираната социологични агенция Emnid, 70 % от германците подкрепят постепенното спиране на атомните енергомощности. 88 % от гражданите на ЕС са против нови инвестиции в ядрена енергетика.

На този фон Urgewald аргументира и с несигурната сеизмична обстановка в региона на Белене и припомня в кампанията си земетресението от 1977 г., предизвикало сериозни разрушения и 200 човешки жертви. Еколозите считат, че новата АЕЦ се планира преди всичко в полза на интересите на атомното лоби в България  и извън нея, и че тя ще бъде сериозна заплаха за здравето и живота на всички европейски граждани.

И клиентите на един от големите германски енергодоставчици E.ON са сред призованите да прекратят договорите си с концерна и преминат към някой от многобройните конкуренти. E.ON, който е тясно обвързан с държавноконтролирания руски газов монополист “Газпром” и държи 6,5 % от дяловете му, също предложил според писаното в български медии, да участва в проекта “Белене”. Засега централата на концерна в Германия отказва да вземе отношение по въпроса.

Landesbank и Deutsche Bank отричат участие в проекта

Първите резултати от кампанията вече са на лице. Както бе съобщено, Баварската Landesbank е информирала преди дни екологичните организации, че се оттегля от участие в рисковия проект. Deutsche Bank също заяви пред масово четеното издание Spiegel online, че досега не е имало разговори за нейно участие. С това банката влезе в противоречие с твърдението на българския министър на енергетиката Румен Овчаров за някакъв неин ангажимент в Белене.

Главният експерт на Greenpeace по атомната енергетика в Източна Европа Ян Хаверкамп коментира решението на Bayerische Landesbank като важен сигнал. Според него то опровергава постоянната информационна канонада на министър Овчаров, че финансирането на Белене не било проблем. "Заявленията на българския министър са просто блъф", е заявил Хаверкамп. "Важно е българският народ да осъзнае това".

Проектът ще е под контрола на “Газпром”

В публикации, свързани с годишнината на катастрофата в Чернобил, германските медии информираха многократно през последните дни за преговорите на София с двата консорциума - руския "Атомстройекспорт" и чешкия "Шкода алианс". Бе подчертано, че независимо от това, кой ще строи АЕЦ”Белене”, проектът ще бъде под контрола на силно оспорвания в последно време в Германия руски държавен концерн “Газпром”, мажоритарен собственик и на двата консорциума. Българският НЕК, писа “Tagesspiegel”, е тясно свързан с руската атомна промишленост, ето защо не е чудно, че блокираният след падането на комунистическия режим проект “Белене” бе отново изваден от нафталина.

Конкретни рискове за България

Прави впечатление неидеологизираният и прагматичен подход на германските екологични организации в кампанията. Той е в силен контраст с някои публикации в българския печат по въпроса, където се нижат познати от десетилетия “заклинания” за “воплите на наши еколози”, “поредна истерия около безопасността на атомната ни централа”, “пионка на дирижирана от "Грийнпийс" антиядрена акция”.

Кампанията на екоорганизациите в Германия по информиране на общественото мнение за перспективите пред атомната енергетика в България прави впечатление със съвършено различния си стил. Изтъкват се конкретно рисковете за самата България, за нейната икономика и за здравето на гражданите ѝ.

Нерешеният въпрос за съхранението на радиоактивните отпадъци

Предлаганите типове реактори са със занижена степен на сигурност и никога не биха получили разрешение за строителство в Западна Европа, се казва в апелите на еколозите. Централно място в критиката заема нерешеният въпрос със съхранението на радиоактивните отпадъци и отработеното ядрено гориво.

Според Greenpeace атомната енергетика не може да бъде перспектива за България, тъй като я обвързва едностранно по отношение на доставките на ядрено гориво. Предвид уникалното разхищение на енергия в България, тя би трябвало на първо място да реализира гигантския си потенциал на икономия на енергия, както и много по-перспективното използване на алтернативни енергийни източници.

България на последно място в Европа по енергийна ефективност

В момента България е на последно място в Европа по показателя енергетична ефективност – дори след Русия, припомнят еколозите. В кампанията се подчертава, че Белене се намира в регион, привлекателен преди всичко със своето висококачествено лозарство, с възможностите за разгръщане на биоаграрното стопанство и на природосъобразния туризъм. Новата АЕЦ ще бъде край на това развитие.

България е на път да проиграе бъдещето на своите деца, смятат водещите германски екоорганизации. С кампанията си те искат да направят всичко възможно, за да се осуети германското финансово участие в един проект, диктуван според Urgewald от “безскрупулни политически и икономически интереси”.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

45 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Милен
    #47

    Радвам се на срещата, Сиймор!

  2. pi4a
    #46

    Vsi4ki predateli i maikoprodavci da mu iadat glavata!!!

  3. Sasho
    #45

    Tova che Belene e zemetrasen raion e otdavna izvestno, a tova savsem ne e samo lozung.

  4. alt
    #44

    Вижте това, и после...http://www.evroportal.bg/article_view.php?id=720903http://www.evroportal.bg/article_view.php?id=724365http://www.inrne.bas.bg/wop/ARCHIVE/wop_2_2003/10%20Tokamaci.htmhttp://www.angelfire.com/extreme4/kiddofspeed/chapter1.htmlhttp://www.iter.org/index.htm

  5. РЕФЕРЕНДУМ
    #43

    НИКАКВА АЕЦ, ОЩЕ ПО-МАЛКО РУСКА...

  6. Bezkompromisen
    #42

    AKO POTREBLENIETO NA TOK E SPADNALO NA POLOVINA ZA POSLEDNITE GODINI, TOGAVA ZA KAKAV CHEP NI TRIABVA NOVA TZENTRALA?NOVI MOSHTNOSTI???A RISKOVETE??? ZASHTO MALKA BULGARIA DA POEMA VSICHKI TEZI RISKOVE???IMA LI YADRENA MAFIA V BULGARIA, KOI SA TEZI HORA?

  7. Попов
    #40

    :-)))

  8. nali?
    #39

    Какво да се прави - летището се сртои от западна фирма.Аз съм чувал че при тях всичко е както трябва - в срок, качествено.

  9. Preceptor
    #38

    Ostrov Belene se namira geografski v Dunavskata Ravnina- chast ot mizijskata plocha.Kato chast ot takyv tip horizontalna morfostruktura ostrovyt e edna ot naj-slabo zametrysno aktivnite oblasti na Bulgaria.Osven tova neobhodimostta ot ogromni kolichestva techashta voda za ohlajdane na reaktorite go pravi idealniqt izbor za stroej na nova atomna centrala.Tq naistina e neobhodima za nas-ako iskame da sme silna ikonomika trqbva da sme energiino nezavismi,a s malkata si plosht i ogranicheni polezni izkopaemi(osobeno goriva) edinstvenata ni alternativa e atomnata energiq.Pozdravqvam vsichki uchastnici vyv foruma-tova beshe moqt debjut tuk:)

  10. Stenly
    #37

    Та те протестират и срещу атомните централи в собствените си страни.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.